Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 września 202308:45

Markowiak do Polowego: arogancją i lekceważeniem mieszkańców daleko Pan nie zajedzie

Markowiak do Polowego: arogancją i lekceważeniem mieszkańców daleko Pan nie zajedzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Były prezydent reaguje na list obecnego prezydenta, który otrzymała nasza redakcja.

List byłego prezydenta dotyczy korespondencji, którą publikowaliśmy w tekście pt. Szanowny Panie, gdzie Pan był... Prezydent Polowy odpowiada byłemu prezydentowi Markowiakowi

Racibórz, 25.09.2023 r.

Andrzej Markowiak
Racibórz

Pan
Dariusz Polowy
Prezydent Miasta Racibórz

Moim listem z dnia 24 sierpnia 2023 roku zwróciłem się do Pana w sprawie nieprawidłowości w zarządzaniu miejskim składowiskiem odpadów przy ulicy Rybnickiej. Starałem się wyjaśnić, jak ważne dla mieszkańców naszego miasta jest oszczędne wypełnianie objętości tej instalacji i jakie negatywne skutki finansowe przyniesie jej przedwczesne zamknięcie.

Od pewnego czasu na wspomnianym składowisku deponowane są znaczne ilości odpadów spoza Raciborza i mimo wielu wystąpień do Pana, jak i do kierownictwa podmiotu zarządzającego składowiskiem, do dziś nie można uzyskać informacji o tym, skąd te odpady pochodzą, kto je przywozi i na podstawie czyjej decyzji. Do tego, z obserwacji okolicznych mieszkańców wynika, że w wielu przypadkach odpady dostarczane są samochodami bez, wymaganych przepisami, oznaczeń co naturalnie może budzić podejrzenia co do zgodności z prawem tego procederu.

W moim liście, który złożyłem w biurze obsługi interesantów Urzędu Miasta, a kopię - w Biurze Rady Miejskiej, prosiłem Pana o informacje w tej sprawie stawiając 4 pytania. Zanim jednak otrzymałem pańską odpowiedź, którą dostarczył mi pracownik urzędu 15 września, przeczytałem ją trzy dni wcześniej w lokalnej gazecie.

Miałem nadzieję, że udzieli mi Pan informacji pozwalającej ocenić skalę problemu, tym bardziej że obok kwestii nadmiernego wypełniania, w okolicach składowiska dochodzi do bardzo uciążliwej emisji odorów, co może mieć przyczynę właśnie w niewłaściwym zarządzaniu tą instalacją.

Pan jednak w zasadzie zignorował moje pytania, koncentrując się przede wszystkim na dociekaniu, gdzie byłem 8 czy 10 lat temu, czy i gdzie wyrażałem „swoje poruszenia” w 2012 roku i innym dość odległym czasie.

Panie Prezydencie,

Problem, który starałem się Panu zasygnalizować, nie polega na tym, gdzie ja byłem i co robiłem przed kilkunastu laty, a znacznie korzystniej dla sprawy byłoby dowiedzieć się, gdzie jest Pan teraz gdy na nasze składowisko – nasze, a nie Pana prywatne! zwożone są setki ton bardzo podejrzanych odpadów?

Gdzie był Pan, gdy Rada Miasta i mieszkańcy na nadzwyczajnej sesji w dniu 13 września br. dyskutowali o tych palących problemach? Gdzie był wtedy prezes podległej Panu firmy, którego psim obowiązkiem było udzielenie wszelkich wyjaśnień w tej „śmierdzącej” sprawie. Miasto Racibórz to nie jest pański prywatny folwark, a funkcję Prezydenta ma Pan obowiązek wypełniać jak służbę, z powagą, pokorą, z poszanowaniem publicznego grosza oraz szacunkiem wobec mieszkańców, którzy z pewnością na to zasługują.

Aby jednak zgłębić problem, który stał się przyczyną wymiany korespondencji między nami, choć niepotrzebnie za pośrednictwem mediów, a także mając na względzie, że z diagramu, jaki mi Pan przysłał w swojej odpowiedzi z 11.09.2023 r. wynika, iż nasze składowisko jest nadmiarowo przepełniane, proszę o natychmiastowe wstrzymanie przyjmowania odpadów pochodzących z innych źródeł niż miasto Racibórz, a także o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jakie podmioty, poza firmą EMPOL i w jakich ilościach, zdeponowały swoje odpady na składowisku w Raciborzu zarządzanym przez spółkę komunalną RCR R3 od czasu objęcia funkcji prezesa jej zarządu przez pana Jana Makowskiego?
2. Jakie były źródła powstawania tych odpadów i jakie podmioty zajmowały się ich transportem do Raciborza?
3. Kto imiennie wydał zgodę na deponowanie tych odpadów na raciborskim składowisku?

W trakcie dyskusji i wymiany poglądów na temat sygnalizowanych nieprawidłowości okazało się, że można mieć także poważne wątpliwości co do racjonalnego zarządzania naszą spółką miejską RCR R3, i wykorzystania jej majątku.

Proszę zatem o udzielenie mi odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Jakie środki trwałe i za jaką cenę zostały zakupione lub pozyskane w drodze leasingu przez w/w spółkę w czasie zarządzania nią przez prezesa zarządu pana Jana Makowskiego?
2. Czy środki transportu będące w dyspozycji w/w spółki wykorzystywane są przez jej prezesa do przejazdów między siedzibą spółki, a miejscem jego zamieszkania i kto, w takim przypadku, pokrywa koszty tych przejazdów?

Panie Prezydencie,

Zapewniam Pana, że w świetle, obowiązującego jeszcze w Polsce, stanu prawnego wszyscy obywatele Raciborza mają prawo znać odpowiedzi na postawione wyżej pytania. Proszę więc aby skoncentrował się Pan na ich treści, a jednocześnie dał sobie spokój i zaniechał ustalania moich ewentualnych poruszeń sprzed kilkunastu lat, czy też mojej przynależności do partii politycznych, wszak od 2008 roku do żadnej partii nie należę, bo nie ma to w istocie żadnego znaczenia w świetle spraw, na które zwracam niniejszym Pana uwagę.

Gdyby jednak przyszło Panu przypisywać mi partyjnych kolegów czy koleżanki, to dedykuję Panu fragment pieśni śpiewanej w sierpniu 1981 roku na I Festiwalu Piosenki Prawdziwej przez Andrzeja Garczarka: Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał, wrogów poszukam sobie sam...”

Panie Prezydencie,

Proszę mieć świadomość, że arogancją i lekceważeniem mieszkańców daleko Pan nie zajedzie a raciborzanie, prędzej czy później, dowiedzą się o pańskich zaniechaniach oraz nadużyciach, które kosztują nas już setki tysięcy złotych i wystawią Panu „słony” rachunek. Wyklejanki z pańską podobizną rozmieszczane w mieście za publiczne pieniądze i żenujące ustawki z różnej maści ministrami, którzy nagle zapałali szczególną miłością do Raciborza, niewiele Panu pomogą.

Raciborzanie nie gęsi i swój rozum mają!

Autor: materiał nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202412:54

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO]

Piknik Rodzinny Lato z Radiem w Parku im. Miasta Roth [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W minioną sobotę, 20.07., w Parku im. Miasta Roth, odbył się wyjątkowy Piknik Rodzinny "Lato z Radiem", który przyciągnął licznych mieszkańców i gości. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9:00, kiedy to Radiowa Jedynka rozpoczęła swoją audycję "Lato z Radiem", trwającą do południa.

Jan Ptak, Mirosław Kościelniak
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:43

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie

Strażacka akcja na Pomnikowej. Mężczyzna uwięziony w windzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Do zdarzenie doszło wczoraj o godz. 22.00. Strażacy pojechali na miejsce wprost z placu Długosza, gdzie akurat zakończył się koncert w ramach akcji Lato z TVP i Polskim Radiem.

red., fot. TH
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:49

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania

Występ Natalii Nykiel w Raciborzu stał pod znakiem zapytania - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Natalia Nykiel zagrała koncert na pl. Długosza w Raciborzu, który oglądało tu na żywo około 15 tysięcy osób. Występ artystki był zagrożony ze względu na silny ból, który dopadł ją podczas próby generalnej. Wezwano specjalistów, by udzielili jej pomocy. Ostateczna decyzja o występie zapadła tuż przed koncertem.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności21 lipca 202417:26

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum

Reksio, Bolek i Lolek zagościli w raciborskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. M. Kościelniak
Reklama
Aktualności22 lipca 202415:32

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Strony Partnerskie22 lipca 202411:12

Jak pielęgnować zniszczone włosy?

Jak pielęgnować zniszczone włosy? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności22 lipca 202411:29

Noc z doktorem Dolittle – edycja wakacyjna!

Noc z doktorem Dolittle – edycja wakacyjna! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Raciborz
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.