Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 sierpnia 202311:11

Blisko 4,6 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na bloki przy Łąkowej

Blisko 4,6 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na bloki przy Łąkowej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Około 40 mln zł sięgnie łącznie rządowe dofinansowanie budowy dwóch bloków mieszkalnych przy Łąkowej. To kontynuacja rozpoczęto w zeszłej kadencji projektu osiedla pięciu bloków, tyle że przy większym zaangażowaniu środków z budżetu centralnego.

Wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na bloki przy Łąkowej udziela Krajowy Zasób Mieszkaniowy. Dwa wnioski Raciborza, które w lutym zatwierdziła Rada Miasta, uzyskały dofinansowanie. Wpłynęły jako pierwsze, już 1 marca po północy, w czym zasługa przygotowujących je urzędników ze zlikwidowanego niedawno Wydziału Lokalowego UM oraz zarządu Raciborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o., spółki kontrolowanej przez miasto, która w minionych latach oddała budynki przy Łąkowej czy Przejazdowej.

10 lipca zapadła decyzja, 25 lipca wpłynęła do raciborskiego ratusza, a sześć dni wcześniej przelano pieniądze. To łącznie 4,567 mln zł. Wcześniej rząd przeznaczył na dwa kolejne bloki ze 120 mieszkaniami 35,5 mln zł. Decyzję w Warszawie odebrał odpowiedzialny za inwestycje wiceprezydent Dominik Konieczny (PiS).

Dziś, 04.08., o wsparciu z KZM poinformowali, wręczając prezydentowi Dariuszowi Polowemu symboliczny czek, aspirujący do mandatu posła wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński oraz ubiegająca się o reelekcję senator Ewa Gawęda, oboje z PiS. Ten pierwszy podkreślał, że dobra współpraca samorządu z rządem pomaga rozwijać Racibórz, Polska ma się rozwijać równomiernie, a nie na A, B czy C, i nie jest to ostatnie wsparcie. Senator mówiła, że prezydent Polowy znalazł receptę na zatrzymanie w Raciborzu młodych. Na tej recepcie - jak dodała - są mieszkania, żłobek i drogi. W jej opinii Racibórz to dla młodych „atrakcyjne swoje miejsce na ziemi”.

Inwestycja przy Łąkowej obejmuje budowę kompleksu dwóch budynków mieszkalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym instalacjami wewnętrznymi, drogami wewnętrznymi i parkingiem oraz placem zabaw i małą architekturą w podziale na Etap I (budynek A) i II (budynek B) zgodnie z projektem zagospodarowania terenu. Przeznaczeniem każdego z budynków jest funkcja mieszkalna - budynek mieszkalny wielorodzinny. W każdym z dwóch budynków znajdzie się po 60 mieszkań. Budynki zaprojektowano z pięcioma kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną (piwnica), 2-klatkowe, z windami. Na każdym piętrze projektuje się 12 (po 6 lokali mieszkalnych na klatkę na każdym piętrze) lokali mieszkalnych, gdzie można wyróżnić 2 lokale 3-pokojowe z kuchnią, przedsionkiem i łazienką, 2 lokale mieszkalne 2-pokojowe z aneksem kuchennym i łazienką, 1 lokal z dwoma pokojami, kuchnią, przedsionkiem i łazienką oraz 1 lokal z 1 pokojem, kuchnią i łazienką. Na każdym piętrze dwa lokale mieszkalne będą dostosowane dla zamieszkania przez osoby niepełnosprawne. Nowoprojektowane budynki zaprojektowano jako proste obiekty w nowoczesnym stylu o zwartej bryle z wykuszami i balkonami z każdej strony elewacji.
Wiceprezydent Konieczny zapowiedział oddania budynków do użytku wiosną 2025 r. Zapowiedział też kolejne inwestycje przy Słowackiego (obecne korty przy SP 15, 60 mieszkań) oraz na ul. Agaty na Ostrogu. Dodał, że liczy na utrzymanie poziomu rządowego dofinansowania.

W sąsiedztwie, przy murach modernizowanego i rozbudowywanego ZK, powstaną cztery bloki z 64 mieszkaniami. O tej inwestycji informował wiceminister sprawiedliwości M. Woś, nadzorujący tę formację.

Wykonawcą dwóch bloków przy Łąkowej jest Borbud. Wbicie pierwszej łopaty przy prezydenta Polowego nastąpiło 5 czerwca, pięć lat po tym jak łopatę pod dwa gotowe już budynki wbił poprzedni prezydent Mirosław Lenk. Obecnie samorządom łatwiej realizować takie inwestycje. W 2018 r. pierwsze dwa bloki, czyli 98 mieszkań, to był koszt rzędu 18 mln zł. 45% tej kwoty dołoży Bank Gospodarstwa Krajowego. Teraz 120 mieszkań kosztuje blisko 44 mln zł. Państwo zwiększyło swoje wsparcie do 80 proc. Kasa miejska miała wyłożyć 8 mln zł. Będzie mniej, uwzględniając lipcowe wsparcie z KZM. Jeśli koszty wzrosną, jak dodał Polowy, jest furtka, by to finansowanie zwiększyć.

Pierwotnie miało być jednolite osiedle pięciu bloków. Dwa nowe będą się różnić wyglądem od dwóch już stojących. Można je zobaczyć w galerii.

14876629461-

14876629514-

 

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.