Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 stycznia 202409:06

List do redakcji. Apelujemy: Zatrzymajcie tę zbrodnię!

List do redakcji. Apelujemy: Zatrzymajcie tę zbrodnię! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Niecka raciborskiego składowiska zasypywana jest obcymi odpadami, których toksyczności i negatywnego wpływu na otoczenie, nikt nie sprawdza – piszą w liście do redakcji: były prezydent, poseł i wiceminister środowiska Andrzej Markowiak oraz mieszkaniec dzielnicy Brzezie – Roman Majnusz.

Słowo „zbrodnia” w potocznym rozumieniu kojarzy się zazwyczaj z zadawaniem cierpienia, w tym zabójstwami, czasem na dużą skalę, lub też ze szczególnym okrucieństwem. Jednak termin ten przypisuje się nie tylko działaniom wymierzonym bezpośrednio w zdrowie czy dobrostan istot żywych. Zbrodnią nazywa się także na przykład masową wycinkę lasów w Amazonii, niszczenie zabytków kultury starożytnej przez barbarzyńców tzw. Państwa islamskiego czy bombardowanie przez Rosję infrastruktury krytycznej w Ukrainie. Kilka dni temu profesor Adam Strzembosz także zbrodnią nazwał szpiegowanie obywateli przez agentów służb przy wykorzystaniu systemu „Pegasus”.

Jak więc okazuje się - „zbrodnia” ma wiele znaczeń, ale zawsze zasługuje na szczególne potępienie, a jej sprawcy – na surową karę. Warto mieć tego świadomość ponieważ z takim przypadkiem mamy do czynienia od pewnego czasu w Raciborzu, gdzie na masową skalę, z przyzwoleniem władz miasta – prezydenta Dariusza Polowego i podległych mu służb, niszczy się gminną infrastrukturę krytyczną, jaką jest nasze miejskie składowisko odpadów. Przez ostatnie dwa lata zasypuje się gminną instalację komunalną – dziesiątkami tysięcy! ton odpadów zwożonych z różnych stron Polski, czasem z odległości ponad 300 kilometrów: spod Warszawy, Skierniewic i innych miejsc. I na pewno nie w dobrze pojętym interesie raciborzan.

Mimo protestów mieszkańców, wezwań kierowanych do prezydenta Polowego, ten barbarzyński proceder trwa nadal, niecka raciborskiego składowiska zasypywana jest obcymi odpadami, których toksyczności i negatywnego wpływu na otoczenie nikt nie sprawdza. Tylko w grudniu br., jak nam wiadomo, przyjęto spoza naszego miasta 119 TIR-ów śmierdzących odpadów, czyli prawie 3 tysiące ton. W sumie w latach 2022-2023 zasypano nasze składowisko cuchnącym obcym gnojem w ilości ponad 37 tysięcy ton!!!

To co ośmielamy się nazywać zbrodnią przeciwko całej wspólnocie samorządowej Raciborza, jest szczególnym barbarzyństwem, bo o ile zniszczoną infrastrukturę krytyczną w Ukrainie, czy uszkodzone pamiątki kultury starożytnej, da się po czasie naprawić, a wycięty las amazoński może po latach odrosnąć, o tyle miejsca na składowisku zasypanego obcymi śmieciami już się nie odzyska i za żadne pieniądze nie utworzy się w zamian nowego, bo na to nie ma już w Raciborzu miejsca, ani zgody mieszkańców.

Straciliśmy więc bezpowrotnie przestrzeń porównywalną z dwoma piłkarskimi boiskami zasypanymi warstwą o grubości prawie 4 metrów. A proceder trwa nadal!

Doświadczenie wielu lat służby publicznej upoważnia do stwierdzenia, że w każdej wspólnocie samorządowej, odpowiedzialny włodarz, otrzymawszy informację o dewastacji mienia gminy, nie czekałby ani dnia z podjęciem radykalnych kroków. A w Raciborzu prezydent Dariusz Polowy, jako organ nadzorujący działania prezesa komunalnej spółki nie tylko ten stan rzeczy toleruje, ale jeszcze otwiera nad nim parasol ochronny!

W tej sytuacji trudno uniknąć oczywistego pytania: w czyim interesie?, bo na pewno nie w naszym – mieszkańców Raciborza, którzy przed pięciu prawie laty z nadzieją powierzyli mu zarząd naszą lokalną wspólnotą, a w tym – nadzór nad, zbudowanym w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, wzorcowym składowiskiem odpadów komunalnych – jedną z najnowocześniejszych i nielicznych wtedy w Polsce, instalacji.

Mamy nadzieję, że prędzej czy później osoby, odpowiedzialne za bezprzykładną jego dewastację, zostaną postawione przed sądem i poniosą surową karę, ale spowodowanych przez nich zniszczeń naprawić się już nie da.

Pozostaje teraz tylko gorący apel do Prokuratury Rejonowej w Raciborzu, aby, uwzględniając złożone w tej sprawie zawiadomienia oraz wykorzystując wszelkie dostępne i możliwe uprawnienia, zatrzymała natychmiast tę szkodliwą patologię.

Roman Majnusz

Andrzej Markowiak

Racibórz, 2.01.2024 r.

Autor: materiał nadesłany, fot. arch. redakcji/Robert Ambroziewicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202409:43

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO]

Trzech Czechów zderzyło się na Wydalu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Krzyżanowice:

Kolejne w ciągu kilku dni zdarzenie na skrzyżowaniu na Krzyżanowice, Owsiszcze, Tworków i czeską Hat’. Tym razem udział brały w nim trzy pojazdy. Co ciekawe, za kierownicami każdego z pojazdów znajdowali się obywatele Republiki Czeskiej.

red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama
Aktualności11 kwietnia 202410:43

W mieszkaniu w Kuźni Raciborskiej ujawniono ciało mężczyzny

W mieszkaniu w Kuźni Raciborskiej ujawniono ciało mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Kuźnia Raciborska
Aktualności11 kwietnia 202408:49

NZK w Rudach. Na pomoc było za późno

NZK w Rudach. Na pomoc było za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pogladowe/arch. OSP Rudy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.