Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 czerwca 202406:34

Prezesi do raportu. Radni analizują działalność spółek miejskich

Prezesi do raportu. Radni analizują działalność spółek miejskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Na co dzień zajmują się dostawą wody, odbiorem ścieków, komunikacją, terenami zielonymi, utrzymaniem składowiska, ale i prowadzeniem klubu sportowego.

Czwartek, 13.06., w Urzędzie Miasta Raciborza zdominowany był przez II posiedzenie Komisja Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Radni zajęli się analizą sprawozdań spółek miejskich za miniony rok oraz zaopiniowali uchwały przygotowane na najbliższe posiedzenie Rady Miasta.

Pierwszym punktem posiedzenia były spółki miejskie, sprawozdanie z ich działalności za rok 2023 i bieżące działania w roku 2024. Przedstawieniem zagadnienia zajęła się Małgorzata Pączko, podinspektor ds. nadzoru właścicielskiego nad spółkami.

- Dziś przedstawię krótką charakterystykę spółek. Prezesi spółek zostali zaproszeni na sesję, zgodnie z zaleceniem pana prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta. Jako miasto jesteśmy właścicielem sześciu spółek, które realizują zadania użyteczności publicznej. Kapitał zakładowy tych spółek w 100% należy do Miasta Racibórz – rozpoczęła urzędniczka, po czym przystąpiła do omawiania poszczególnych spółek.

W wystąpieniu zaprezentowała kapitały zakładowe poszczególnych spółek, zadania jakie spółki realizują i na czym opierają swym działalność. - Do analizy zostały wykorzystane materiały, które zostały złożone panu prezydentowi. Pod uwagę brano także bilans zysków i strat – kontynuowała M. Pączko.

Miejska urzędniczka przedstawiła także bieżącą sytuację poszczególnych spółek miejskich.

W trakcie prezentacji danych ze spółki Wodociągi Raciborskie do zadania pytania zgłosił się radny Adam Witecki. - Do analizy nie przedstawiono rachunków zysków i strat, jest tylko bilans. Słusznie pani powiedziała, że spółka osiągnęła zysk, i to większy niż rok wcześniej. Odnotowano także spadek kosztów amortyzacji. Gdyby nie to, to nie ukrywajmy, spółka miałaby stratę. Czy zlikwidowano jakiś majątek? Jeśli tak, to jaki? - dociekał radny.

- Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Jestem przygotowana od strony formalnej, a to pytanie dotyczącej strony merytorycznej. Prosiłabym, by zostało zadane prezesowi na sesji. Dodatkowo, od niektórych spółek dokumenty spływały na bieżąco w trakcie przygotowywania analizy. Do sesji zostanie to uzupełnione – stwierdziła Małgorzata Pączko.

Głos zabrał radny Marian Czerner. - Prosiłbym o uzupełnienie tych braków szybciej niż do sesji. W poniedziałek mamy komisję budżetu i dobrze byłoby, gdyby już wtedy ten dokument w systemie esesja był kompletny – stwierdził były przewodniczący Rady Miasta.

- Dobrze, postaram się to uczynić jeszcze przed sesją – odparła urzędniczka.

Przy omawianiu spółki R3 ponownie zgłosił się radny Adam Witecki. - Chciałem poinformować, że moje działania, jakie opisano jako grożące spółce, nie miały charakteru politycznego, tylko miały przeciwdziałać smrodowi – powiedział.

Oburzyło to byłego wiceprezydenta, Dominika Koniecznego. - W ubiegłym roku wykonano ponad 100 kontroli. W ich wyniku, jednoznacznie dowiedziono, że niekorzystne odory, czy jak pan to określił smród, nie powstaje na składowisku, a w Empolu. Nie zgadam się z tak postawioną przez pana tezą, opieram się na faktach – mówił.

- To nie jest miejsce i czas by polemizować, ale protokół z kontroli WIOŚ wskazuje całkowicie coś innego – odparł A. Witecki.

Po zakończeniu prezentacji przez Małgorzatę Pączko obyło się bez dyskusji. Przewodniczący Michał Kuliga zamknął ten punkt posiedzenia.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Aktualności14 lipca 202416:07

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO]

Ruszyła budowa nowego mostu pod Raciborzem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Powiat:

Budowa nowego mostu w rejonie Łubowic-Grzegorzowic do Ciechowic w gminie Nędza to kluczowy projekt infrastrukturalny, mający na celu zastąpienie obecnej przeprawy promowej. Most, który łączył Grzegorzowice i Ciechowice, istniał do 1945 roku, kiedy to został zniszczony podczas działań wojennych i nigdy nie został odbudowany.

(waw)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO]

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Aktualności14 lipca 202415:47

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO]

V Zlot Pojazdów Zabytkowych w Sławikowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Dziś, 14 lipca, Fundacja Gniazdo, opiekująca się ruinami pałacu von Eickstedt, zorganizowała już piąty zlot pojazdów zabytkowych. Wydarzenie przyciągnęło miłośników motoryzacji z całego regionu, oferując niezapomnianą podróż w przeszłość. Stare samochody, motocykle oraz maszyny rolnicze można było podziwiać wzdłuż ogrodzenia i na dziedzińcu pałacu, gdzie zaprezentowano około 150 maszyn.

(waw)
Reklama
Aktualności14 lipca 202410:32

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku

Co to za cyrki? Spektakl na raciborskim Rynku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Humorystyczny spektakl uliczny w nurcie Nowego Cyrku o tytule "Co to za cyrki?" w wykonaniu Stowarzyszenia Teatr Ludyczny można było obejrzeć wczoraj, 13.07., na raciborskim Rynku.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności15 lipca 202409:44

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy

Węzeł Gliwice Ostropa zamknięty. Wprowadzono objazdy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. A. Witwicki / arch. UM w Gliwicach
Aktualności13 lipca 202420:55

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO]

Piłkarskie pokoleniowe boje w Bojanowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

LKS Bojanów zaprosił 13 i 14 lipca na dwudniowy festyn sportowy, w ramach którego w sobotę zorganizowano mecz „szóstek” oldbojów oraz turniej drużyn młodzieżowych. Na niedzielę zaplanowany jest międzynarodowy mecz pomiędzy LKS Bojanów a TJ Spartak Chuchelna.

TH, fot. TH, Nina Perek
Reklama
Aktualności14 lipca 202417:46

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO]

Przetrwać w Arboretum. Raciborski Bieg Zwiadowcy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu po raz trzeci stało się areną niezapomnianych wyzwań i przygód podczas kolejnej edycji Biegu Zwiadowcy - Przetrwać w Arboretum. 14 lipca 2024 roku entuzjaści ekstremalnych biegów mieli okazję sprawdzić swoje siły i wytrzymałość na trasach pełnych przeszkód i błota, gdzie dodatkowym elementem była konieczność noszenia karabinu AK47. Na starcie stanęło 84 zawodników.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.