Świeć przykładem. Raciborska policja edukuje najmłodszych

Trwa akcja informacyjno-edukacyjna skierowana do pieszych: „Świeć Przykładem”. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze. Osoby mające na sobie ciemne ubranie, widziane są przez kierującego samochodem zaledwie z 40 metrów, natomiast niewielki odblaskowy element powoduje, że stajemy się widoczni nawet z odległości 150 metrów. Dlatego raciborscy policjanci zachęcają do stosowania odblasków.
Opady śniegu, deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok, mokra i śliska jezdnia to czynniki pogarszające warunki drogowe. Jedne powodują ograniczenie widoczności, drugie zaś zdecydowanie wydłużają drogę hamowania. Przypominamy pieszym, by w tym szczególnym czasie zachowali większą ostrożność. Każdy pieszy powinien mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo i zadbać o to, aby być widocznym. Latarka, kamizelka lub jakikolwiek element odblaskowy sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Dlatego też zachęcamy do noszenia odblasków w porze od zmierzchu do świtu bez względu na to, czy znajdują się na leśnym odcinku drogi, czy też w centrum miasta. Dzięki temu kierowcy zyskują cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie. Pamiętajmy także, aby nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować.
Pamiętajmy:
• Poruszając się po drodze poza obszarem zabudowanym, używajmy elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
• Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbijają wtedy światło padające z reflektorów samochodu, dając sygnał kierowcy, że po drodze porusza się człowiek.
• Pieszy bez odblasków jest widoczny dla kierującego z odległości około 40 metrów, przy czym w niekorzystnych warunkach ta odległość jest jeszcze mniejsza. Natomiast osoba korzystająca z elementów odblaskowych będzie widoczna z odległości około 150 metrów.
• Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw, oświetlają dół jego sylwetki, zatem dobrze jest zakładać odblaski jak najniżej.








![Studniówka raciborskiego Mechanika – wszystkie klasy bawią się wspólnie [FOTO i WIDEO] Studniówka raciborskiego Mechanika – wszystkie klasy bawią się wspólnie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768594488bez-nazwy-50-.jpg)



![Studniówka raciborskiego Mechanika na bis. Jeden bal, dwa fotoreportaże [FOTO i WIDEO] Studniówka raciborskiego Mechanika na bis. Jeden bal, dwa fotoreportaże [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_176859580117685952154j0a8699-.jpg)

![Nowa strzelnica w Ekonomiku otwarta dla młodzieży i organizacji proobronnych [FOTO i WIDEO] Nowa strzelnica w Ekonomiku otwarta dla młodzieży i organizacji proobronnych [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768476573img-3490-.jpg)


![Poloneza czas zacząć! Studniówka ZSOMS w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Poloneza czas zacząć! Studniówka ZSOMS w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768599501dsc-7699-298-.jpg)


![Zdjęcia na bis. Sportowo-mundurowa studniówka ZSOMS [FOTO i WIDEO] Zdjęcia na bis. Sportowo-mundurowa studniówka ZSOMS [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768602821dsc-2301-.jpg)





![Pewne zwycięstwo siatkarzy z Raciborza [FOTO] Pewne zwycięstwo siatkarzy z Raciborza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768558478img-5314-.jpg)






























Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany