Moik na szczęście i urodzaj

Od kilkunastu lat pielęgnowana jest tradycja stawiania moika w Rudzie Kozielskiej. Wywodzi się ona z czasów jeszcze przedwojennych, a kilka lat temu starsi mieszkańcy postanowili ją wskrzesić. 30 kwietnia na placu przy byłej szkole stawia się moik, który stoi przez cały maj, przynosi szczęście i urodzaj mieszkańcom.
Ozdabianie domów zielonymi gałęziami i kwieciem wraz z nadejściem wiosny było znane i praktykowane już w czasach starożytnych. Tradycja MAJOWEGO DRZEWKA w Europie sięga 1466 roku. W XVII wieku praktyka stawiania drzewka została zabroniona przez kościół. Ponownie przywołano ja pod koniec XVIII w. i jest podtrzymywana do dzisiaj w Austrii, Szwajcarii i niemieckiej Bawarii.
Drzewko majowe i majowe łodygi ze świeżą zielenią uosabiają ducha wzrostu, zdrowia i płodności. W ludowych kalendarzach wielu narodów 1 maja jest początkiem lata i obchodzony jako święto letniego półrocza.
Od kilkunastu lat tradycja stawiania moika, zwanego też maibaumem, czyli drzewkiem majowym, pielęgnowana jest w Rudzie Kozielskiej. Wywodzi się z czasów jeszcze przedwojennych, a kilka lat temu starsi mieszkańcy postanowili ją wskrzesić. W ostatni dzień kwietnia na placu przy byłej szkole podstawowej stawia się moik, który stoi przez cały maj i przynosi szczęście i urodzaj mieszkańcom.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany