W ratuszu rozmawiano o projekcie budowy północno-zachodniej obwodnicy Raciborza
W czwartek, 29 sierpnia 2024 r., w Sali Błękitnej Urzędu Miasta Racibórz odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące opracowania studium korytarzowego, materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z jej uzyskaniem oraz koncepcji programowej dla inwestycji pod nazwą „Północno-zachodnia obwodnica Raciborza”. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Tematem rozmów były kwestie związane z projektowaniem północno-zachodniej obwodnicy Raciborza.
Podczas spotkania projektant przedstawił i szczegółowo omówił warianty oraz rozwiązania techniczne dotyczące przebiegu północno-zachodniej obwodnicy.
Główne założenia realizacji inwestycji to:
- Stworzenie osi komunikacyjnej spajającej poszczególne części regionu oraz usprawnienie ruchu tranzytowego na trasie granica województwa opolskiego - Racibórz.
- Poprawa przepustowości i prędkości ruchu tranzytowego, co przyczyni się do obniżenia kosztów transportu zarówno pod względem ekonomicznym, jak i społeczno-środowiskowym.
- Wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszary silnie zagospodarowane, co podniesie jakość życia mieszkańców poprzez zmniejszenie emisji hałasu, drgań oraz szkodliwych substancji do atmosfery.
Poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg, w tym eliminacja wysokich kosztów społecznych i ekonomicznych związanych z wypadkami drogowymi.
- Wsparcie rozwoju subregionu.
- Zwiększenie atrakcyjności obszarów dla potencjalnych inwestorów, co może przełożyć się na wzrost gospodarczy i obniżenie stopy bezrobocia w okolicy.
- Wykonawcą prac projektowych jest firma SWECO Polska Sp. z o.o., natomiast inwestorem - Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.
Studium dotyczy głośnego od grudnia 2021 r. projektu, na który rząd zarezerwował 75 mln zł. Chodzi o nowy ślad drogi wojewódzkiej od Żerdzin w gminie Pietrowice Wielkie w stronę ronda Rudnickiego w ciągu drogi krajowej nr 45 Racibórz-Opole. Arteria ma ułatwić komunikację z fabryką Eko-Okien. Budowę musi poprzedzić szereg działań formalnych, m.in. opracowanie wspomnianego studium. Powstanie drogi to perspektywa kilku lat. Inwestorem byłby śląski marszałek, a za pomysłem stoją władze powiatu i spółka Eko-Okna.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, projektant oraz przedstawiciel firmy SWECO Polska Sp. z o.o., prezydent z zastępcą, starosta, wójt Rudnika, przedstawiciel Gminy Pietrowice Wielkie, naczelnik Wydziału Dróg oraz naczelnik Wydziału Inwestycji i Urbanistyki Urzędu Miasta Racibórz.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz