Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 stycznia 202411:42

Bunt pracowników, skrajnie nieobyczajne zachowanie i społeczna inicjatywa, z której miał skorzystać Racibórz

Bunt pracowników, skrajnie nieobyczajne zachowanie i społeczna inicjatywa, z której miał skorzystać Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Blisko pięćset procent podwyższyli sobie zarobki ci, którzy zarządzali ogólnopolską instytucją, której zadaniem miało być wsparcie dla budownictwa mieszkaniowego dla młodych Polek i Polaków. I przez te lata i za te pieniądze, które przejadali, oni zbudowali jeden blok z 40 mieszkaniami. Ale za to powstały dziesiątki spółek z dziesiątkami rad nadzorczych - powiedział premier Donald Tusk. Do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej przyłączyły się Kuźnia Raciborska i Pietrowice Wielkie. Nie zgodzili się na to raciborscy radni.

Krytyczne słowa premiera D. Tuska odnoszą się do komunikatu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

- Minister K. Pełczyńska-Nałęcz odwołała władze KZN; skierowała pisma do Prokuratura Generalnego i do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych - podał resort. - W związku z wieloma nieprawidłowościami, jakie miały miejsce w Krajowym Zasobie Nieruchomości minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz odwołała z dniem 31 grudnia 2023 r. całe kierownictwo KZN na czele z prezesem Arkadiuszem Urbanem - dodano. Powołała na stanowisko I wiceprezesa i p.o. prezesa Łukasza Bałajewicza, a na funkcję II wiceprezesa KZN Arkadiusza Borka. Tymczasowe kierownictwo KZN będzie sprawowało swoją funkcję do czasu wyłonienia nowego prezesa, co nastąpi w ciągu kilku miesięcy w drodze jawnego i transparentnego konkursu.

Minister zaznaczyła, że tymczasowemu kierownictwu przekazuje bardzo ważną misję wyjaśnienia sytuacji w KZN. - Tymczasowemu kierownictwu przekazuję bardzo ważną misję: dogłębne rozpoznanie tego, co się wydarzyło w instytucji; rozpoznanie krzywd, jeżeli takie miały miejsce wobec pracowników, a co czytam w liście otwartym od pracowników; zadośćuczynienie i pociągnięcie winnych nadużyć do odpowiedzialności; zdiagnozowanie w ścisłej współpracy z gminami, ze samorządami i stosownymi ministerstwami, na jakim etapie są inwestycje i Społeczne Inicjatywny Mieszkaniowe - powiedziała minister.

- W ciągu 3 miesięcy będę oczekiwała planu, jakie inwestycje, w jakim czasie i w jakich gminach zostaną zrealizowane. Najważniejsze, aby misja KZN i Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, czyli programu, który miał wypełnić lukę na polskim rynku mieszkaniowym, była jak najszybciej i jak najbardziej efektywnie realizowana. Ja bym tę misję podsumowała jednoznacznie: to, co niestety stało się Krajowym Zasobem Niegodziwości, ma z powrotem stać się Krajowym Zasobem Nieruchomości - podkreśliła szefowa resortu.

Minister Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że KZN powstał 6,5 roku temu, a trzy lata temu uruchomiony został program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM). Jego celem była budowa mieszkań dla młodych rodzin, które nie mają zdolności kredytowej, ale są w stanie wynajmować mieszkanie z docelowym dojściem do jego własności. Minister wskazała, że w czasie działania SIM, wybudowano jeden blok liczący 40 mieszkań.

- Przy takich efektach pensje w KZN rosły w sposób szokujący. W 2018 roku wynagrodzenia osobowe to było w sumie 1,7 mln zł, w 2023 roku prawie 9 mln zł, czyli 4,5 krotny wzrost. To znacząco przekracza inflację i wszelkie inne powody, dla których mogłyby tak bardzo urosnąć pensje. W ciągu 4 miesięcy 2023 roku, od lipca do października zarząd KZN przekroczył plan finansowy na wynagrodzenia o ponad 700 tys. zł, tym samym naruszając dyscyplinę finansów publicznych - powiedziała minister MFiPR.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa SIM Śląsk Południe ma budować bloki mieszkalne w Kuźni Raciborskiej i Pietrowicach Wielkich, które weszły do spółki z końcem zeszłego roku. Projekt przystąpienia do przedsięwzięcia przedstawił także raciborskim radnym prezydent Dariusz Polowy. Ci jednak nie wyrazili zgody, twierdząc, że miasto ma dobrze funkcjonujące od lat narzędzie, czyli Raciborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o., w pełni kontrolowaną przez gminę. RTBS oddał od 2000 r. mieszkania przy Głubczyckiej, Eichendorffa, Kochanowskiego, Przejazdowej i Łąkowej. Łopatę pod budowę dwóch pierwszych bloków przy Łąkowej wbił w 2018 r. ówczesny prezydent M. Lenk. Osiedle czterech bloków kończą obecne władze.

W związku z naruszeniami, które miały miejsce w KZN minister funduszy i polityki regionalnej poinformowała, że wystąpiła do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Minister przekaże również do Prokuratora Generalnego list od sygnalistów w sprawie złamania praw pracowniczych, do których miało dojść w tej instytucji, do podjęcia dalszych stosownych działań.

- Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że odwołała zarząd Krajowego Zasobu Nieruchomości. Dodała także, że list otwarty od pracowników KZN oskarżający zarząd o "skrajnie nieobyczajne zachowanie" zostanie skierowany do Prokuratora Generalnego. "W tym liście są rzeczy wstrząsające. Ja się z nim zapoznałam wczoraj. To są rzeczy absolutnie porażające, (...)oskarżenia o skrajnie nieobyczajne zachowanie zarządu, o skrajnie nieobyczajne sytuacje w urzędzie, (...) o wykorzystywanie pozycji służbowej do wymuszania, skłaniania do zachowań absolutnie nie do przyjęcia" - powiedziała Pełczyńska-Nałęcz. Czytaj więcej: Premier o Krajowym Zasobie Nieruchomości. "Doszło do buntu pracowników".

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202409:43

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO]

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Krzyżanowice:

Kolejne w ciągu kilku dni zdarzenie na skrzyżowaniu na Krzyżanowice, Owsiszcze, Tworków i czeską Hat’. Tym razem udział brały w nim trzy pojazdy. Co ciekawe, za kierownicami każdego z pojazdów znajdowali się obywatele Republiki Czeskiej.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.