Polsko-czeskie spotkania z folklorem na 70-lecie ZPiT Strzecha im. Joli Rymszy

Polsko-czeskie spotkania z folklorem w ramach obchodów 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy/ Polsko-česká setkání s folklorem v rámci oslav 70. výročí založení Souboru písní a tanců Joli Rymsze Strzecha.
Już w ten weekend 22-24 czerwca Raciborskie Centrum Kultury rozpoczyna pierwsze warsztaty taneczno-wokalne w ramach projektu realizowanego z programu Interrerg współfinansowanego przez Unię Europejską pt. Polsko-czeskie spotkania z folklorem w ramach obchodów 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Strzecha” im. Joli Rymszy/ Polsko-česká setkání s folklorem v rámci oslav 70. výročí založení Souboru písní a tanců Joli Rymsze Strzecha. Do Raciborza przyjadą czescy tancerze: dzieci, młodzież i seniorzy z zespołu Úsměv, czyli Uśmiech działający przy Středisku volného času w Opavie, by wspólnie z tancerzami z Polski z ZPiT Strzecha pracować nad układami i choreografiami, które zaprezentują we wrześniu podczas finału projektu. Warsztaty odbywać się będą w salach RCK RDK przy ul. Chopina 21, a ich uczestnicy nocować będą na campingu Obora, gdzie zaplanowano dla nich: ognisko oraz gry i zabawy. Już nie możemy się doczekać, ponieważ to nie pierwsze wspólne przedsięwzięcie z tym czeskim zespołem i mamy nadzieję, że mimo wytężonej pracy nad nowymi układami będziemy się razem świetnie bawić. Bo w końcu w ten weekend rozpoczynają się wakacje!
Tym projektem polsko-czeskim nie tylko Raciborskie Centrum Kultury, ale i cały Racibórz świętuje jubileusz 70 - lecia istnienia ZPiT Strzecha im. Joli Rymszy – zespołu tylko rok młodszego od słynnego ZPiT „Śląsk”.
Natomiast w sierpniu oba zespoły wyjadą 29 sierpnia na wycieczkę do Bielska-Białej, gdzie m.in. udadzą się do Muzeum Historycznego- „Domu Tkacza”, ale też i na Szyndzielnię. Następnie u partnera czeskiego w Opavie w Středisku volného času przez dwa dni 30 i 31 sierpnia szlifować będziemy układy przygotowywane na wrześniowy jubileusz.
Natomiast wielki finał projektu i obchodów 70-lecia ZPiT Strzecha będzie miał miejsce w weekend 21 i 22 września. W sobotę zorganizujemy wesołą paradę folkloru, która po południu z raciborskiego rynku przejdzie do ogrodu Strzecha, a tam odbędzie się BIESIADA FOLKLORU, podczas której wystąpi Zespół Trebunie Tutki. Tańczyć będą oba zespoły: polski i czeski. Będzie można i pośpiewać i wspólnie potańczyć. Nie zabraknie grilla, a także możliwości spróbowania lokalnych produktów. W niedzielę 22 września w sali widowiskowej RCK RDK o 17:00 odbędzie się KONCERT JUBILEUSZOWY podsumowujący cały projekt polsko-czeski. Będziemy mogli podziwiać nie tylko efekty warsztatów czerwcowych i sierpniowych, ale także powspominać 70 lat Zespołu.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!



![Rozpoczęcie sezonu motocyklowego w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Rozpoczęcie sezonu motocyklowego w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777634797dsc-2483-.jpg)
![Majówka Pokoleń w Szymocicach. Pierwszy dzień za nami, drugi przed uczestnikami [FOTO i WIDEO] Majówka Pokoleń w Szymocicach. Pierwszy dzień za nami, drugi przed uczestnikami [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777700688bez-nazwy-64-.jpg)




![Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Raciborzu [FOTO i WIDEO] Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777806542zrzut-ekranu-2026-05-3-o-13-08-27-.png)





![Majówka z AquaBrax i Gminą Nędza – drugi dzień pełen atrakcji [FOTO] Majówka z AquaBrax i Gminą Nędza – drugi dzień pełen atrakcji [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777796624dji-0039-.jpg)
![XXI Ekowystawa. Dom i Ogród Przyjazne Środowisku już 9–10 maja w Pietrowicach Wielkich [PROGRAM] XXI Ekowystawa. Dom i Ogród Przyjazne Środowisku już 9–10 maja w Pietrowicach Wielkich [PROGRAM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1746883969dsc-4101-.jpg)


![Diecezjalne Święto Rodziny i XIII Jarmark Cysterski w Jemielnicy [FOTO] Diecezjalne Święto Rodziny i XIII Jarmark Cysterski w Jemielnicy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777660271dsc-0612-.jpg)
![One Man Show przy Łąkowej. Michał Grzesik rozstrzygnął mecz w pojedynkę [FOTO] One Man Show przy Łąkowej. Michał Grzesik rozstrzygnął mecz w pojedynkę [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777763275gre06194-.jpg)
![B klasa: W Brzeziu stabilnie. Dwadzieścia jeden meczów z rzędu w plecy [FOTO] B klasa: W Brzeziu stabilnie. Dwadzieścia jeden meczów z rzędu w plecy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777759770686903400-1579574387502854-249400630743473111-n-.jpg)



![Musicalowy wieczór z Błażejem Klimaszką w domu książęcym [ZAPROSZENIE] Musicalowy wieczór z Błażejem Klimaszką w domu książęcym [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1777703399677212520-1419168206922373-564694528003850730-n-.jpg)






















Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany