Ten zakup odmieni oblicze raciborskiego dworca. Ogłoszono przetarg

Racibórz stawia na estetykę i funkcjonalność przestrzeni publicznych. Władze miasta ogłosiły przetarg na dostawę i montaż dużych donic miejskich przed nowym dworcem PKP. Zgodnie z zaprezentowanym projektem, przestrzeń przed dworcem zostanie wzbogacona o pięć betonowych donic, które będą pełnić funkcję ochrony roślin oraz stanowić siedziska dla podróżnych i mieszkańców.
Zamówienie obejmuje dostawę i montaż pięciu dużych donic, które zostaną ustawione przed dworcem PKP w Raciborzu, przy ul. Pocztowej. Donice będą miały charakter wielkogabarytowy, wykonane z betonu o wysokiej jakości. Ich funkcjonalność nie ograniczy się tylko do roli ochrony roślinności ozdobnej, ale będą także stanowiły element małej architektury miejskiej, oferując pasażerom oraz przechodniom możliwość odpoczynku w postaci siedzisk.
Projekt przewiduje, że donice będą miały ośmiokątny kształt, z okrągłym otworem na roślinność o średnicy od 240 do 260 cm. Wysokość donic będzie wahać się od 20 do 55 cm, z maksymalną wysokością wynoszącą 55 cm. Wszystkie krawędzie elementów będą sfazowane, co doda estetyki i zapewni bezpieczeństwo użytkownikom. Średnica zewnętrzna donicy ma wynieść od 480 do 520 cm, a wewnętrzna, przeznaczona na roślinność, 240-260 cm. Całość projektu będzie dostosowana do wskazanych lokalizacji w projekcie zagospodarowania terenu.
Zamawiający, czyli władze Raciborza, nie zgodziły się na zaproponowaną przez jednego z potencjalnych oferentów zmianę materiału. Propozycja, by donice wykonano z drewna robinii akacjowej, została odrzucona. Miasto zdecydowało się pozostać przy wersji betonowej, ze względu na trwałość i odporność materiału na warunki atmosferyczne, co jest istotne w przestrzeni publicznej.
Przetarg jest kolejnym krokiem w modernizacji przestrzeni wokół nowego dworca PKP w Raciborzu. Władze miasta liczą, że projekt przyczyni się do poprawy estetyki tej części miasta, a także będzie sprzyjał tworzeniu przestrzeni, która będzie bardziej przyjazna dla mieszkańców i turystów.




![Trwa wielka przebudowa w Lesie Obora [FOTO] Trwa wielka przebudowa w Lesie Obora [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766914443img-2729-2-.jpg)






![Pierwszoligowe granie w HLPN. Wicher zgasił Płomień [FOTO] Pierwszoligowe granie w HLPN. Wicher zgasił Płomień [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766874497gre03409-.jpg)

![Pierwsze wielkie rudzkie kolędowanie. Wspólne śpiewanie z Panem Babcią [FOTO i WIDEO] Pierwsze wielkie rudzkie kolędowanie. Wspólne śpiewanie z Panem Babcią [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766877018dsc-6492-.jpg)


![Wieczór kolęd i pastorałek w kościele św. Paschalisa na Płoni [FOTO i WIDEO] Wieczór kolęd i pastorałek w kościele św. Paschalisa na Płoni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766949720dsc-6652-.jpg)

![Weekend z HLPN [WYNIKI] Weekend z HLPN [WYNIKI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766953062gre03414-.jpg)
















![Powalone drzewo w Tworkowie. Poranny alarm przy Jasnej [RAPORT 998] Powalone drzewo w Tworkowie. Poranny alarm przy Jasnej [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1766956331607131514-1331878882300340-7050542098041999759-n-.jpg)





Komentarze (0)
Dodaj komentarz