Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 stycznia 202409:33

Baseny przy H2Ostróg jak Rybnicka. Budowa znów przesunięta w czasie

Baseny przy H2Ostróg jak Rybnicka. Budowa znów przesunięta w czasie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Nie 10, a 23 stycznia nastąpi otwarcie ofert na budowę zewnętrznych basenów przy H2Ostróg. Powodem jest blisko 80 zapytań, jakie firmy skierowały do ratusza. W maju minie dwa lata od pozyskania dotacji. Na zbudowanie basenu w Tworkowie Krzyżanowice potrzebowały 20 miesięcy. Przez 20 miesięcy raciborski magistrat nie zdołał nawet wyłonić wykonawcy swojego zadania.

Radni, przypomnijmy, od początku akceptowali inwestycję. Zagwarantowali w budżecie jej finansowanie. Urząd Miasta pod wodzą Dariusza Polowego niemal do ostatniej chwili zwlekał jednak z ogłoszeniem pierwszego przetargu. Zrobił to 17 marca minionego roku. W maju okazało się, że kompleks basenów będzie dużo droższy niż zakładano. Miał kosztować 35 mln zł. Najtańsza oferta opiewa na blisko 44 mln zł. Przetarg unieważniono, przygotowując kolejny, zabiegając po drodze o przedłużenie rządowej promesy. Pierwsza wygasła. Realna była groźba utraty rządowego wsparcia.

Nowy przetarg, długa lista pytań Drugi przetarg, ze zmodyfikowanym planem funkcjonalno-użytkowym (PFU) i nowym oszacowaniem kosztów, ogłoszono 7 grudnia. Otwarcie ofert miało nastąpić 10 stycznia. Wpłynęło jednak 77 zapytań. W jednym - dotyczącym stolarki okiennej - zarzucono naruszenie zasad uczciwej konkurencji.

Z opublikowanego przez Urząd Miasta aktualnego planu postępowań wynika, że wartość zamówienia szacowana jest na 25 997 587,08 zł (bez VAT).

- Projekt w formule „zaprojektuj i wybuduj” zakłada poszerzenie oferty rekreacyjnej Ośrodka Sportu i Rekreacji. W skład zewnętrznej części kompleksu wejść mają baseny kąpielowe, zjeżdżalnie, wodny plac zabaw, a także część wodna dla najmłodszych dzieci i strefa relaksu z atrakcjami. Warto wspomnieć, że woda w nieckach będzie podgrzewana. Prócz strefy kąpielowej opis zamówienia przewiduje m.in. moduł sanitarny; gastronomiczny oraz zielone "odpoczywalnie" w formie amfiteatru i miejscem na dużą ilość leżaków. Przewidziany czas realizacji inwestycji wynosi 17 miesięcy od dnia podpisania umowy. To znaczy, że jeżeli przetarg zostanie rozstrzygnięty, zewnętrzna część aquaparku H2Ostróg otwarta będzie już na sezon 2025 - podał ratusz. - Raciborzanie zasługują na miejsce, w którym będą mogli się zrelaksować w pogodne, letnie dni – zapewnia Dariusz Polowy.

W pierwszym przetargu, przy pierwotnym zakresie PFU, termin realizacji inwestycji był dłuższy.

Czas znowu goni W kwietniu wybory samorządowe. Dariuszowi Polowemu zależy, by do tego czasu przynajmniej rozstrzygnąć przetarg i wbić pierwszą łopatę.

Otwarcie ofert tuż przed sesją budżetową 23 stycznia ma umożliwić ewentualne wnioskowanie do radnych, by w razie droższych niż zakładano propozycji cenowych firm budowlanych zwiększyć nakłady na inwestycję. W tle realna groźba utraty dofinansowania. O kolejne przedłużenie promesy może być trudno.

Sąsiedzi poradzili sobie szybciej 25 października 2021 r. gmina Krzyżanowice otrzymała 13,5 mln zł rządowej dotacji na modernizację basenu w Tworkowie. Kompletnie przebudowany obiekt ma już za sobą pierwszy sezon. 30 czerwca nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Od pozyskania wsparcia do otwarcia sąsiedzi potrzebowali 20 miesięcy.

Racibórz na swój basen otrzymał 31,5 mln zł w drugiej edycji Polskiego Ładu, 30 maja 2022 r. Promesa została podpisana 14 czerwca 2022 r. Po 20 miesiącach prezydent nie rozstrzygnął nawet przetargu.

Przetarg na budowę aquaparku ówczesny prezydent Mirosław Lenk ogłosił w sierpniu 2011 r. Pierwsza kąpiel miała się odbyć z końcem 2013 r. H2Ostróg otwarto 1 maja 2014 r. Proces inwestycyjny trwał więc 34 miesiące.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja12 kwietnia 202415:09

Voice your vision. Debata młodych w książnicy

Voice your vision. Debata młodych w książnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W piątek 12 kwietnia Biblioteka w Raciborzu uczciła rozpoczynający się Europejski Tydzień Młodzieży zapraszając raciborską młodzież do debaty. W tym roku Europejski Tydzień Młodzieży odbywa się pod hasłem „Voice your vision. Democracy in action”. Demokracja w dzianiu to między innymi aktywne dzielenie się swoimi opiniami i wysłuchanie opinii innych.

Biblioteka Racibórz
Sport13 kwietnia 202422:15

Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet w Rudniku. Świerczewska ze złotem, Michniewicz ze srebrem

Mistrzostwa Polski w zapasach kobiet w Rudniku. Świerczewska ze złotem, Michniewicz ze srebrem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwa medale to dorobek LKS Dąb Brzeźnica w rozegranych dziś, 13.04., Mistrzostwach Polski Juniorek U20 w zapasach kobiet.

red.
Reklama
Aktualności12 kwietnia 202411:37

Projekt Welcome – Library for Everyone. Książki po ukraińsku

Projekt Welcome – Library for Everyone. Książki po ukraińsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
MiPBP w Raciborzu, fot. pexels.com/cottonbro studio
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.