Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 listopada 202310:45

Światowy Dzień Jeża w raciborskim poprawczaku

Światowy Dzień Jeża w raciborskim poprawczaku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Najpierw był jeż samotnie zimujący pod stertą liści w ogródku. Potem pomysł, aby na wiosnę, kiedy już się obudzi przygotować mu domek, w którym będzie mógł bezpiecznie spać przed wyruszeniem na nocne łowy. W efekcie ponad setka kolczastych ssaków otrzymała funkcjonalne domki „pod klucz”. 10 listopada, w ramach Światowego Dnia Jeża w raciborskim Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich podsumowano projekt „Cztery kąty i jeż piąty”.

Każdy, starszy czy młodszy, wie, jak wygląda jeż. To prawdopodobnie, obok kota, psa i ptaków na niebie jedno z pierwszych zwierząt, które uczyliśmy się rysować jako przedszkolaki, obowiązkowo przedstawiane z dorodnym jabłkiem na grzbiecie. I choć jeże jabłek nie jedzą, gdyż podstawą ich diety są robaki ziemne, ślimaki i owady, płazy, to bez wątpienia są to jedne z najpożyteczniejszych zwierząt w naszym otoczeniu.
-Nasza aktywność w wykonywaniu budek dla ptaków, domków dla kotów, psów czy owadów ma wieloletnią tradycję i zawsze chętnie angażujemy się w tego typu projekty społeczne – mówi Grzegorz Bulenda, dyrektor raciborskiej placówki – Posiadamy nowoczesne warsztaty stolarskie, wysoko wykwalifikowaną kadrę i chętnych do pracy wychowanków, którzy aktywnie współdziałają z opiekunami, przy okazji ucząc się poprzez działanie i tego typu akcje są dla nas nie tylko sposobem na budowanie kapitału społecznego nieletnich, ale też sposobem na powiązanie praktycznych umiejętności stolarskich z pracą społecznie użyteczną, uczeniem poprzez działanie.

Akcja, która miała ogarnąć swoim zasięgiem jedynie raciborskie placówki i osoby prywatne dzięki mediom społecznym zdobyła ogólnopolski zasięg, a domki wykonane w Raciborzu trafiły w każdy zakątek Polski: od Gorzowa Wielkopolskiego, przez Poznań, Wrocław, Rybnik, Kraków, Kielce po Lublin i Bieszczady. W sumie na nowych lokatorów czeka w tej chwili 107 domków.

Domki wykonane zostały w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu, przekazanych w postaci niepotrzebnych palet i odpadów poprodukcyjnych przez kornickie Eko-Okna i Lasy Państwowe. Ostatni transport zawierający 16 domków wyruszył właśnie do Nowego Tomyśla.

- Pozyskanie kluczowych partnerów w postaci „Eko-Okien” i „Lasów Państwowych” umożliwiło nam znaczące rozszerzenie akcji i podwojenie pierwotnie zakładanej liczby domków –dodaje Andrzej Tomczyk, pomysłodawca akcji - Szefostwo kornickiego giganta błyskawicznie zareagowało na naszą prośbę i przysłało dwa wielkie transporty drewna, które nasi wychowankowie pod okiem nauczycieli zawodu szybko zamienili na funkcjonalne domki. „Lasy Państwowe”, od lat promujące zwiększenie świadomości społecznej na temat wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej wsparły nasze Stowarzyszenie darowizną, dzięki której mogliśmy zakupić nowoczesne urządzenia do obróbki drewna, co znacznie usprawniło proces produkcji schronień.

W przyszłym roku akcja budowy domków dla jeży będzie kontynuowana, ale są też nowe pomysły.

- Planujemy projekt, którego celem będzie przekazanie raciborskim przedszkolom i szkołom warzywników-zielników, dzięki którym w atrakcyjny sposób, dzieci będą uczyć się zasad zdrowego odżywiania, regularnie spożywając w szkole samodzielnie wyhodowane warzywa – dodaje Tomczyk- Również ten produkt zostanie wykonany z materiałów wtórnie wykorzystanych, a w ramach projektu uczniowie szkół i przedszkoli będą mogli wykonywać część prac, jak choćby malowanie czy zdobienie konstrukcji wspólnie z wychowankami. Ponownie będzie to działanie realizowane wspólnie z partnerami, czyli firmą „Eko-Okna” oraz „Lasami Państwowymi”, które już zadeklarowały chęć kontynuowania wspólnych działań prospołecznych. Portal naszraciborz.pl będzie patronem tego przedsięwzięcia.

Informacje o obu projektach będą umieszczane na fejsbukowym profilu Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Raciborzu.

Autor: Grzegorz Wawoczny, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności20 lipca 202420:15

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Turniej Firm o Puchar Wójta Gminy Krzyżanowice rozpoczął dwudniowy festyn zorganizowany przez LKS Tworków. Do walki o puchar stanęło osiem drużyn. Najlepsza okazała się ekipa GM-Instal.

Th
Aktualności20 lipca 202416:57

Raciborski targ staroci ze studiem TVP w tle

Raciborski targ staroci ze studiem TVP w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mirosław Kościelniak
Aktualności21 lipca 202412:54

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO]

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W minioną sobotę, 20.07., w Parku im. Miasta Roth, odbył się wyjątkowy Piknik Rodzinny "Lato z Radiem", który przyciągnął licznych mieszkańców i gości. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:00, kiedy to Radiowa Jedynka rozpoczęła swoją audycję "Lato z Radiem", trwającą do południa.

Jan Ptak, Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:43

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenie doszło wczoraj o godz. 22.00. Strażacy pojechali na miejsce wprost z placu Długosza, gdzie akurat zakończył się koncert w ramach akcji Lato z TVP i Polskim Radiem.

red., fot. TH
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:49

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Natalia Nykiel zagrała koncert na pl. Długosza w Raciborzu, który oglądało tu na żywo około 15 tysięcy osób. Występ artystki był zagrożony ze względu na silny ból, który dopadł ją podczas próby generalnej. Wezwano specjalistów, by udzielili jej pomocy. Ostateczna decyzja o występie zapadła tuż przed koncertem.

red.
Aktualności21 lipca 202417:26

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. M. Kościelniak
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.