Dni Krzanowic rozpoczęte

Uroczystym spotkaniem miast partnerskich rozpoczęły się dziś Dni Krzanowic.
W spotkaniu, które odbyło się w sali obrad Rady Miejskiej, wzięli udział burmistrz Manfred Abrahamczyk, radni Krzanowic, szefostwo ratusza, Josef Kubny – starosta Chuchelnej w Czechach, Wołodymir Sztogryn z Rohatynia na Ukrainie, Andreas Kaiser z Salzbergen w Niemczech i Marian Sklenar – starosta Liptowskiej Porubki na Słowacji, z którą Krzanowice chcą nawiązać współpracę partnerską. Dotychczasowi partnerzy podkreślali, że współpraca przynosi efekty, pozwala się lepiej poznać i daje znakomitą okazję do wymiany młodzieży. – Jesteśmy na dobrej europejskiej drodze – podkreślał Kaiser.
Jutro rozpoczną się obchody festynowe. Oto ich program:
2 sierpnia (sobota)
- godz. 19.00 kabaret Kumpliki
- godz. 20.30 zabawa taneczna z zespołem Boss
3 sierpnia (niedziela)
- godz. 14.00 uroczysty pochód z orkiestrą dętą Żak
- godz. 14.30 część oficjalna
- godz. 15.30 show wokalne, muzyczne i choreograficzne New Angel
- godz. 17.00 pokaz sceniczny sztuk walki
- godz. 17.20 show latynoamerykańskie Buenos Amigos
- godz. 19.15 pokaz sceniczny walk rycerskich
- godz. 19.30 Zorba, czyli grecka muzyka współczesna i ludowa
- godz. 22.00 zabawa taneczna z zespołem Brakero
Wszystkie imprezy odbędą się na krzanowickim rynku
Współpraca międzynarodowa Krzanowic zaczęła się w 2000 r. od najbliższych sąsiadów z Chuchelnej. - Przez dziesiątki lat żyliśmy obok siebie przedzieli granicą „przyjaźni”. Tymczasem ludzie po obu jej stronach mają swoje rodziny i żywą wciąż pamięć z I połowy XX wieku, że linia graniczna wcale nie musi dzielić – wspomina burmistrz Manfred Abrahamczyk, który – jeszcze jako wójt – podpisał 22 lutego 2000 r. umowę ze starostą Rolandem Strum. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli również ówcześni przewodniczący rad Józef Strachota oraz Jachym Meinchard. Dwa lata później, w październiku, Krzanowice miały już podpisaną umowę z ukraińskim Rohatyniem, a w maju 2006 r. z niemieckim Salzbergen. We wszystkich przypadkach postawiono na wymianę młodzieży i wzajemnych doświadczeń samorządowych oraz współpracę kulturalną, sportową a także gospodarczą.
- Z końcem minionego roku zniesiono kontrolę graniczną między Polską a Czechami. Współpraca z Chuchelną stała się już nie tylko partnerska, ale w pełni tego słowa sąsiedzka. Mamy wspólne problemy bieżące, które musimy rozwiązywać, np. odnowić połączenie drogowe przecięte dawniej budką i szlabanem. Wszystko znów jest jak dawniej. Odwiedzamy się na festynach i innych uroczystościach. Myślimy o rozwoju gospodarczym, który widzimy w kontekście całego pogranicza a nie tylko jednej miejscowości – uważa burmistrz Abrahamczyk.
Mimo zmian władzy w Rohatyniu, kontakty obu miejscowości nie osłabły. Nadal dochodzi do regularnych spotkań samorządowców, a imponujące rozmiary przybrała wymiana młodzieży, finansowana ze środków Unii Europejskiej. Prawie każdy młody mieszkaniec gminy Krzanowic zna polskie Kresy. Warto wspomnieć, że w 2000 r. partnerstwo Krzanowic i Rohatynia dostrzegła fundacja Inicjatywa Współpracy Polsko-Amerykańsko-Ukraińskiej PAUCI, która sfinansowała nawet opracowanie strategii rozwoju obu samorządów.
Tempa nabiera współpraca z Niemcami. Jest już szereg jej konkretnych efektów. OSP Wojnowice dzięki staraniom władz Salzbergen wzbogaciły się o wóz bojowy Magirus Deutz. – Nasi partnerzy znaleźli dla nas wyśmienity samochód, za który zapłaciliśmy raptem 4700 euro – dodaje burmistrz. Młodzi Niemcy, przy okazji kolejne już wizyty w Polsce, wzięli ostatnio udział w III Międzynarodowym Konkursie Plastycznym im. Josepha von Eichendorffa zorganizowanym w ZS Krzanowice.
(waw)




![Informacja o zamiarze sprzedaży nieruchomości [OGŁOSZENIE URZĘDOWE] Informacja o zamiarze sprzedaży nieruchomości [OGŁOSZENIE URZĘDOWE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765798542zrzut-ekranu-2025-12-15-o-12-35-22-.png)




![Pełna widownia i wspólna energia. Gwiazdka Serc po raz 22. w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO 2] Pełna widownia i wspólna energia. Gwiazdka Serc po raz 22. w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO 2] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765700078bez-nazwy-197-.jpg)
![Kosmiczna opowieść o solidarności. 22. Gwiazdka Serc przy niemal pełnej sali RCK [FOTO i WIDEO 1] Kosmiczna opowieść o solidarności. 22. Gwiazdka Serc przy niemal pełnej sali RCK [FOTO i WIDEO 1] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765700211dsc-4149-.jpg)
![W Brzeziu upamiętniono polskich policjantów – ofiary zbrodni katyńskiej [FOTO i WIDEO] W Brzeziu upamiętniono polskich policjantów – ofiary zbrodni katyńskiej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765715254img-2139-.jpg)

![Seria groźnych interwencji strażaków w powiecie. Pożary i wypadek przy słupie energetycznym [FOTO] Seria groźnych interwencji strażaków w powiecie. Pożary i wypadek przy słupie energetycznym [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765871045598333448-900629152302961-443722479592108171-n-2-.jpg)
![Ho, ho, ho. Rynek w Krzanowicach w świątecznym nastroju. Jarmark przyciągnął tłumy [FOTO i WIDEO] Ho, ho, ho. Rynek w Krzanowicach w świątecznym nastroju. Jarmark przyciągnął tłumy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765748403dsc-4620-.jpg)

![Bajkowy zamek w świątecznej odsłonie. Sobota pełna magii, w niedzielę kolejne atrakcje [FOTO] Bajkowy zamek w świątecznej odsłonie. Sobota pełna magii, w niedzielę kolejne atrakcje [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765702366dsc-1437-.jpg)

![Pół miliarda na bezpieczeństwo. Briefing posłanki Gabrieli Lenartowicz o obronie cywilnej i sprawach regionu [WIDEO] Pół miliarda na bezpieczeństwo. Briefing posłanki Gabrieli Lenartowicz o obronie cywilnej i sprawach regionu [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765802058gre02980-.jpg)
![Kwaśnica w kotle i Kwaśnica na scenie. Niedziela Gaudete w Brzeziu [FOTO i WIDEO] Kwaśnica w kotle i Kwaśnica na scenie. Niedziela Gaudete w Brzeziu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765748342img-2449-.jpg)

![Kiermasz świąteczny w Kornowacu w nowej przestrzeni i z nową oprawą [FOTO i WIDEO] Kiermasz świąteczny w Kornowacu w nowej przestrzeni i z nową oprawą [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765748213img-2217-.jpg)

![Pożary i otwarcia mieszkań. Strażacki weekend w pigułce [RAPORT 998] Pożary i otwarcia mieszkań. Strażacki weekend w pigułce [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765788869599933066-869747175801617-5814755685544542499-n-.jpg)



![Anna & Anna - wyjątkowy koncert w RCK [ZAPOWIEDŹ] Anna & Anna - wyjątkowy koncert w RCK [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765814714raciborz-.jpg)
![Prawdziwe oblężenie Zamku Piastowskiego. Bajkowy Zamek 2025 zakończony z rozmachem [FOTO i WIDEO] Prawdziwe oblężenie Zamku Piastowskiego. Bajkowy Zamek 2025 zakończony z rozmachem [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765748301img-2358-.jpg)

















![Świąteczny Kiermasz w Szkole Podstawowej nr 13 [FOTO] Świąteczny Kiermasz w Szkole Podstawowej nr 13 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765871592image00007-.jpg)




Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany