Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 lutego 202408:11

Internetowi oszuści zachęcają do inwestowania. Tauron ostrzega

Internetowi oszuści zachęcają do inwestowania. Tauron ostrzega - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Cyberprzestępcy prowadzą intensywną kampanię wykorzystującą logo TAURONA, której celem jest wyłudzenie pieniędzy – ostrzega energetyczny lider. Najczęściej oszuści publikują informacje o rzekomych inwestycjach w odnawialne źródła energii mających przynieść duże zyski w krótkim czasie. Przestępcy w swoim procederze wykorzystują także wizerunek osób publicznych m.in. prezydenta, premiera, ministrów.

Metoda na fałszywe inwestycje jest obecnie jedną z najczęściej występujących form oszustw internetowych. Polega ona na nakłonieniu osoby za pomocą technik manipulacji do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa. W ostatnim czasie zauważalny jest znaczący wzrost aktywności cyberprzestępców.

- W sieci można natknąć się na fałszywe strony internetowe z użyciem wizerunku osób publicznych i logo TAURON. Strony te promowane są intensywnie w mediach społecznościowych - w tym na Facebooku, Instagramie, platformie X. W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą TAURON - mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Grupy TAURON.

W większości przypadków schemat działania cyberprzestępców jest bardzo podobny. W internetowych reklamach widoczne są fałszywe informacje na temat inwestycji i hasła zachęcające do skorzystania z oferty. W trakcie złośliwej kampanii, cyberprzestępcy nawiązują także kontakt telefoniczny oraz wykorzystują popularne komunikatory.

- Przestrzegamy i podkreślamy: żadna spółka Grupy TAURON nie prowadzi kampanii promocyjnych dotyczących produktów inwestycyjnych, pożyczkowych, finansowych. Jedyną formą inwestycji autoryzowaną przez nas jest zakup akcji za pośrednictwem biura maklerskiego - przypomina Łukasz Zimnoch.

TAURON nie prowadzi działalności w zakresie pośrednictwa w inwestowaniu w papiery wartościowe. Firma nie współpracuje również z żadnymi pośrednikami w tym zakresie. Zainwestować w akcje można poprzez założenie rachunku inwestycyjnego w domu maklerskim. Posiadanie takiego rachunku umożliwia zakup i sprzedaż akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w tym również akcji TAURON Polska Energia.

- Sieć bywa wykorzystywana jako platforma cybernetycznych oszustw. Żeby nie dać się oszukać zalecamy stosować te cztery kroki rozsądku: po pierwsze sprawdź wiarygodność reklamy, która zachęca do inwestycji, po drugie: zachowaj wzmożoną ostrożność, kiedy oferta obiecuje olbrzymie zyski w krótkim czasie, po trzecie: nie działaj raptownie, daj sobie czas do namysłu - przypomina rzecznik prasowy TAURONA.

Sprawdzone strony Aby ustrzec się przed cyberoszustwami należy pamiętać, że strona internetowa TAURON ma adres www.tauron.pl, a system transakcyjny do obsługi klientów nosi nazwę Mój TAURON i znajduje się pod adresem www.mojtauron.pl. Informacje o przyłączach energetycznych i awariach publikowane są natomiast na stronie TAURON Dystrybucja pod adresem www.tauron-dystrybucja.pl

Jeśli użytkownik internetu dokonał jakichkolwiek akcji na innych stronach, które udawały witrynę TAURONA lub miał kontakt z cyberprzestępcami powinien zmienić dane dostępowe do swoich skrzynek e-mail czy kont bankowych, a także skontaktować się z policją.

Teksty z poradami publikowane są również na blogu lepiej.tauron.pl, gdzie dodatkowo znajduje się wiele przydatnych materiałów wideo.

Komentarz eksperta: - Od kilku lat obserwowany jest na całym świecie wyraźny i trwały wzrost oszustw internetowych, popularnie nazywanych Scam’em, które docierają do użytkowników za pomocą poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych, czy wyszukiwarek internetowych. Mają one na celu kradzież pieniędzy lub cennych prywatnych informacji. Jego niebezpieczeństwo i perfidność jest związana z licznymi socjotechnikami stosowanymi przez przestępców zmierzającymi do ukrycia przed ofiarą prawdziwych zamiarów i nakłonienia jej do podjęcia działań, które w konsekwencji doprowadzają do utraty środków finansowych lub pozyskania wartościowych danych osobowych ofiary. Niewielkie nakłady finansowe oraz minimalna wiedza techniczna potrzebna do przygotowania takiej akcji w świecie cyfrowym, łatwą propagacją treści oraz coraz szersze wykorzystanie rozwiązań AI (np. Chat-GPT) do jej przygotowaniu, np. preparowanie wizerunku i wypowiedzi znanych osób, które nigdy takich wywiadów nie udzieliły, jak również stosunkowe wysokie zyski z takiej działalności przestępczej, napędzają tylko wzrost Scamu - mówi Łukasz Łysak, kierownik zespołu ochrony informacji w TAURON Polska Energia.

- Dlatego zawsze zalecamy aby 3 razy się zastanowić i dać sobie czas na ocenę otrzymanej wiadomości, w szczególności jeżeli zawiera ona: zbyt dobrą ofertę (niesamowicie korzystne oferty są najczęściej przynętą dla potencjalnych ofiar), wizerunki znanych marek i osób (oszuści często wykorzystują wizerunki osób i firm które znane są z powszechnego zaufania; ma to na celu przekonanie Cię o prawdziwości przekazu), nakłonienie do pilnego działania (oszuści często twierdzą, że musisz działać natychmiast, inaczej coś stracisz; ta technika ma na celu zmuszenie Cię do działania bez głębszego zastanowienia), niejasne źródło (otrzymałeś wiadomość od nieznanej Tobie osoby lub firmy? Zastanów się dwa razy, zanim klikniesz jakikolwiek link lub podasz swoje dane), błędy językowe i stylistyczne (większość scamów pochodzi z zagranicy i jest tłumaczona automatycznie lub generowana przez Chat-GPT, co prowadzi do błędów językowych i nienaturalnie brzmiących zdań). Zanim zdecydujesz się podjąć jakiekolwiek działania odpowiadające na otrzymaną wiadomością zweryfikuj, czy oferta widnieje na oficjalnej stronie internetowej podmiotu, zweryfikuj informacje kontaktując się z tym podmiotem poprzez oficjalny kanał infolinii lub oficjalny adres poczty elektornicznej do obsługi klienta. Należy pamiętać, aby do kontaktu nie używać linków podanych w reklamie lub ofercie, ponieważ mogą być spreparowane i kierować Cię na przygotowane w tym celu strony, łudząco przypominające oryginalne witryny. Nie udostępniaj ofert, jeśli nie chcesz narazić innych osób, często Tobie bliskich, na potencjalne straty. Jeżeli natknąłeś się na taką ofertę i wzbudza ona Twoją podejrzliwość zgłosić to na www.cert.pl. Jeżeli jednak stałeś się ofiarą takiego oszustwa np. podałeś dane do logowania do banku lub innego swojego konta w Internecie, niezwłocznie zmień hasło i skontaktuj się bankiem lub administratorem serwisu. Jeżeli wpłaciłeś pieniądze lub Ci je skradziono w wyniku takiego oszustwa niezwłocznie skontaktuj się z Policją i złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa - tłumaczy ekspert TAURONA, Łukasz Łysak.

Autor: materiał prasowy spółki, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności28 lutego 202408:54

Eko-Okna otrzymały potężny kredyt

Eko-Okna otrzymały potężny kredyt - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
33
inf. prasowa, fot. Eko-Okna
Reklama
Aktualności28 lutego 202408:54

Peugeot 206 uderzył w drzewo przy Gliwickiej

Peugeot 206 uderzył w drzewo przy Gliwickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenia doszło dziś (28.02.) nad ranem, o godzinie 2.56 przy ulicy Gliwickiej w Raciborzu. Peugeot 206 (SGL) kierowany przez 26-latka wypadł z jezdni i uderzył w drzewo. Policjanci szybko ustalili przyczynę.

red., fot. KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 lutego 202408:05

Pożar sadzy w kominie domu jednorodzinnego w Rudniku

Pożar sadzy w kominie domu jednorodzinnego w Rudniku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Strzybnik
Aktualności28 lutego 202407:53

Plama na jezdni od Kornic do Raciborza

Plama na jezdni od Kornic do Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Racibórz Markowice
Reklama
Aktualności28 lutego 202408:36

Pracujesz na wcześniejszej emeryturze? Będą powody do zadowolenia

Pracujesz na wcześniejszej emeryturze? Będą powody do zadowolenia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.