Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 kwietnia 202521:36

Wielki Piątek w parafii WNMP w Raciborzu – dzień krzyża, ciszy i nadziei [FOTO i WIDEO]

Wielki Piątek w parafii WNMP w Raciborzu – dzień krzyża, ciszy i nadziei [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wielki Piątek to szczególny dzień zadumy i skupienia. Kościół katolicki wspomina mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na Krzyżu. Nie odprawia się Mszy świętej, lecz Liturgia Męki Pańskiej. Wierni gromadzą się także na nabożeństwach Drogi Krzyżowej, a w kościołach przygotowywane są symboliczne Groby Pańskie. Obowiązuje post ścisły.

Wielki Piątek jest w zasadzie pierwszym dniem Triduum Paschalnego – najważniejszego czasu w roku liturgicznym (dni najważniejszych świąt Kościoła są liczone zgodnie z tradycją żydowską, od zachodu słońca). Choć to dzień smutku i milczenia, jest również pełen nadziei – to czas, gdy w cieniu Krzyża odradza się wiara i rodzi się pewność zwycięstwa Boga nad śmiercią.

Jak mówił papież Benedykt XVI, Wielki Piątek to chwila, by na nowo obudzić w sobie wiarę, umocnić nadzieję i odwagę niesienia codziennego krzyża z pokorą i zawierzeniem. W tym duchu liturgia śpiewa: „O Crux, ave, spes unica – Witaj, Krzyżu, nadziejo jedyna!”

Po południu we wszystkich kościołach sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej. Rozpoczyna ją cisza – celebrans i asysta wchodzą bez śpiewu, a przed ołtarzem padają na twarz w geście prostracji. Następnie odczytywane są teksty biblijne: proroctwo o Cierpiącym Słudze Jahwe, fragment Listu do Hebrajczyków i opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Szczególne znaczenie ma modlitwa powszechna, w której Kościół poleca Bogu cały świat – chrześcijan różnych wyznań, Żydów, niewierzących i wszystkich ludzi dobrej woli.

Centralnym momentem liturgii jest adoracja Krzyża. Krzyż, zasłonięty fioletowym suknem, zostaje stopniowo odsłaniany. Celebrans śpiewa: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, a wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Po adoracji udzielana jest Komunia Święta, a Krzyż pozostaje wystawiony w centralnym miejscu świątyni.

W parafii WNMP w Raciborzu liturgię kończy procesja z Najświętszym Sakramentem z kościoła farnego do podominikańskiego kościoła pw. św. Jakuba, gdzie znajduje się Grób Pański. Tu wierni mogą całować krzyż. O 21.00 rozpoczyna się droga krzyżowa.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.04.2025
24 kwietnia 202516:50

Nasz Racibórz 25.04.2025

Nasz Racibórz 18.04.2025
17 kwietnia 202522:23

Nasz Racibórz 18.04.2025

Nasz Racibórz 11.04.2025
14 kwietnia 202520:31

Nasz Racibórz 11.04.2025

Nasz Racibórz 04.04.2025
3 kwietnia 202518:29

Nasz Racibórz 04.04.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.