Echa Katynia – spotkania z historią na zamku rozpoczęte

W środowe popołudnie 2 kwietnia 2014 r. w sali konferencyjnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu rozpoczęły się dwudniowe spotkania z historią. „Echa Katynia. 5. przegląd filmowy” – to tytuł przedsięwzięcia, które wspólnie organizują katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Zamek Piastowski w Raciborzu oraz raciborskie Gimnazjum nr 5. Spotkanie, które rozpoczęło się o godz. 16.00 przeznaczone było dla wszystkich osób chętnych, zainteresowanych tematyką. W spotkaniu wzięło udział około 110 osób. Zapraszamy do oglądania zdjęć w galerii.
Podczas pierwszego spotkania wprowadzenia do tematyki katyńskiej oraz wykład „Śląski Katyń 1946” wygłosiła Anna Skiendziel z IPN Katowice. Raciborskie wątki katyńskie, czyli wspomnienie o dwóch polskich policjantach z Brzezia n. Odrą, Józefie Paku i Wilhelmie Rydygielu, którzy zginęli w Ostaszkowie przybliżył Dariusz Malinowski – dyrektor Gimnazjum Nr 5 w Raciborzu. Doły śmierci – prezentację zdjęć i wspomnień zaprezentował dr. Paweł Zając, komendant policji w Raciborzu, który jeszcze jako słuchacz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie jako student w 1995 roku brał udział w ekshumacji grobów w Miednoje i Katyniu. Obecni na spotkaniu zobaczyli ponadto film pt. „Katyń. Ludobójstwo i propaganda” - reż. Barbara Dyrschka, Marek Grzona, Ingo Bethe.
3 kwietnia (czwartek) o godz. 10.30 to początek bloku przeznaczonego dla młodzieży raciborskich szkół. W programie:
- wprowadzenie do tematyki katyńskiej oraz wykład „Śląski Katyń 1946” – Anna Skiendziel, IPN Katowic;
- raciborskie wątki katyńskie – wspomnienie o dwóch polskich policjantach z Brzezia n. Odrą, Józefie Paku i Wilhelmie Rydygielu, którzy zginęli w Ostaszkowie, a także krótki wykład o nauczaniu najnowszej historii Polski w czasach PRL-u – Dariusz Malinowski G5 Racibórz;
- projekcja filmu pt. Pre Mortem, reż. Konrad Łęcki (2013, 33 min.);
- Doły śmierci – prezentacja zdjęć i wspomnień dr. Pawła Zająca, komendanta policji w Raciborzu, który jeszcze jako słuchacz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie jako student w 1995 roku brał udział w ekshumacji grobów w Miednoje i Katyniu.
az


























![Poprzeczka była wysoko. Racibórz ma swojego finalistę w The Voice Senior TVP! [WIDEO] Poprzeczka była wysoko. Racibórz ma swojego finalistę w The Voice Senior TVP! [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770517031626117226-1510462404414120-3352975014340135653-n-.jpg)
![Ciężarówka przewróciła się na skrzyżowaniu Rudzkiej i Ciechowickiej [FOTO] Ciężarówka przewróciła się na skrzyżowaniu Rudzkiej i Ciechowickiej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770661610img-4990-.jpg)















![Sportowe podsumowanie weekendu [FOTO z HLPN] Sportowe podsumowanie weekendu [FOTO z HLPN] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770577537gre04737-.jpg)


























![Muzyczny debiut sali tronowej: Pierwszy taki recital w sercu Zamku Książęcego [ZAPOWIEDŹ] Muzyczny debiut sali tronowej: Pierwszy taki recital w sercu Zamku Książęcego [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770676212541465935-780577317779031-7333882607035769683-n-.jpg)





Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany