Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 marca 202415:10

Koalicja 15 Października uważa, że sport w Raciborzu podupada. Obwiniają za to prezydenta

Koalicja 15 Października uważa, że sport w Raciborzu podupada. Obwiniają za to prezydenta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Kandydaci do Rady Miasta z listy komitetu Koalicja 15 Października (PO, Ruch Polska 2050 Sz. Hołowni, PSL i Lewica) chcą w nowej kadencji nowej strategii dla sportu wyczynowego i dla dzieci, sprawiedliwego podziału środków oraz budowy boiska ze sztuczną nawierzchnią.

W krótkiej konferencji udział wzięli lider miejskiej Koalicji 15 Października Alan Wolny, kandydaci Ludmiła Nowacka, Anna Żagiel-Gonsior, Marcin Parzonka i Aldona Adamowicz.

Główne założenia przedstawił działacz i trener związany z koszykówką Marcin Parzonka. - Z własnego doświadczenia wiem jak ważny i rozwijający w życiu każdego człowieka jest sport i aktywność fizyczna. Począwszy od tej rekreacyjnej, poprzez sport dzieci i młodzieży aż do sportu zawodowego. Rozwój sportu, a co za tym idzie również turystyki sportowej to, moim zdaniem, bardzo ważna część rozwoju miasta i jego atrakcyjności. Dobra współpraca miasta z klubami sportowymi to obowiązek, a nie przywilej. Niestety, całe środowisko raciborskiego sportu obserwowało w ostatnich latach jak różnymi kanałami płynęły miliony złotych do jednego klubu - piłkarskiej Unii Racibórz, który nie przekuł zainwestowanych pieniędzy w sukces sportowy, podczas gdy inne kluby z ogromnym potencjałem, nie mogły się rozwijać z powodu braku lub niewystarczającego finansowania. Podczas konsultacji nad Strategią rozwoju Raciborza do 2030 roku, głośno zgłaszaliśmy uwagi i prośby oraz pokazywaliśmy rozwiązania, jak wykorzystując dostępne środki, możemy mieć w Raciborzu drużynę ligową na szczeblu centralnym. Pokazywaliśmy korzyści promocyjne, zdrowotne, społeczne, ale również finansowe płynące z posiadania drużyny na najwyższym szczeblu rozgrywkowych. Dla przykładu, zachowując oczywiście wszelkie proporcje, czy jest ktoś kto nie słyszał o drużynie ZAKSY a wcześniej Mostostalu Kędzierzyn-Koźle. Miasto o podobnych możliwościach i wielkości znane jest w całym kraju, a nawet Europie. Zjeżdżają tam najlepsze drużyny siatkarskie i kibice z całej Polski i Europy, a miasto na tym zyskuje pod każdym względem. Taka sytuacja jest możliwa również w Raciborzu. Trzeba tylko zmienić sposób myślenia i zarządzania Urzędu Miasta w kontekście wspierania sportu. Trzeba odwrócić błędne koło "zróbcie wynik, będą pieniądze" - mówił Parzonka.

Część dalsza pod wideo

- To odważne decyzje, postawienie na konkretny i ciekawy plan, odwrócenie zależności "sukces-finansowanie" na "finansowanie=sukces" mogą dać szansę naszemu miastu na zaistnienie w świadomości całej sportowej Polski. To jest możliwe, a przykłady takich miast jak Prudnik, Polkowice, Kędzierzyn-Koźle, Zawiercie, Nysa czy Łańcut tylko to potwierdzają. Aby to osiągnąć potrzebne są zakrojone na szeroką skalę konsultacje społeczne, całego środowiska sportowego, z działaczami, menadżerami sportowymi, sportowcami, aby opracować podobnie jak np. w Rybniku strategie rozwoju sportu. Przykłady klubów sportowych z Rybnika ich sukcesy w różnych dyscyplinach sportowych pokazują, że jest to możliwe i realne do spełnienia, tak aby raciborzanie mogli emocjonować się rozgrywkami sportowymi na najwyższym poziomie - przekonywał.

- Kolejną sprawą jest poruszany od dawna temat boiska ze sztuczną murawą. To obowiązek w ciągu najbliższych lat. Powodów jest kilka, a najważniejsze z nich to: rozwój sportowy dzieci i młodzieży, które przez conajmniej 4 miesiące mają bardzo utrudnione możliwości treningowe. Drugi powód to jedyna w Raciborzu hala sportowa OSiR, popularna Arena Rafako i jej "przepustowość". Każdy z klubów wie, jak trudno znaleźć wolny termin szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych kiedy do przedstawicieli dyscyplin halowych dołączają właśnie piłkarze, dla których, bez boiska ze sztuczną murawą, Arena Rafako, jest jedyną alternatywą treningową. To musi się zmienić. Racibórz również sportowo ma niesamowity potencjał, trzeba tylko dobrze go zagospodarować - mówił Parzonka.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202409:43

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO]

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Krzyżanowice:

Kolejne w ciągu kilku dni zdarzenie na skrzyżowaniu na Krzyżanowice, Owsiszcze, Tworków i czeską Hat’. Tym razem udział brały w nim trzy pojazdy. Co ciekawe, za kierownicami każdego z pojazdów znajdowali się obywatele Republiki Czeskiej.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202410:43

W mieszkaniu w Kuźni Raciborskiej ujawniono ciało mężczyzny

W mieszkaniu w Kuźni Raciborskiej ujawniono ciało mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Aktualności11 kwietnia 202408:49

NZK w Rudach. Na pomoc było za późno

NZK w Rudach. Na pomoc było za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pogladowe/arch. OSP Rudy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.