Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 grudnia 202308:38

Urban Lab i Stacja Młodych w Raciborzu coraz bliżej

Urban Lab i Stacja Młodych w Raciborzu coraz bliżej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Prace związane z przebudową Dworca PKP zbliżają się ku końcowi. Tym samym już niedługo w naszym mieście powstanie promujący przedsiębiorczość Urban Lab oraz Stacja Młodych stanowiąca przestrzeń społeczno-kulturalną, która ma na celu stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi młodych ludzi. W ostatnich tygodniach miejsce miały dwie studyjne wizyty oraz prezentacja koncepcji zagospodarowani dworca miejskim radnym - informuje ratusz.

Pracownicy Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta Racibórz z naczelniczką Anną Kobierską-Mróz na czele odwiedzili Centrum Aktywności Społecznej w Mikołowie prowadzonym przez Związek Stowarzyszeń “Centrum Aktywności”, oraz Fabrykę Pełną Życie w Dąbrowie Górniczej odbyła się prezentacja koncepcji miasta dla tego miejsca, oraz procesu tworzenia Nowego Centrum miasta.

Doświadczenia innych samorządów Celem wyjazdu studyjnego było poznanie koncepcji innych samorządów na wykorzystanie publicznych przestrzeni do stworzenia miejsc dedykowanych mieszkańcom i organizacjom pozarządowym. Nabyte doświadczenia pozwolą trafnie zdiagnozować i zrozumieć potrzeby lokalnych społeczności miejskich, a co za tym idzie lepiej do nich dopasować raciborski projekt.

Mikołowskie Centrum Aktywności Społecznej zaprezentowało swoją działalność, pokazało niemal wszystkie pomieszczenia oraz omówiło wpływ, jaki wywiera na lokalną społeczność. Centrum prowadzi działania związane z pobudzaniem aktywności mieszkańców Mikołowa i powiatu mikołowskiego. Wspiera także oddolne inicjatywy społeczne i działania organizacji pozarządowych, tworząc przyjazną przestrzeń dla społeczników, rodzin z dziećmi, grup senioralnych i młodzieżowych oraz przedsiębiorców. W Raciborzu podobną funkcję ma pełnić Raciborski Urban Lab zlokalizowany na nowym dworcu PKP. Projekt zakłada przestrzeń do wspólnej pracy (co-working), oraz spotkań organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, które chcą realizować różne inicjatywy na rzecz rozwoju miasta.

W Dąbrowie Górniczej urzędnicy raciborscy zapoznali się z projektem Fabryka Pełna Życia. Powstające na terenie byłych zakładów przemysłowych Defum miejsce, ma pełnić rolę nowego centrum i wizytówki miasta. Pomysł ten zakłada utworzenie miejsca spotkań, odpoczynku i edukacji regionalnej, gdzie można zobaczyć film, obejrzeć wystawę, napić się dobrej kawy i zjeść coś dobrego. Przyświecające tej koncepcji idee korelują z planami na wykorzystanie raciborskiego dworca.

Radni zapoznali się z koncepcjami Na przełomie listopada i grudnia zostały również zorganizowane spotkania z Rada Miasta i Młodzieżową Radą Miasta. Przedstawiono na nich wypracowane koncepcje oraz pokazano wstępne wizualizacje zarówno Stacji Młodych jak i Urban Labu. Projekt zakłada przestrzeń stworzoną dla różnych pokoleń stąd też chęć włączenia do dyskusji nad zagospodarowaniem dworca głosu raciborskiej młodzieży. Młodzi Radni z aprobatą oglądali prezentację i zadeklarowali chęć współtworzenia przestrzeni. Wypracowane koncepcje przedstawiono także Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów 20 listopada br.

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 lutego 202408:22

Komunikat dotyczący ćwiczeń Wojska Polskiego Dragon-14

Komunikat dotyczący ćwiczeń Wojska Polskiego Dragon-14 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
red., fot. Wojsko-Polskie
Reklama
Kultura i edukacja1 marca 202423:40

SKAZA w Disney'owskiej odsłonie- widowisko taneczne

SKAZA w Disney'owskiej odsłonie- widowisko taneczne - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Raciborskie Centrum Kultury serdecznie zaprosiło dziś, 01.03., na widowisko taneczne w wykonaniu Zespołu Tanecznego SKAZA inspirowane najpiękniejszym produkcjami Disney’a. 

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.03.2024
29 lutego 202423:20

Nasz Racibórz 01.03.2024

Nasz Racibórz 23.02.2024
23 lutego 202409:04

Nasz Racibórz 23.02.2024

Nasz Racibórz 16.02.2024
15 lutego 202423:16

Nasz Racibórz 16.02.2024

Nasz Racibórz 09.02.2024
9 lutego 202409:27

Nasz Racibórz 09.02.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.