Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

W ramach rządowego programu Racibórz otrzymał największe dofinansowanie w skali województwa (ok. 1/3 całej puli środków). Pozwoli to na przeprowadzenie inwestycji poprawiających bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, a więc pieszych i rowerzystów.

Przyznane środki podzielone zostaną pomiędzy sześć modułów:

1. Drogi dla pieszych
Zły stan podbudowy oraz nawierzchni chodników oraz krawężników wymaga pilnego remontu. Nawierzchnie są mocno wyeksploatowane przez wysoką częstotliwość ich użytkowania. Dzięki gruntownemu remontowi poprawi się zarówno komfort użytkowania przez pieszych, a także ich bezpieczeństwo. W ramach zadania remontu doczekają się dwa odcinki: ul. Juliusza Słowackiego od skrzyżowania z ul. Ocicką do skrzyżowania z ul. Ogrodową, a także ul. Wojska Polskiego i ul. Drzymały od skrzyżowania z Placem Wolności do skrzyżowania z ul. Sejmową)

2. Drogi dla pieszych i rowerów
Budowa nowych ciągów pieszo-rowerowych stanowić będzie uzupełnienie istniejącej już infrastruktury. Gęsta zabudowa wielorodzinna i rosnący trend poruszania się na rowerach wymaga dostosowania się do tych okoliczności. Drogi pieszo-rowerowe pozwolą zaspokoić potrzeby mieszkańców spacerujących, jak również poruszających się na rowerach. Poskutkuje to płynną mobilnością oraz poprawi dostępność do usług każdego użytkownika dróg. Nowe drogi pieszo-rowerowe powstaną w następujących lokalizacjach: ul. Katowicka (od końca istniejącej ścieżki rowerowej do ul. Słowackiego,) ul. J. Słowackiego (od ul. Ocickiej do ul. Ogrodowej), J. Matejki (od ul. J. Słowackiego do ul. Mariańskiej), ul. Ogrodowa (od Placu Bohaterów Westerplatte do ul. Słowackiego), oraz ul. Żorska od skrzyżowania z ul. Pszczyńską do istniejącego ciągu pieszo rowerowego w obrębie boiska SP 18.

3. Drogi dla rowerów
Nowa infrastruktura uzupełni istniejącą sieć dróg rowerowych w mieście. Przyczyni się to do zwiększenia ilości osób poruszających się ekologicznym środkiem transportu, a co za tym idzie – ograniczenia niskiej emisji. W ramach tego modułu wybudowane zostaną drogi rowereowe przy następujących ulicach: ul. Pastora Franciszka Michejdy od istniejącej drogi rowerowej przy ul. Mariańskiej do Placu Obrońców Westerplatte, a także ul. Pocztowa i Nowomiejska od ul. Pocztowej 10c do przejazdu w obrębie skrzyżowania Nowomiejskiej z ul. Czekoladową.

4. Przejścia dla pieszych
Stworzenie w pełni wyposażonych przejść dla pieszych spowoduje znaczną poprawę bezpieczeństwa pieszych. Wytypowane sześć przejść zlokalizowanych zostało na drogach charakteryzujących się wysokim poziomem wypadkowości. Powstaną one w następujących miejscach: ul. Władysława Reymonta 22 (od strony stacji BP), ul. Władysława Reymonta 22 (od strony Parku Zamkowego), ul. Elżbiety (zjazd z DW 919), ul. Franciszka Grzonki (zjazd z DW 919), ul. Jana (zjazd z DW 919), ul. Mickiewicza 8 (remont istniejącego przejścia).

5. Przejazdy dla rowerów
Remont przejazdów dla rowerów poprawi widoczność i bezpieczeństwo rowerzystów. Masy, które wykorzystuje się do odnowienia malowania cechują się wysoką odpornością na ścieranie i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Są też dobrze widoczne na jezdni, szczególnie w nocy i podczas opadów deszczu. W tym module wytypowano 6 przejazdów w ciągu ulic: Warszawskiej, Opawskiej, i Mariańskiej.

6. Perony przystankowe wraz z dojściem do tych peronów
W ramach remontów przystanków autobusowych przewidziano wymianę podbudowy, nawierzchni, krawężników oraz przystosowanie ich do autobusów niskopodłogowych co znacząco ułatwi korzystanie z komunikacji miejskiej ich użytkownikom. Wytypowane zostały perony przystankowe przy ulicach: J. Matejki, K. Miarki, Górnej i Siwonia.

Miasto Racibórz konsekwentnie realizuje politykę zdobywania środków ze źródeł zewnętrznych. Dzięki pozyskaniu tak dużego dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pozwoli na zrealizowanie ważnych inwestycji drogowych przy minimalnym udziale środków własnych, co przyczyni się na znaczne oszczędności w miejskim budżecie. O dotacji na briefingu poinformowali dziś wiceminister Paweł Jabłoński i wiceprezydent Dominik Konieczny. PREZENTACJA

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 lipca 202421:08

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO]

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
60
Racibórz:

Zapadlisko odsłoniło piwnice dawnych kamienic. Zostało zabezpieczone przez Wodociągi Raciborskie. Teren ten był do 1945 r. gęsto zabudowany. Nie wiadomo do końca, co kryje się pod płytkami chodnikowymi pamiętającymi jeszcze czasy PRL-u.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202414:53

Strażacy wezwani do palącego się znicza

Strażacy wezwani do palącego się znicza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. OSP Nędza
Aktualności24 lipca 202412:29

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Muzeum w Raciborzu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Zapomniany cmentarz". Wydarzenie będzie miało miejsce na raciborskim Rynku w środę 07.08.2024 o godzinie 15:00.

Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.