Prezydent w Miedoni, Studziennej i Sudole
W tych dzielnicach odbyły się dwa pierwsze, doroczne spotkania prezydenta z mieszkańcami. Frekwencja niewielka, największa w Studziennej. Uczestnicy poznali aktualnie prowadzone przez miasto działania, wnieśli swoje spostrzeżenia i propozycje dotyczące przyszłych przedsięwzięć. Dyskusję zdominowały sprawy drogowe.
23 i 24 października odbyły się dwa z cyklu dwunastu spotkań prezydenta Dariusz Polowego z mieszkańcami raciborskich dzielnic. Włodarz miasta podkreślił, że choć formalnie Racibórz nie jest podzielony na dzielnice, to jednak zwyczajowo przyjmuje się nieoficjalny podział, a sami mieszkańcy czują się związani ze swoją dzielnicą. Zauważył, że przez tę więź realizuje się także więź z całym miastem i troska o jego sprawy. Świadczy o tym obecność na dorocznych spotkaniach.
Zdecydowaną większość czasu poświęcono tematom drogowym. W Miedoni mieszkańcy ulicy Górnośląskiej zgłaszali regularnie pogarszający się stan nawierzchni drogi, pomimo jej cyklicznych remontów. Zwracano również uwagę na utwardzenie części jednego z dojazdów do pól, tak by wyjeżdżający z pola sprzęt rolniczy nie zostawiał brudu na głównych ulicach. Z innych tematów poruszono również kwestie postawienia tabliczki z adresem domu jednej z mieszkanek, by ułatwić przyjazd karetek pogotowia ratunkowego oraz zrealizowania projektu wiaty na terenie po dawnej szkole.
Na spotkaniu w Sudole poruszono natomiast kwestię obwodnicy. Mieszkańcy zwrócili uwagę, że korzystnie dla nich byłoby wybudowanie tej drogi wzdłuż śladu Psiny, natomiast, jak zauważył wiceprezydent Dominik Konieczny, wiązałoby się to z doprowadzeniem kilkuset dodatkowych metrów obwodnicy, czego zasadność może zakwestionować projektant i inwestor. Spotkanie mieszkańców z projektantem ma zostać w najbliższym czasie zorganizowane.
Z innych problemów zgłaszanych przez mieszkańców warto wspomnieć między innymi o potrzebie wyznaczenia przejścia dla pieszych na ulicy Hulczyńskiej, budowę chodnika wzdłuż tej ulicy, czy potrzebę remontu szkoły. Podczas tego spotkania mieszkańcy wyrazili wdzięczność za prace mające na celu przywrócenie zabytkowego spichlerza do stanu „cieszącego oko”. Pochwalono się także faktem, że procesja konna w Sudole została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jak podsumował jeden z mieszkańców „Możemy się pochwalić, że jesteśmy na jednej liście z Lajkonikiem i Oscypkiem”.
- Ciekawość mieszkańców obu dzielnic wzbudził również temat planowanej bezpłatnej komunikacji miejskiej. Inicjatywa ta spotkała się z jednoznaczną aprobatą ze strony raciborzan - przekonuje ratusz.
W Szkole Podstawowej nr 5 zebrało się około 30 mieszkańców Studziennej. Głównymi tematami rozmów były bieżące remonty dróg oraz uciążliwy problem podtopień spowodowany brakiem koszenia i konserwacji rowów. Prezydent przedstawił również postępy w pracach dotyczących remontu dróg i poinformował mieszkańców o rozpoczęciu przetargu na budowę hali sportowej przy ZSP nr 4. Poruszono temat remontu dróg m.in. ul. Sosnowieckiej i ul. Myśliwskiej. Mieszkańcy wyrazili potrzebę podniesienia krawężników przy ul. Wschodniej oraz przedłużenia nawierzchni asfaltowej na odcinku Tunelowa – Źródlana. Prezydent poinformował, że remont tego odcinka rozpocznie się już po Wszystkich Świętych. Wielokrotnie powracał temat związany z podtopieniami spowodowanymi brakiem koszenia i konserwacji rowów. Problem ten dotyczy szczególnie rowu przy ul. Hulczyńskiej, gdzie powstaje wielka wyrwa, na skutek czego dochodzi do regularnych zalań posesji. Prezydent zapewnił, że w nadchodzącym budżecie prezydent zawnioskuje o dwukrotne zwiększenie wartości środków na koszenie rowów. Na spotkaniu zwrócono również uwagę na zły stan przejazdu kolejowego na ul. Bogumińskiej stwarzający ryzyko uszkodzenia pojazdu. Padły także pytania o PSZOK i zakaz wjazdu na jego teren ciągnikiem – żeby przekazać śmieci, trzeba specjalnie odpinać przyczepę i pchać ją dalej na teren zbiórki odpadów. Duże zainteresowanie mieszkańców wzbudził temat remontu ul. Bosackiej – prezydent poinformował, że koniec prac nastąpi wiosną 2024 r. Włodarz przybliżył również kwestię funkcjonowania i odbioru odpadów przez Raciborskie Centrum Recyklingu R3.
Następne spotkanie już dziś (27.10.2023 r.) o godzinie 17.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolny nr 3 na Płoni.
Z każdego ze spotkań spisywany jest protokół, w którym zapisywane są wszystkie uwagi wniesione przez przybyłych mieszkańców celem ich późniejszej analizy i podjęcia odpowiednich działań. Dokument ten jest odczytywany przy okazji spotkań w kolejnym roku, a każdy z punktów jest omawiany i przedstawione są działania podjęte w danej kwestii.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz