Koncert Uwielbienia przy Hospicjum im. Św. Józefa w Raciborzu

Hospicjum rozpoczęło działalność, jako grupa nieformalna, związana z Parafią Św. Józefa w Raciborzu - Ocicach w drugiej połowie 1990 r. Założycielami byli Lucyna i Marek Rajczykowscy, lekarze, którzy do dnia dzisiejszego są jego filarami. Hospicjum daje świadectwo o życiu i%u2026 o umieraniu. - Hospicjum to ludzie, to rodzina, nie instytucja, to zbiór kilku wspólnot - pacjentów i ich rodzin, zespołów medycznych, wolontariuszy. Wszyscy razem i każdy z osobna po swojemu wzbogaca istnienie hospicjum - podkreślają działający tu ludzie.
Troska o chorych, umierających polega na okazywaniu miłości, łagodzeniu cierpienia, rozmowie z pacjentem i jego bliskimi w perspektywie bliskiej śmierci oraz na towarzyszeniu. Choć towarzyszenie osobom u kresu życia jest jednym z najtrudniejszych życiowych wyzwań, opieka hospicyjna stara się tym wyzwaniom sprostać.
- Hospicjum w Raciborzu to opieka hospicyjna prowadzona w domu chorego. Zespół hospicyjny współpracując z rodziną roztacza opiekę nad chorym w jego domu, zwykle w sytuacji, gdy jest on już wypisany ze szpitala, po ostatnich zabiegach zwalczających chorobę, jakie można było przeprowadzić z medycznego punktu widzenia. - tłumaczy Krystyna Wolnik, dyplomowana pielęgniarka. Podczas ponad 20- letniej działalności w raciborskim hospicjum zaszło wiele zmian, jednak najważniejsza idea pozostała, że pacjent jest najważniejszy, a "szef" - Św. Józef czuwa.
Z okazji przypadającego w październiku Światowego Dnia Hospicjów i Opieki Paliatywnej, Hospicjum im. Św. Józefa organizuje koncert charytatywny "Voices for Hospices". Głosy dla hospicjów mają długą tradycję. Pierwsze takie przedsięwzięcie miało miejsce w 1994 r. w Anglii. Ideą koncertu jest propagowanie idei hospicyjnej, jak również pozyskiwanie funduszy, na potrzeby opieki hospicyjno/paliatywnej. - Parafia św. Józefa jest dla naszego hospicjum bardzo ważnym miejscem, dlatego też koncert "Voices for Hospices", który organizujemy po raz pierwszy odbędzie się właśnie tu, u Św. Józefa - podkreśla Krystyna Wolnik.
Wieloletni przyjaciele niezwykłej placówki - muzycy z zespołu "Przecinek" uświetnią ten dzień przepięknym Koncertem Uwielbienia. Na placu kościelnym raciborscy harcerze przy dźwiękach gitary będą prowadzić zbiórkę na rzecz hospicjum, a nasi mali wolontariusze będą rozdawać baloniki i ulotki o tematyce hospicyjnej. Będzie również możliwość spotkania i porozmawiania z ludźmi, którzy tworzą hospicjum.
I ty możesz włączyć się do tego wielkiego dzieła
"Voices for Hospices"
Parafia p.w. Św. Józefa
12 październik 2014 r. godz. 14.30
Krystyna Wolnik
Oprac. Kamila Besz









![Interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim. Cztery zdarzenia jednego dnia [RAPORT 998] Interwencje straży pożarnej w powiecie raciborskim. Cztery zdarzenia jednego dnia [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1775631282668892725-1364323565733187-2211767952481357997-n-2-.jpg)















![XVII Ogólnopolskie Mistrzostwa Raciborza w Scrabble na Stacji Młodych [ZAPROSZENIE] XVII Ogólnopolskie Mistrzostwa Raciborza w Scrabble na Stacji Młodych [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1749974362scrabble-18-14-06-2025-r-.jpg)
























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany