Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 sierpnia 202311:53

Kuźnia Raciborska nadrabia braki cywilizacyjne. Chwali się inwestorami i rusza z budową mieszkań

Kuźnia Raciborska nadrabia braki cywilizacyjne. Chwali się inwestorami i rusza z budową mieszkań - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Kuźnia Raciborska:

Drugie co do wielkości miasto w powiecie raciborskim ściągnęło w ostatnim czasie sześciu inwestorów i zaczyna budowę mieszkań. - Na przestrzeni ostatnich lat nieustanie dążyłem do nadrobienia braków cywilizacyjnych w naszej gminie - zapewnia burmistrz Paweł Macha, przed karierą samorządową kapitan żeglugi wielkiej. Wierzy, że pod jego sterami miasteczko wypłynie na szerokie wody. O sukcesie Kuźni Raciborskiej może zdecydować lokalizacja. 

Dawniej kojarzona z Rafametem i Maxpolem, dziś może się pochwalić inwestorami z innych branż. W strefie przy Tartacznej buduje swój zakład Solpak z Nędzy, Coberg produkuje przekładnie rolnicze przy Rafamecie, obok powstaje nowy zakład z branży automotive, a przy betoniarnia inwestuje Stalmet. Do budowy zakładu przy Tartacznej szykuje się NESTFOAM Sp. z o.o. Sp.k. z Raciborza (izolacje termiczne), a jeden z inwestorów przy Staszica - Justyntrans Demolition z branży rozbiórkowej - to gwiazda telewizji TTV.

Duże nadzieje, w kontekście turystyki i rekreacji, wiązane są z projektowanym zbiornikiem Kotlarnia. Głównym celem obiektu, mającego powstać na terenie górniczym kopalni „Kotlarnia”, w miejscu dawnego wyrobiska piasku, jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego poprzez odciążenie zlewni rzeki Bierawki oraz wzrost retencji w czasie niedoborów wody. Gmina Kuźnia Raciborska to także Rudy, zaplecze Rybnika i Gliwic, centrum turystyczne regionu i lasów. W tym krajobrazie Kuźnia Rac. zawsze chciała być przemysłowa. W tym kierunku zmierza samorząd.

Ważna jest sieć połączeń

- Komunikacja - mówi krótko burmistrz Paweł Macha. Do strefy przemysłowej w Gliwicach bliżej jest z Kuźni Raciborskiej niż z przeciwległych krańców gliwickiej aglomeracji, dojazd do Katowic przez Rudy i A4 zajmuje do 50 minut, a coraz lepsze połączenia oferuje kolej. 

- O potencjale miasta i jego przyszłości nie przesądza jego wielkość, a jego zasoby, możliwości i kierunki rozwoju na przyszłość. Kuźnia Raciborska ma potencjał, który stanowi dobre zaplecze dla przyszłych pokoleń. Na przestrzeni ostatnich lat nieustanie dążyłem do nadrobienia braków cywilizacyjnych w naszej gminie, czego prostym przykładem są wszystkie podjęte inwestycje - napisał na www gminy burmistrz Paweł Macha, wyraźnie ośmielony pochwałami polityków.

Podczas wizyty, 31.07., wojewoda śląski i politycy prawicy stawiali Kuźnią Raciborską za przykład ośrodka na prowincji, który dzięki działaniom rządów Zjednoczonej Prawicy wstaje z kolan i ma szansę na skuteczną walkę z depopulacją.

Mieszkania, PSZOK i tereny pod budownictwo

Gmina ma już pozwolenie na budowę 104 nowych mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Śląsk Południe. Łączny koszt to 23 069 318 zł, w tym 9 116 222 zł to wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Inwestycja ma ruszyć w tym roku.

Rusza też budowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - łączny koszt to 7 400 000 zł, w tym 5 700 000 zł to dotacja z Rządowego Programu Polski Ład.

Budowa ul. Tartacznej i Kolejowej kosztowała 2 215 989 zł, w tym 1 070 814 to dotacja z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Przy Tartacznej pojawili się już inwestorzy. Budowa drogi do terenów inwestycyjnych kosztowała 742 451 zł, w tym 450 000 zł to dotacja z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych.

Budowa łącznika ul. Topolowej ze Strażacką kosztowała 2 064 224 zł, w tym dotacja z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych w wysokości 750 000 zł. Gmina ma tu na sprzedaż 33 pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Teren jest uzbrojony, z dostępem do sieci gazowej. Na zdjęciu burmistrz z planem osiedla.

 

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202309:27

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO]

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Piotr Złoczowski
Aktualności24 września 202316:28

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO]

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mundur Polski wczoraj i dziś - pod takim hasłem, przy wsparciu Lasów Państwowych, przy ruinach pałacu w Sławikowie zorganizowano piknik militarny.

g.waw
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202318:16

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami kolejny weekend z piłkarskimi emocjami. Sezon nabrał już właściwego tempa. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli zadowolić się remisem lub przełknąć gorycz porażki. Grali również raciborscy siatkarze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202312:18

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Kultura i edukacja24 września 202321:12

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przystąpił do realizacji kolejnego już projektu międzynarodowego. Tym razem podjął współpracę z Blanka Teleki Gimnázium w budapesztańskim Zugló.

ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.