Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 marca 202410:26

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE]

Zielone Płuca na Ostrogu kontra deweloperka. Tężnia finiszuje a radny mówi o kulisach inwestycji [FOTO LOTNICZE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w 2021 r. poparło ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Raciborza. W kwietniu 2024 r. kończy się pierwszy etap tego projektu. Raciborzanie będą mogli odpocząć przy tężni, która powstaje przy zbiegu ulic Książęcej i Elżbiety.

Przypomnijmy nieco historię tej inwestycji, której inicjatorem od pomysłu aż do momentu poparcia w budżecie i realizacji jest radny Michał Kuliga.

– Zielone Płuca Ostroga to projekt, który w założeniu miał być odejściem od betonowania naszego miasta. Każda dzielnica Raciborza potrzebuje więcej zieleni i oddechu, gdyż mieszkańcy doceniają przyrodę i jej pozytywny wpływ – mówi Michał Kuliga.

- Niedługo przed głosowaniem na ówczesny Budżet Obywatelski wśród mieszkańców dzielnicy Ostróg rozgorzały obawy przed sprzedażą tego zielonego terenu deweloperom. Dopytywany w tej sprawie prezydent Dariusz Polowy odmawiał jasnej odpowiedzi, czy omawiany teren ma zostać sprzedany i jakie ma w związku z nim plany. Złożyłem w UM petycję podpisaną przez mieszkańców, wobec której prezydent można rzec przeszedł obojętnie. Zdecydowałem, że trzeba działać szybko. Trzeba zagospodarować ten teren względem próśb i potrzeb mieszkańców tak, jakby tego chcieli sami mieszkańcy. W ten sposób powstał w mojej głowie pomysł Zielonych Płuc Ostroga – wspomina M. Kuliga.

– Zebrałem mały sztab znajomych do pomocy przy promocji projektu – prace ruszyły pełną parą: przez dwa tygodnie roznosiliśmy ulotki, wieszaliśmy plakaty, postawiliśmy billboard, odbyły się spotkania z mieszkańcami nagłaśnianie w Internecie oraz przez dwa dni promowaliśmy pomysł Zielonych Płuc podczas festiwalu na Zamku Piastowskim. We wszystkich klatkach Spółdzielni Mieszkaniowej w Raciborzu pojawiły się plakaty promujące – dodaje. Budżet całej tej promocji wyniósł kilka tysięcy złotych. Wszystkie te środki pochodziły z naszych prywatnych oszczędności – podkreśla Kuliga.

- Pomysł szybko zyskał sympatię mieszkańców Ostroga oraz innych dzielnic miasta. – Przekonaliśmy do tego całe miasto. Smaczku dodaje fakt, że rywalizowaliśmy z „koalicją strażaków i klubów piłkarskich” z 5 dzielnic, którzy wspólnie napisali i promowali swój projekt. To była ciężka praca, jak się później okazało, także po głosowaniu. Schody zaczęły się pojawiać niedługo po zwycięstwie. Oficjalnie przeszkodą w realizacji były rosnące koszty inwestycji, związane z inflacją, a później wojną na Ukrainie przez co władze ratusza stale odsuwały realizację projektu w czasie. Dziś także wiem, że pilotujący inwestycję wiceprezydenci miasta traktowali ten pomysł jako nie ich i stojący w opozycji do ich wcześniejszych planów. Tak samo prezydent miasta D. Polowy. A przecież na Zielone Płuca głosowało ponad 3500 raciborzan! – mówi Michał Kuliga. - Dziś z niedowierzaniem i wręcz zażenowaniem obserwuję, jak niektórzy promują się w blasku powstającej inwestycji. Przykre jest to, że nie wykazali się aktywnością, zaangażowaniem oraz, że nie było ich widać podczas ciężkiej pracy na rzecz promocji projektu - dodaje.

- Aby Zielone Płuca powstały należało zwiększyć budżet tego zadania, do czego udało mi się przekonać radnych w radzie miasta. Postanowiono też, że inwestycja zostanie podzielona na etapy. Dziękuję wszystkim życzliwym ludziom, którzy wierzyli w ten pomysł i którzy pomogli przy jego realizacji. Pomimo, że pomysł Zielonych Płuc był na początku prywatną inicjatywą, to bez wsparcia wielu innych osób, urzędników a także instytucji takich jak Akademia Nauk Stosowanych nie miałby szans na realizację. Już w kwietniu tego roku ma zostać oddana do użytku tężnia i już dziś zapraszam Raciborzan do tego miejsca. Ostróg ma w końcu swoje kolejne miejsce do odpoczynku i relaksu - przypomina Michał Kuliga.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202409:43

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO]

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Krzyżanowice:

Kolejne w ciągu kilku dni zdarzenie na skrzyżowaniu na Krzyżanowice, Owsiszcze, Tworków i czeską Hat’. Tym razem udział brały w nim trzy pojazdy. Co ciekawe, za kierownicami każdego z pojazdów znajdowali się obywatele Republiki Czeskiej.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202410:43

W mieszkaniu w Kuźni Raciborskiej ujawniono ciało mężczyzny

W mieszkaniu w Kuźni Raciborskiej ujawniono ciało mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Aktualności11 kwietnia 202408:49

NZK w Rudach. Na pomoc było za późno

NZK w Rudach. Na pomoc było za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pogladowe/arch. OSP Rudy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.