Podwójny paszport do szuflady

1 maja otwiera się dla pracowników z Polski niemiecki i austriacki rynek pracy. To zła wiadomość dla osób legitymujących sie niemieckim paszportem, którzy mają teraz wyłączność na zatrudnienie w tych krajach. - Niemniej z oceną sytuacji należy poczekać do maja – zastrzegają pracownicy raciborskich biur pośrednictwa. Nadal rośnie bezrobocie w Raciborskiem.
Media informują, że niemiecki rynek pracy cierpi na brak pracowników. Miałaby to być szansa dla pracowników z Polski, od maja także tych, którzy nie maja „niemieckich papierów”. Niemcy już teraz próbują zachęcić Polaków do podjęcia zatrudnienia w wybranych zawodach po drugiej stronie Odry. Doszło nawet do tego, że polska młodzież jest zapraszana do podjęcia nauki w niemieckich szkołach zawodowych, po których ukończeniu będzie wypełniać luki na niemieckim rynku usługowym i rzemieślniczym.
Jednak największe szanse na podjęcie dobrze płatnego zatrudnienia w Niemczech mają tradycyjnie specjaliści: inżynierowie, informatycy, personel medyczny oraz wykwalifikowani pracownicy fizyczni do budownictwa i przemysłu. - Należy jednak pamiętać, że inaczej niż w Holandii, niemiecki pracodawca wymaga zazwyczaj dobrej znajomości języka – mówi Roman Pośpiech z agencji In Person. A z tym bywa problem, co może dziwić na Śląsku – regionie o silnych związkach z zachodnim sąsiadem. - Niemcy są pod tym względem znacznie mniej elastyczni od Holendrów – dodaje Pośpiech.
W Austrii najbardziej poszukiwane są osoby do pracy jako: kelner, personel sprzątający, kucharz, personel sortujący towary, sprzedawca, pokojówka, pomoc kuchenna, elektroinstalator i personel pomocniczy – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Austria może być dobrym rynkiem dla pracowników z naszego kraju: przeciętne zarobki są tam wyższe niż w Niemczech i Holandii. Można również liczyć na socjalne bonusy na poziomie zbliżonym do niemieckiego. Kraj ten leży też blisko granic Śląska – to raptem 300-400 kilometrów. Dlatego też wiele osób pracujących w Austrii na weekendy zjeżdża do domów w Polsce.
Agencja Kadry Polskie juz teraz zauważyła wzrost zainteresowania pracą w Austrii i Niemczech. W okresie świąteczno-noworocznym wiele osób zatrudnionych obecnie w Holandii czy Belgii pytało o pracę gdzieś bliżej – mówi pracownica Kadr Polskich. Agencja przygotowuje bazy danych osób chętnych do podjęcia pracy na rynku austriackim i niemieckim. Jednak w tych krajach sam angielski nie wystarczy - będziemy musieli weryfikować znajomość języka niemieckiego. Myślę, że po 1 maja może być zauważalne pewne ożywienie wśród poszukujących zatrudnienia za granicą – dodaje pracownica agencji.
Otwarcie granic Austrii i Niemiec dla wszystkich polskich pracowników na pewno zwiększy konkurencję na tamtejszych rynkach, a więc o pracę może być trudniej – mówi Roman Pośpiech z In Person. Dotychczas uprzywilejowani „dwupaszportowcy” znajdą w się w towarzystwie licznej grupy rodaków chętnych do podjęcia tam pracy. Wedle szacunków może być to rzesza co najmniej 400 tys. osób.
Bezrobocie w Raciborskiem:
XII 2010 - 2894
XI 2010 - 2734
X 2010 - 2594
I 2010 - 2859
XII 2009 - 2554
Bezrobocie w gminach XII 2010
Racibórz 1673
Kornowac 100
Krzanowice 141
Krzyżanowice 249
Kuźnia Raciborska 301
Nędza 173
Pietrowice Wielkie 132
Rudnik 125
Komentarz Edmunda Stefaniaka, dyrektor PUP Racibórz: W stosunku do listopada nastąpił wzrost liczby osób bezrobotnych o 160. Wzrost ten jest wynikiem rejestracji osób, którym skończyły się umowy zawarte na czas określony (ze 510 osób zarejestrowanych w grudniu, 447 pracowało do końca listopada). Podobną sytuację będziemy mieli w styczniu, gdyż od początku stycznia dużo ludzi rejestruje się jako osoby bezrobotne (3 i 4 stycznia po około 30-35 osób).
Najwięcej ofert w grudniu było na następujące stanowiska:
- technik administracji
- technik prac biurowych
- robotnik gospodarczy
- sprzedawca-kasjer
- pracownik ochrony
- spawacz
-kierowca kat. C
LP
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany