Pierwsze kamienie Stolpersteine w Raciborzu. Upamiętniają dawnych mieszkańców miasta

W sobotę (09.09.) w południe, przed zabytkową kamienicą przy ulicy Londzina 10 (dawniej Breite-Str.), wmurowano trzy pamiątkowe kamienie „Stolpersteine” (niem. Kamienie, o które się potykamy). Upamiętniają dawnych, żydowskich mieszkańców, którzy zginęli w czasie wojny w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau oraz na terenie Getta łódzkiego.
Procedurę ubiegania się o możliwość wmurowania pamiątkowych brył w Raciborzu rozpoczął Nadav Kochen, potomek ofiar nazistowskiego reżimu, który wraz z rodziną przyjechał na ceremonię z Izraela. Dzięki pomocy Miejskiej Konserwator Zabytków Marii Olejarnik oraz Urzędu Miasta w Raciborzu udało się zorganizować całe wydarzenie.
Projekt w Europie został zapoczątkowany w latach 90. przez Guntera Demniga, który osobiście wmurował kamienie przed kamienicą.
Kamienie w Raciborzu upamiętniają Szyję, Natana i Ester Kochenów, którzy w 1938 r. zostali deportowani w ramach Polenaktion do Łodzi. W 1944 r. Szyja został zamordowany w getcie, a Ester wraz Natanem przewieziono do Auschwitz, gdzie zginęli w komorze gazowej.
W wydarzeniu przy Londzina uczestniczyli wnukowie ofiar, jeden z nich wraz z małżonką i synem Nadavem. Jak twierdzą, cieszą się, że pamięć o ich przodkach została uwieczniona.
Są to pierwsze takie kamienie w Raciborzu. Na terenie Polski najwięcej z nich znajduje się we Wrocławiu, a także w takich miastach jak Oświęcim, Bytom czy Zamość.
Na starej pocztówce kamienica przy dawnej Breite-Str., gdzie mieszkała rodzina Kochen






















![Sprawa oświaty w Raciborzu. Silny Racibórz prostuje urzędowe fake newsy [WIDEO] Sprawa oświaty w Raciborzu. Silny Racibórz prostuje urzędowe fake newsy [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770897209img-20260212-112748-.jpg)



![TANZBÄR w Samborowicach: Miś z zagranicy i wielki debiut Francesco [FOTO i WIDEO] TANZBÄR w Samborowicach: Miś z zagranicy i wielki debiut Francesco [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1771077800dsc-0847-.jpg)













![ARCHIWUM ZŁA: Nocne studium zbrodni na Zamku Piastowskim [ZAPOWIEDŹ] ARCHIWUM ZŁA: Nocne studium zbrodni na Zamku Piastowskim [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1770926855chatgpt-image-12-lut-2026-21-06-36-2-.jpg)















![Samborowice żegnają karnawał: Tanzbär i słomiane misie na bis! [GALERIA] Samborowice żegnają karnawał: Tanzbär i słomiane misie na bis! [GALERIA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1771089270dsc-1471-.jpg)






Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.