Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 grudnia 202319:27

Jest zgoda na konwersję zadłużenia Rafako. Niespodziewany cios z Torunia

Jest zgoda na konwersję zadłużenia Rafako. Niespodziewany cios z Torunia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Nadal gorąco wokół Rafako. Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy zgodziło się dziś, 21.12., na konwersję zadłużenia. To otwiera drogę do porozumienia z wierzycielami i ratowania spółki z Łąkowej. Pojawił się jednak problem z fundacją ojca Tadeusza Rydzyka.

- Niespodziewany cios w Rafako. Porozumienie zerwane - pod takim tytułem money.pl informuje o otrzymaniu od Muzeum "Pamięć i tożsamość" im. św. Jana Pawła II z siedzibą w Toruniu oświadczenia o odstąpieniu od Umowy i Ugody.

- O co chodzi? W 2019 roku Rafako i Fundacja Lux Veritatis zawarły umowę na budowę wspomnianego muzeum. Miało powstać w 100 tygodni, czyli w nieco ponad dwa lata. Te plany pokrzyżowała jednak pandemia i wojna w Ukrainie. Inwestycja nie została w pełni ukończona, ale strony zawarły ugodę. To na jej mocy mimo wszystko doszło do odbioru budynku. Z zastrzeżeniem, że Rafako do 31 marca 2024 roku usunie wady, które stwierdzono podczas przekazania inwestycji. Inwestor zgodził się także zwiększyć wynagrodzenie dla Rafako - z uwagi na wyższe koszty wywołane pandemią i wojną - informuje portal biznesowy.

- 20 grudnia 2023 roku Muzeum odstąpiło od ugody i umowy zawartych z RAFAKO. Powodem odstąpienia jest niewywiązywanie się przez RAFAKO z obowiązków wynikających z ugody. Generalny Wykonawca nie przedstawił Muzeum Szczegółowego Harmonogramu Rzeczowo-Finansowego Planu Naprawczego mimo udzielenia mu dodatkowego terminu na wypełnienie tego zobowiązania – przekazano w oświadczeniu Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła ws. odstąpienia od umowy i ugody z firmą RAFAKO S.A na wybudowanie siedziby Muzeum. O sprawie informuje Radio Maryja.

- Spółka przygotowuje swoje stanowisko - powiedział nam rzecznik Rafako, Jacek Balcer.

Tyle niedobrych informacji. Wieczorem Rafako poinformowało o uchwałach podjętych dziś przez NWZA. Najistotniejsze to te dające zielone światło do konwersji zadłużenia, szacowanego na około 500 mln zł, oraz możliwość emisji akcji dla inwestora strategicznego. Oddala to groźbę upadłości i pozwala podejmować dalsze działania w celu ratowania zakładu przy Łąkowej o ile wierzyciele zgodzą się na konwersję. Spółka zapowiedziała komunikat prasowy po NWZA.

KOMUNIKAT

Toruń, dnia 20 grudnia 2023 roku

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II (w organizacji) w sprawie odstąpienia przez Muzeum od ugody i umowy zawartej z RAFAKO S.A. na wybudowanie siedziby Muzeum

16 kwietnia 2019 roku Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im św. Jana Pawła II (w organizacji) zawarło z RAFAKO S.A. z siedzibą w Raciborzu jako Generalnym Wykonawcą umowę na wybudowanie siedziby Muzeum w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Budynek miał być ukończony w ciągu 100 tygodni za kwotę 117.700.000 zł netto. Pandemia COVID-19, wojna na Ukrainie i inflacja spowodowały przesunięcie terminu oddania budynku oraz wzrost kosztów jego budowy.

13 października 2023 roku, po ośmiu miesiącach mediacji przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej, Muzeum podpisało z RAFAKO ugodę, której celem było ukończenie Inwestycji i jak najszybsze przekazanie budynku do użytkowania, przy zachowaniu standardów jego wykonania. Na mocy tej ugody możliwy był odbiór końcowy budynku, mimo licznych wad i usterek, które RAFAKO zobowiązało się usunąć do 31 marca 2024 roku.

Ugodą zwiększono również Cenę Ofertową w kwocie rekompensującej Generalnemu Wykonawcy koszty spowodowane czynnikami od niego niezależnymi, tj. pandemią COVID–19 oraz wojną na Ukrainie, które skutkowały przerwaniem łańcuchów dostaw i inflacją. RAFAKO miało więc w pełni zabezpieczone środki, by uregulować wszystkie zobowiązania wobec swoich podwykonawców. Wypłata dla RAFAKO wynikająca z ugody mogła nastąpić po spełnieniu jasno określonych warunków, m.in. po dostarczeniu potwierdzonych przez Generalnego Wykonawcę oświadczeń podwykonawców o stanie rozliczeń z umów zawartych z RAFAKO, bowiem w sytuacji, gdy RAFAKO zalega podwykonawcom z płatnościami, Muzeum nie ma prawa dokonać zapłaty na rzecz Generalnego Wykonawcy, lecz zobowiązane jest w pierwszej kolejności uregulować zaległość RAFAKO wobec podwykonawcy. Mimo upływu ponad 9 tygodni od daty podpisania ugody, RAFAKO nie przekazało Muzeum tych oświadczeń. Część podwykonawców, którym RAFAKO zalega z płatnością, wezwało Muzeum – jako podmiot solidarnie odpowiedzialny – do zapłaty bezpośredniej. Muzeum, mimo utrudnień ze strony RAFAKO, dokonuje wymagalnych płatności na rzecz podwykonawców. Na dzień wydania komunikatu wszystkie faktury wystawione przez RAFAKO zostały zapłacone w terminie – bezpośrednio na rachunek Generalnego Wykonawcy lub w procedurze płatności bezpośrednich na konta bankowe podwykonawców, gdy RAFAKO nie regulowało swoich zobowiązań i zalegało z płatnościami. Do tej pory procedura bezpośrednich płatności do podwykonawców zastosowana została w 67 przypadkach dla 29 podwykonawców.

W dniu 20 grudnia 2023 roku Muzeum odstąpiło od ugody i umowy zawartych z RAFAKO. Powodem odstąpienia jest niewywiązywanie się przez RAFAKO z obowiązków wynikających z ugody. Generalny Wykonawca nie przedstawił Muzeum Szczegółowego Harmonogramu Rzeczowo-Finansowego Planu Naprawczego mimo udzielenia mu dodatkowego terminu na wypełnienie tego zobowiązania. Brak Szczegółowego Harmonogramu Rzeczowo-Finansowego Planu Naprawczego uniemożliwia Muzeum kontrolę prawidłowości usuwania usterek i wad w zakresie sposobu ich usunięcia, kosztu i terminów. W protokole odbioru końcowego budynku podpisanym w dniu 13 października 2023 roku wyspecyfikowano 3 424 usterki. Do dnia odstąpienia od ugody i umowy RAFAKO poinformowało o usunięciu zaledwie 642 z nich, jednakże w ślad za zgłoszeniem nie przekazało Muzeum dokumentacji potwierdzającej sposób usunięcia usterek, co uniemożliwia ocenę poprawności wykonania robót i ich wyceny.

Skala robót wykonywanych przez RAFAKO w ramach Planu Naprawczego oraz tryb, w jakim roboty te są prowadzone, nie pozwoli Generalnemu Wykonawcy dotrzymać terminu ustalonego w ugodzie. W ocenie Muzeum RAFAKO nie jest w stanie uzgodnić z podwykonawcami Planu Naprawczego z uwagi na utratę zaufania spowodowaną nieregulowaniem zobowiązań, co z kolei przekłada się na znikomy postęp prac naprawczych.

W tej sytuacji, tj. wobec:

– nieprzedstawienia Szczegółowego Harmonogramu Rzeczowo-Finansowego Planu Naprawczego;
– nieregulowania przez RAFAKO zobowiązań w stosunku do podwykonawców;
– utrudniania procesu wypłat bezpośrednich;
– opieszałości w usuwaniu usterek i wad;

a także w trosce o prawidłowe wydatkowanie środków publicznych, Muzeum zmuszone było podjąć decyzję o zakończeniu współpracy z RAFAKO. Po odstąpieniu od ugody i umowy z RAFAKO Muzeum dokona inwentaryzacji robót przy udziale RAFAKO i biegłych, a następnie wyłoni wykonawcę zastępczego.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.04.2024
12 kwietnia 202415:22

Nasz Racibórz 12.04.2024

Nasz Racibórz 05.04.2024
7 kwietnia 202412:45

Nasz Racibórz 05.04.2024

Nasz Racibórz 29.03.2024
29 marca 202415:21

Nasz Racibórz 29.03.2024

Nasz Racibórz 22.03.2024
21 marca 202421:40

Nasz Racibórz 22.03.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.