Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności5 listopada 202319:44

Last Minute. Rdzenni Górnoślązacy pokazali w RCK spektakl o transformacji

Last Minute. Rdzenni Górnoślązacy pokazali w RCK spektakl o transformacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zdŏwało by sie, iże przedstawiynie „Last minute” poruszŏ tymat ôbgŏdany w kōnsztowi na wszyjske możliwe spōsoby – tymat hajerskigo życiŏ - brzmi zapowiedź zredagowana po śląsku.

W spektaklu Last Minute Teatru Naumionego i Fundacji Szafa Gra rdzenni mieszkańcy Górnego Śląska snują opowieść o wyzwaniach transformacji i jej wpływie na kształt lokalnych obyczajów. Głównym bohaterem przedstawienia jest młody górnik podejmujący pracę na pobliskiej kopalni. Pod wpływem rosnącego prestiżu społecznego oraz korzyści materialnych, postanawia czerpać z życia garściami i planuje wymarzone wakacje w stylu „last minute”. W trakcie przygotowań do wyjazdu dowiaduje się jednak, że jego kopalnia ma lada chwila zostać zamknięta. Rozterki bohatera związane z koniecznością odwołania wyjazdu stopniowo zamieniają się w poważne refleksje na temat dotychczasowego życia. Rozmowy ze starzykiem i omom utwierdzają chłopaka w przekonaniu o wadze jego pracy. Tymczasem w kontrze do głównego bohatera stoi jego brat – młody, wykształcony, a przede wszystkim krytyczny wobec postawy krewniaka.

Tragikomiczne „Last minute” nie niesie żadnego uniwersalnego przesłania, a autorzy i autorki spektaklu dalecy są od objaśniania komukolwiek świata czy wytyczania pożądanych kierunków jego rozwoju. Swoim nowym spektaklem, zespół Teatru Naumionego zaprasza do szczerej rozmowy na temat tożsamości kulturowej oraz zmieniającego się oblicza Górnego Śląska. Teatr bierze pod lupę zarówno relacje łączące górnośląską społeczność, jak i historyczno-ekonomiczne przemiany modelu tutejszego życia.

SCENARIUSZ: Marcin Melon
REŻYSERIA: Iwona Woźniak
Choreografia: Natalia Dignes
SCENOGRAFIA/KOSTIUMY: Iga Słupska
MUZYKA: Jan Nowak

Zdŏwało by sie, iże przedstawiynie „Last minute” poruszŏ tymat ôbgŏdany w kōnsztowi na wszyjske możliwe spōsoby – tymat hajerskigo życiŏ. Dzisiej jednak, w ôbliczności transformacyje ynergetycznyj Polski, robota na grubie to zjawisko proszōnce ô pōnownõ uwŏgã. We swojim nojnowszym przedstawiyniŏ Tyjater Naumiony biere pod lupã tak relacyje kere łōnczą górnośląską społeczność, jak i historyczno-ekōnōmiczne pōmiany modelu tukejszego życiŏ.

W przedstawiyniŏ to drzynni miyszkańcy Gōrnego Ślōnska snują ôzprŏwka ô wyzwaniach transformacyje i jeji wpływie na kształt lokalnych zwykōw. Głownym bohatyrym przedstawiyniŏ je mody grubiŏrz powzimajōncy robotã na pobliskij gruby. Pod wpływym rosnącego prestiżu społecznego jak tyż korziści materyjnych, postanŏwiŏ czyrpać z życiŏ gŏrściami i planuje wymarzone feryje w stylu „last minute”. W czasie narychtowań do wyjazdu dowiaduje sie jednak, iże jego gruba mŏ tŏfla chwila ôstać zawartŏ. Rozterki bohatyra zwiōnzane z kōniecznościōm ôdwołaniŏ wyjazdu stopniowo umiyniajōm sie w powŏżne refleksyje na tymat dotynczasowego życiŏ. Ôzprŏwki z starzykiem i omom utwierdzają karlusa w przekōnaniu ô wŏdze jego roboty. Wtynczŏs w kontrze do głownego bohatyra stoji jego brat – mody, bildowany, a przede wszyjskim krytyczny wobec postawy krewniaka. Tragikōmiczne „Last minute” niy niesie żŏdnego uniwerzalnego przesłaniŏ, a autory i autorki przedstawiyniŏ dalecy sōm ôd eklerowaniŏ kōmu ino świata eli wytyczania pragniyntych kerōnkōw jego rozrostu. Swojim nowym przedstawiyniym, zespōł Tyjatru Naumionego zaprŏszŏ do szczyryj ôzprŏwki na tymat tożsamości kulturowyj jak tyż zmiyniajōncego sie ôbliczności Gōrnego Ślōnska.

Autor: Jan Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 grudnia 202319:20

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO]

Od św. Wacława do Mikołaszka. Krzanowice wierne tradycji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Kiedyś procesja z kościoła pw. św. Wacława do kościółka pw. św. Mikołaja ruszała wczesnym rankiem. Dziś przed południem, by więcej osób mogło wziąć udział w pielęgnowanej do dziś tradycji, a także uczestniczyć we Mszy św.

fot. M. Basista/Fotoperla.eu, wideo G. Gąsior
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.