Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 listopada 202412:42

Kiermasz w Brzeziu na 118-lecie kościoła – uroczystości z procesją, rogalami i świętym Marcinem na koniu

Kiermasz w Brzeziu na 118-lecie kościoła – uroczystości z procesją, rogalami i świętym Marcinem na koniu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Parafia świętych Metusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu świętowała dziś, 11 listopada, przypadającą na 5 listopada 118. rocznicę poświęcenia kościoła. W uroczystościach udział wzięli mieszkańcy, którzy po Mszy św. mogli spotkać się przy poczęstunku i zobaczyć świętego Marcina na koniu.

Kiermasz w Brzeziu, jedynej raciborskiej parafii leżącej na terenie Archidiecezji Katowickiej, był w tym roku wyjątkowym wydarzeniem, które przyciągnęło wielu parafian i mieszkańców. Obchody rozpoczęła uroczysta suma, poprzedzona barwną procesją, w której dzieci odziane w stroje ludowe dodały kolorytu i lokalnego charakteru. Na czele uroczystości stanął proboszcz, ks. Bogdan Rek, podkreślając w swoim kazaniu ogrom pracy, jaki mieszkańcy Brzezia – wówczas jeszcze samodzielnej osady – włożyli w budowę świątyni. Kościół zbudowano w ciągu dwóch lat, a w jego powstawaniu aktywnie uczestniczyli parafianie.

Po Mszy św. wierni przeszli do brzeskiego oratorium, gdzie czekały wypieki – ponad tysiąc rogali świętomarcińskich, a także św. Marcin na koniu! Postać świętego, przedstawiona przez rekonstruktora w stroju rzymskiego żołnierza, nawiązywała do historii św. Marcina z Tours, patrona dobroczynności, którego wspomnienie obchodzone jest 11 listopada.

Wierni mieli okazję nie tylko zasiąść przy wspólnym stole, by kosztować rogali, kawy i wypieków, ale także zrobić sobie zdjęcie ze św. Marcinem, co szczególnie cieszyło najmłodszych.

Dodajmy, że wspólny poczęstunek kołoczem i kawę po mszy św. to tradycja brzeskich niedziel.

Ciekawostką pozostaje fakt, że niedawne liczenie wiernych wskazało na rosnącą liczbę osób przychodzących do kościoła w Brzeziu. Parafia, pomimo długiej historii – sięgającej aż do 1223 roku, kiedy to po raz pierwszy wspomniano Brzezie jako osadę – wciąż tętni życiem i jest miejscem ważnym dla lokalnej społeczności.

Autor: Grzegorz Wawoczny, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport20 listopada 202512:49

Podsumowanie Piłkarskiego Roku 2025 w LKS 07 Markowice

Podsumowanie Piłkarskiego Roku 2025 w LKS 07 Markowice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Sport21 listopada 202507:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Przed nami jedne z ostatnich meczów na trawie. Grać będą piłkarze II ligi, klasy okręgowej oraz A i B klasy Podokręgu Racibórz. O punkty powalczą także siatkarze i siatkarki, koszykarki i piłkarki ręczne. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 21.11.2025
21 listopada 202508:24

Nasz Racibórz 21.11.2025

Nasz Racibórz 14.11.2025
13 listopada 202519:27

Nasz Racibórz 14.11.2025

Nasz Racibórz 07.11.2025
7 listopada 202510:08

Nasz Racibórz 07.11.2025

Nasz Racibórz 31.10.2025
30 października 202519:05

Nasz Racibórz 31.10.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.