Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 października 200813:33

Na kolejki nie ma lekarstwa

Na kolejki nie ma lekarstwa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Na długie kolejki w niektórych przyszpitalnych poradniach nie ma skutecznego lekarstwa. Pacjentom każe się czekać na wizytę do przyszłego roku. W niedzielę sprawę nagłośnił Teleexpress. - To była nierzetelna informacja - twierdzi dyrekcja lecznicy.

Reporterzy TVP mówili, że w NFZ są pieniądze na dodatkowe kontrakty w przyszpitalnych poradniach w Raciborzu, ale lecznica musi się o nie zwrócić. - To była nierzetelna relacja - mówi oburzony lek. med. Zbigniew Wierciński, zastępca dyrektora szpitala ds. medycznych. Tłumaczy, że rzeczywiście do niektórych lekarzy specjalistów nie można się już zapisać na ten rok, ale nie jest tak, iż wystarczy zwrócić się do NFZ, wziąć pieniądze i problem będzie rozwiązany.

- Z końcem roku kontrakty kończą się także w prywatnych ZOZ-ach. Stamtąd pacjenci są wysyłani do nas, na państwowe. Prywatni nie chcą robić nadwykonań, bo musieliby zapłacić za nie z własnej kieszeni. Pozbywają się więc problemów, a my nie jesteśmy w stanie obsłużyć całego powiatu. Działamy na takich samych zasadach, jak wszyscy, czyli w oparciu o kontrakt - tłumaczy Wierciński.\

Szpital chciał na ten rok 2 mln zł, ale dostał 1,5 mln zł. Porady jednak świadczono w ramach tzw. nadwykonań, za które NFZ już płacił (640 tys. zł). - Trzykrotnie zabiegaliśmy o zmianę kontraktu i nadal to czynimy - słyszmy w dyrekcji przy Gamowskiej. Na ostatniej sesji radni powiatowi podjęli nawet uchwałę intencyjnąw tej sprawie. To apel do NFZ o zmianę zasad kontraktowania, które poprawią sytuację pacjentów w Raciborzu.

Jednak w niektórych specjalnościach nawet zwiększenie kontraktu i to w tym roku niewiele pomoże, bo po prostu nie ma lekarzy, którzy mogliby obsłużyć dodatkowe przyjęcia. - Tak jest np. w przypadku kardiologii czy okulistyki. Na rynku jest określona grupa lekarzy i bardzo trudno pozyskać nowych w najbardziej poszukiwanych specjalnościach - dodaje Z. Wierciński. Tam gdzie warunki kadrowe na to pozwalają, szpital decyduje się na kolejne nadwykonania z nadzieją, że NFZ za nie zapłaci. Mimo to kolejek nie udaje się rozładować z zadowalającym dla pacjentów efektem.

Dodajmy, że tegoroczny limit przyjęć pierwszorazowych wyczerpano już w poradniach: diabetologicznej, kardiologicznej, okulistycznej i diabetologicznej. Na poradę z zakresu chirurgii urazowo-ortopedycznej trzeba czekać 6 miesięcy, chorób płuc i gruźlicy 4 miesiące.

(waw)

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.04.2024
25 kwietnia 202419:33

Nasz Racibórz 26.04.2024

Nasz Racibórz 19.04.2024
19 kwietnia 202421:56

Nasz Racibórz 19.04.2024

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.