Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 kwietnia 201218:49

W końcu wybrano wykonawcę

W końcu wybrano wykonawcę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Starostwu powiatowemu udało się w końcu rozstrzygnąć przetarg na remont elewacji zewnętrznej kaplicy zamkowej św. Tomasza. Zadanie, za ponad 534 tys. zł, wykona firma Konserwacja Zabytkowej Architektury Bronisława Mzyka z Tarnowskich Gór. Oferty w przetargu zgłosiły dwie firmy.

Remont obejmie elewację zewnętrzną, dach i poddasze. Na odrestaurowanie wnętrza nie ma na razie pieniędzy. Są to bowiem bardzo kosztowne prace konserwatorskie. Na razie wiadomo, że kaplica odzyska częściowo dawny sakralny charakter. W planach jest odtworzenie ołtarza z kopią oryginalnego obrazu ze św. Tomaszem, znajdującego się obecnie w Muzeum. W świątyni będą się odbywać koncerty i wieczory poezji.

Póki co do końca czerwca obiekt ma budzić zachwyt turystów oglądających kaplicę od strony dziedzińca. Według znawców, to jeden z najdoskonalszych takich gotyckich obiektów w Polsce, zwany śląską Sainte-Chapelle.

Dokładny zakres prac na ten rok przewiduje:

a) Remont kaplicy Zamku Piastowskiego w Raciborzu polegający m.in. na remoncie elewacji i pokrycia dachowego – obejmuje oczyszczenie, uzupełnienie i malowanie tynków oraz uzupełnienie i renowację detali architektonicznych, naprawę pokrycia dachowego i rynien, uzupełnienie rur spustowych i obróbek blacharskich oraz konserwacje elementów kamiennych na obiekcie Kaplicy Zamku Piastowskiego w Raciborzu, stanowiącej część kompleksu zamkowego w Raciborzu wpisanego do rejestru zabytków dawnego województwa katowickiego pod numerem rejestracji  16782/97.

b) Remont poddasza kaplicy zamkowej – obejmuje wykonanie zabezpieczenia sklepień nad kaplicą na poziomie istniejącej konstrukcji drewnianej oraz oddzielenie przestrzeni poddasza kaplicy od budynku mieszkalnego „D”. W zakresie instalacji elektrycznych wykonanie instalacji oświetlenia podstawowego, awaryjnego i ewakuacyjnego oraz instalacja gniazd wtykowych 230V.

c) Droga dojazdowa z parkingiem – obejmuje wykonanie drogi dojazdowej od ulicy Zamkowej do bramy wjazdowej na teren dziedzińca zamkowego, o nawierzchni z kostki kamiennej granitowej na podbudowie z kruszyw łamanych z krawężnikami drogowymi betonowymi osadzonych na ławach betonowych. Ponadto wykonanie parkingu z siedmioma  miejscami postojowymi o nawierzchni z kostki kamiennej granitowej na podbudowie z kruszyw łamanych. W zakresie branży elektrycznej wykonanie instalacji oświetlenia drogi dojazdowej i parkingu, przy zastosowaniu stylowych latarń na słupach stalowych wysokości 4 m, posadowionych na fundamentach prefabrykowanych. W zakresie branży instalacji sanitarnej wykonanie instalacji kanalizacji deszczowej odwodnienia liniowego bramy wjazdowej, poprzez projektowane studzienki przepływowe do istniejącej studni przy budynku bramnym.

d) Wyeksponowanie fragmentu cokołu kaplicy w budynku bramnym – obejmuje wykonanie renowacji elementów murów w budynku bramnym „F” poprzez wyeksponowanie fragmentu muru ceglanego cokołu kaplicy z elementami kamiennymi, oraz fragmentu muru ceglanego, zlokalizowanych w pomieszczeniu nr 1.5 budynku bramnego, poprzez wykonanie robót konserwatorskich polegających na: oczyszczeniu powierzchni muru ceglanego i kamienia, odsoleniu cegieł muru i kamienia, uzupełnieniu spoinowania, zastosowaniu preparatu przeciwko glonom i porostom, impregnacji strukturalnej cegieł i kamienia oraz hydrofobizacji murów.

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 sierpnia 202519:32

Coraz więcej raciborzan wybiera edukację niepubliczną

Coraz więcej raciborzan wybiera edukację niepubliczną - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

W roku szkolnym 2024/2025 w Raciborzu odnotowano wzrost liczby dzieci uczęszczających do prywatnych przedszkoli i szkół podstawowych. Już ponad 10% młodych mieszkańców miasta korzysta z oferty placówek niepublicznych – to wynik wyższy niż średnia krajowa.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 15.08.2025
13 sierpnia 202522:19

Nasz Racibórz 15.08.2025

Nasz Racibórz 08.08.2025
7 sierpnia 202522:29

Nasz Racibórz 08.08.2025

Nasz Racibórz 01.08.2025
1 sierpnia 202518:54

Nasz Racibórz 01.08.2025

Nasz Racibórz 25.07.2025
25 lipca 202509:25

Nasz Racibórz 25.07.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.