Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 listopada 202310:06

Radni dyskutowali o termomodernizacji miejskich budynków

Radni dyskutowali o termomodernizacji miejskich budynków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Środowe posiedzenie Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego wypełniła dyskusja o termomodernizacji budynków komunalnych. Trwające od kilku kadencji działania w tym roku mają być uzupełnione o kolejnych dziewięć obiektów.

Członkowie zapoznali się ze stanem realizacji remontów i termomodernizacji miejskiego zasobu mieszkalnego. Przedstawieniem zagadnienia zajęła się Ewa Hac, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków.

Na wykonanie pełnego zakresu i dokończenie termomodernizacji oczekują 103 budynki będące wyłączną własnością Gminy Miasta Racibórz. W 2023 roku zostało przyznane z Banku Gospodarstwa Krajowego dofinansowane dla 9 budynków tj.:

1. Głubczycka 25 koszt planowanej inwestycji – 2,12 mln zł,
2. Głubczycka 27 koszt planowanej inwestycji – 2,35 mln zł,
3. Głubczycka 37 koszt planowanej inwestycji – 2,40 mln zł,
4. Rybnicka 6 koszt planowanej inwestycji – 1,1 mln zł,
5. Rybnicka 27 koszt planowanej inwestycji – 2,25 mln zł,
6. Pszczyńska 1-2 koszt planowanej inwestycji – 2,1 mln zł,
7. Pszczyńska 3 koszt planowanej inwestycji – 800 tys. zł,
8. Pszczyńska 4-5 koszt planowanej inwestycji – 2,1 mln zł,
9. Stalmacha 12a-12b koszt planowanej inwestycji –2,8 mln zł.

Łączna kwota inwestycji 18,02 mln zł.

Głos zabrał radny Marcin Fica (na zdj.). - Informacja bardzo sumiennie przygotowana. Prosiłbym jednak o informację, ile mamy osób oczekujących na mieszkanie w Raciborzu? - dociekał radny. - Miejski Zarząd Budynków nie prowadzi listy osób uprawnionych do otrzymania mieszkania. Zajmuje się tym Wydział Lokalowy i Spraw Społecznych.

- Czy MZB występował do programu, gdzie można było uzyskać dofinansowanie do przystosowania pustostanów? - pytał rajca. - Póki co nie przystępowano do tego programu, jedynie występowano o środki z Banku Gospodarstwa Krajowego – odparła dyrektor MZB.

Radny Marcin Fica skierował kolejne pytanie. - Czy jeszcze jakieś prace trwają, czy to już wszystko? - pytał. - Informacja uwzględnia jedynie lokale, w których prace są już zakończone, mamy nadzieję, że do końca roku jeszcze kolejne inwestycje dobiegną końca, tak by wykorzystać pieniądze, które mieliśmy przyznane na ten rok – usłyszał w odpowiedzi.

Do dyskusji dołączył radny Mirosław Lenk. - Środki, które zostały pozyskane promesą w tym roku, dotyczą bodajże 9 budynków. To łączna kwota, czy tylko te środki, które udało się pozyskać z zewnątrz? - dociekał. - To łączna kwota inwestycji – odpowiedziała E. Hac.

- Kiedy będziemy składali wnioski o zmianę systemu ogrzewania na Ocicach? - kontynuował radny Lenk. - MZB złożył już stosowne wnioski do Urzędu Miasta. Chcemy to zrobić jak najszybciej. Szczególnie, że mamy z gazownią umowę na podłączenie gazu w tej lokalizacji do 31 sierpnia przyszłego roku – odparła sterniczka MZB.

- Lokali tam jest dużo, myślę, że warto byłoby to zrobić kompleksowo, nawet kosztem wzięcia kredytu. Z zewnątrz budynek będzie dobrze wyglądał, a w środku stary sposób grzania – mówił były włodarz.

Radny Henryk Mainusz zapytał: - Ile w całym mieście jest jeszcze takich zapomnianych budynków? - pytał. - One nie są zapomniane, cały czas o wszystkich budynkach pamiętamy. Sami państwo widzą, że ciągle działamy. Teraz będziemy zajmowali się dziewięcioma lokalizacjami, działamy w sprawie Ocic. Czas nie jest łaskawy, ale chcemy zrobić tak, by ludzie, którzy płacą czynsze mieli godne warunki – stwierdziła dyrektor MZB.

- Od 60 lat wiem, jak wygląda sytuacja na ulicy Rybnickiej, i wiem, że jak tam sobie ktoś sam własnym sumptem nie zrobił, to niczego nie ma. Jak jeszcze chwilę będziemy czekać, to niedługo nie będzie co robić, tylko wziąć spychacz i zrównać z ziemią. Albo sprzedać prywaciarzowi, bo jemu się na pewno opłaci i jeszcze na tym zarobi. Takich kamienic jest na mieście jeszcze wiele, a same odnawianie elewacji przed świętami nie jest remontem – mówił H. Mainusz.

- O ile dobrze pamiętam, lokali bez łazienek mamy ponad 300. W najbliższym czasie 20% z nich takie łazienki uzyska. Trzeba jednak zwrócić uwagę na kwotę, to ponad 18 mln. Obiekty, które zostały wybrane i ocenione, miały przygotowane projekty już kilka lat temu. Ich lista była znana. W tej chwili możemy aplikować o kolejne, ale musimy wziąć pod uwagę ilość własnych środków, jakie trzeba będzie zainwestować. Inną sprawą jest to, że nie ma możliwości wysiedlenia wszystkich lokatorów, a niektórzy wręcz się na to nie zgadzają. Są świadomi niedogodności jakie ich czekają. Dobrze też, że są wykonawcy, którzy się godzą prowadzić prace, w zamieszkałym lokalu – stwierdził Dariusz Polowy.

Z włodarzem nie zgodził się radny Marcin Fica. - Gdybyśmy robili po trzy budynki rocznie, to już dawno mielibyśmy mniej roboty. Były lata, że robiło się więcej, ale dobrze, że teraz mamy wyznaczone te dziewięć budynków. Szkoda, że nie korzystamy z programu dla pustostanów – mówił.

- Wszystkie projekty zostały przygotowane już kilka lat temu, po to by je mieć. Wcześniej żadnych dokumentów nie było w szufladzie. Teraz robimy dziewięć budynków, ale kolejne projekty są w odwodzie, tak by w każdej chwili można było z nich skorzystać – ripostował włodarz.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 lipca 202421:08

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO]

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
55
Racibórz:

Zapadlisko odsłoniło piwnice dawnych kamienic. Zostało zabezpieczone przez Wodociągi Raciborskie. Teren ten był do 1945 r. gęsto zabudowany. Nie wiadomo do końca, co kryje się pod płytkami chodnikowymi pamiętającymi jeszcze czasy PRL-u.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202414:53

Strażacy wezwani do palącego się znicza

Strażacy wezwani do palącego się znicza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. OSP Nędza
Aktualności24 lipca 202412:29

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Muzeum w Raciborzu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Zapomniany cmentarz". Wydarzenie będzie miało miejsce na raciborskim Rynku w środę 07.08.2024 o godzinie 15:00.

Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.