Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 listopada 202310:19

Nowa szefowa wydziału i pytania o salę obrad

Nowa szefowa wydziału i pytania o salę obrad - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Informacja prezydenta w zakresie funkcjonowania Wydziału Lokalowego i Spraw Społecznych oraz planowanego remontu sali kolumnowej Urzędu Miasta - to jedne z tematów środowego posiedzenia komisji gospodarki miejskiej.

- Funkcjonujemy w nowej strukturze. Praktyka pokazuje, że osoby, które przychodzą do wydziału lokalowego, mają również okazję do skorzystania z usług wydziału spraw społecznych, gdyż większość z nich ma często problemy z wypełnieniem stosownych wniosków. Niestety, obecnie wydział pracuje w okrojonym składzie z powodu absencji chorobowej. Od 2 listopada jest już także zatrudniony naczelnik wydziału, Joanna Poloczek (na zdj).

Co do kwestii remontu sali kolumnowej, ma to związek z ustawą o dostępności, która została uchwalona w 2019 roku. Jest to ustawa, która ma zadbać o to, że każdy z urzędów publicznych powinien mieć albo pełnomocnika, albo koordynatora ds. dostępności. Nie myślimy tu jedynie o kwestiach niepełnosprawności ruchowej, ale o każdym z jej przejawów. Aktualnie dzięki funkcjonującej windzie mamy dostępność do wszystkich pomieszczeń prócz tych na półpiętrach. W tamte miejsca dostęp jest faktycznie utrudniony. Pozostała część urzędu jest dostępna. W urzędzie jest możliwość skorzystania z osoby posługującej się językiem migowym, nasza strona internetowa też jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Jedyne uwagi, jakie kierowane były przez wiele osób dotyczyły właśnie sali kolumnowej. Dzięki możliwości pozyskania dofinansowania z PFRON będzie możliwe przystosowanie sali obrad do wymogów. To, co zostało zdiagnozowane, to usunięcie drewnianych podestów, odległość ławek od siebie, dostosowanie oświetlenia, wymiana ław na stoły konferencyjne, instalację systemu dźwiękowego dla osób z częściową utratą słuchu. Na ten moment nie istnieje jednak projekt wykonawczy. Złożyliśmy jednak wniosek o dofinansowanie, który został zaakceptowany. Mowa o kwocie 519 tys. złotych. Zakładamy, że dzięki temu kolejne bariery zostaną usunięte – mówił prezydent Raciborza.

Głos zabrał radny Eugeniusz Wyglenda. - Bardzo ładnie, ale chciałem się dowiedzieć, jaki będzie koszt realizacji tego remontu, skoro wiemy, że możemy dostać 519 tys. złotych – dociekał. - Wkład własny wyniesie około 100 tys. złotych – odparł włodarz. - A jak długo będzie to trwało – dopytywał radny. - Jeśli będziemy mieli już projekt, to myślę, że ze trzy miesiące może to zająć – odpowiedział D. Polowy.

- Wydaje mi się, że jesteśmy na początkowym etapie tego przedsięwzięcia. Nie będę też mówił, że jestem jakoś specjalnie do niej przywiązany. Jej charakter audytoryjny jest specjalnie tak przygotowany. Ona jest po prostu wąska. Owszem, nie służyła wyłącznie na sesje, a jej sposób aranżacji był uważany za dość niepowszechny. Niewątpliwie nie jest idealna, ma utrudnienia, to trzeba przyznać. Na etapie, jak była wykonywana, to przepisy o dostępności już były, ale nie były aż tak eksponowane. Oczywiście sala powinna w jakiejś części przebudowana. Nie wyobrażam sobie, by tutaj dziś zasiadła osoba niepełnosprawna na wózku. Nie bardzo sobie jednak wyobrażam, by wydawać duże pieniądze na zmianę aranżacji tej sali, gdy jest dużo ważniejszych potrzeb od komfortu naszej pracy. Nie jestem projektantem, ale wydaje mi się, że ewentualne przystosowanie nie wymaga zmiany wszystkiego. Jestem przekonany, że ta sala jeszcze nie wymaga takiej ingerencji. Dodatkowo, prognozowanie kwoty na poziomie 600 tys. to bardzo optymistyczne, szczególnie biorąc pod uwagę obecne ceny materiałów i usług. Polecam się nad tym głęboko zastanowić. Na pewno powinniśmy o tym rozmawiać, ale robienie tego na już, wydaje mi się nie na miejscu – mówił Mirosław Lenk.

- Boleję nad tym, że wiele miejsc w Raciborzu nie ma dostępności. Tak samo jak z remontami budynków, niektóre nie mają dostępności. Teraz mamy sytuację taką, gdy mówimy o sali, gdzie odbywają się obrady Rady Miasta, więc musi być ona jeszcze bardziej dostępna. Z pewnością państwo pamiętają, że były sytuacje, że obradom przysłuchiwały się osoby na wózkach. Gdzie wtedy siedziały? Zaraz przy drzwiach, bo innego miejsca nie było. Osoby z niepełnosprawnościami z pewnością nie chcą być naznaczone lub skazane na czyjąś pomoc. Proszę nie patrzeć na to z perspektywy swojej, tylko z perspektywy osoby niepełnosprawnej. Jeśli będzie projekt, to z pewnością zostaną państwo z nim zapoznani – odparł włodarz Raciborza.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności2 grudnia 202313:03

W Rudach szykuje się ruch jak w Rzymie. Ruszył największy jarmark w regionie [FOTO i WIDEO]

W Rudach szykuje się ruch jak w Rzymie. Ruszył największy jarmark w regionie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

W murach starej cysterskiej klauzury ruszył jarmark adwentowy. Potrwa do 23 grudnia, a w ofercie ponad 1000 produktów, od ozdób i dewocjonaliów po kulinaria.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202308:37

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Biznes3 grudnia 202311:22

Eko-Okna i Classen zapłaciły miliony podatku CIT

Eko-Okna i Classen zapłaciły miliony podatku CIT - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
źródło: forumbranzowe.com
Kultura i edukacja1 grudnia 202319:42

Jak Gustaw pokochał święta. Kiermasz świąteczny w SP 15 [FOTO]

Jak Gustaw pokochał święta. Kiermasz świąteczny w SP 15 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Szkoła ze Słowackiego już przed adwentem zaprosiła swoich wychowanków, rodziców i sympatyków placówki na doroczny świąteczny kiermasz.

Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202322:51

Edukacja prawna za murami raciborskiego więzienia

Edukacja prawna za murami raciborskiego więzienia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Tekst i zdjęcia st. szer. Justyna Poznakowska - rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport1 grudnia 202318:56

Razem możemy wszystko! Zuzanna i Weronika walczą o powrót do zdrowia

Razem możemy wszystko! Zuzanna i Weronika walczą o powrót do zdrowia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To miał być normalny mecz II ligi koszykówki kobiet. I był, do czasu... W trakcie spotkania z MKS Polkowice, dwie zawodniczki RKK AZS Racibórz - Zuzanna Stęc i Weronika Sobczyk - doznały poważnych kontuzji. Obecnie walczą o powrót do zdrowia.

opr. (greh)
Reklama
Sport2 grudnia 202323:52

Ogrom bramek w HLPN [FOTO]

Ogrom bramek w HLPN [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami sobotnie mecze III weekendu w Halowej Lidze Piłki Nożnej. Emocji i goli nie brakowało. Sprawdź wyniki i strzelców bramek.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport1 grudnia 202309:05

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Kultura i edukacja2 grudnia 202313:13

Czytał dziadek, czytał tata, czytasz Ty?… Konkurs o Muminkach w bibliotece

Czytał dziadek, czytał tata, czytasz Ty?… Konkurs o Muminkach w bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Seria książek „Muminki” Tove Jansson już niemal osiemdziesiąt lat wzrusza, bawi do łez i nie przestaje zaskakiwać! W sobotnie, zimowe przedpołudnie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Raciborzu odbył się rodzinny konkurs wiedzy z cyklu „Czytał dziadek, czytał tata, czytasz Ty?”. Najwyższe miejsce na podium zajęli 6-letni Władysław i jego mama Barbara Stopa.

Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Nasz Racibórz 10.11.2023
10 listopada 202309:06

Nasz Racibórz 10.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.