Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 sierpnia 202313:39

Prezes Makowski boi się sankcji karnej więc nie udzieli radnemu informacji w sprawie odpadów

Prezes Makowski boi się sankcji karnej więc nie udzieli radnemu informacji w sprawie odpadów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Na polecenie prezydenta D. Polowego rzeczniczka magistratu rozesłała do mediów pismo, jakie skierował do byłego prezydenta M. Lenka prezes Raciborskiego Centrum Recyklingu R3 Jan Makowski. Rzecz dotyczy odpadów spoza Raciborza, jakie mają trafiać na składowisko w Brzeziu.

Makowski do Lenka Pismo nosi datę 29 sierpnia 2023 r. i zostało skierowane do wiadomości prezydenta Dariusza Polowego oraz członków rady nadzorczej RCR R3.

Pan Mirosław Lenk
Rada Miasta Racibórz

W odpowiedzi na wysłany przez Pana e-mail z adresu (xxx) z dnia 6 lipca 2023 r.: Ujawnienie Panu szczegółowych informacji odnośnie działalności operacyjnej przedsiębiorstwa Raciborskiego Centrum Recyklingu R3 (RCR) jest obciążone ryzykiem niżej wskazanych sankcji dla osoby dane te ujawniającej, albowiem - co wynika z Krajowego Rejestru Sądowego - jest Pan aktualnie członkiem zarządu przedsiębiorstwa konkurencyjnego z Rybnika, świadczącego identyczne usługi jak RCR;

Informacje stanowiące tajemnicę handlową przedsiębiorstwa RCR nie mogą być podane do publicznej wiadomości;

Za ujawnienie takich wrażliwych danych poza ogólny zakres, kodeks karny przewiduje sankcję wskazaną w przepisie art. 231 §l (dotyczącą przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego oraz działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego); a także w art. 296 k.k. (przestępstwo nadużycia zaufania, czyli tzw. niegospodarności);

Ponadto, jako członek zarządu spółki handlowej, podlegam również rygorowi przepisów kodeksu spółek handlowych w zakresie działania na szkodę spółki, np. poprzez ujawnienie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.

Lenk do Makowskiego


Pismo radnego i byłego prezydenta do prezesa RCC R3 z 30.06.2023

Dzień dobry

Szanowny Panie Prezesie

Uprzejmie proszę o udzielenie informacji w zakresie podmiotów (kontrahentów) dostarczających odpady na raciborskie składowisko odpadów z podaniem ilości i rodzaju odpadów w okresie od stycznia do grudnia 2022 r. oraz od stycznia do 30 czerwca 2023 r. Dane pochodzą z systemu BDO i są jawne, zwłaszcza dotyczy to spółek samorządowych. Nie pytam o ceny, które uznaję za tajemnicę przedsiębiorstwa. Pozdrawiam Mirosław Lenk -Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów Rady Miasta Racibórz

Co dalej?
- Nie mam wątpliwości, że te dane są jawne, szczególnie w sytuacji, gdy to spółka gminy, a w grę wchodzi interes publiczny - komentuje Mirosław Lenk. - Każda mieszkanka i mieszkaniec Raciborza mają prawo wiedzieć, skad, ile i jakie odpady trafiają na nasze składowisko. Mają do tego szczególny interes prawny i faktyczny. To my mieszkańcy ponieśliśmy koszty budowy i rozbudowy składowiska i utrzymujemy system gospodarowania odpadami wyłącznie z naszych comiesięcznych opłat - dodaje. Lenk zapowiada, że wykorzysta drogi prawne, by uzyskać od spółki informacje.

Inni też pytają, odpowiedzi brak O wyjaśnienie kwestii odpadów mających trafiać do Raciborza z innych rejonów Polski, ich ilość i rodzaj pytają: mieszkańcy Brzezia, którzy od kwietnia skarżą się na odór dochodzący ze składowiska; redakcja naszraciborz.pl (pismo do prezesa RCR R3 z 16.08.2023 bez odpowiedzi), były prezydent Andrzej Markowiak, radny Henryk Mainusz. Odpowiedzi brak.

Mieszkańcy Brzezia dysponują zdjęciami ciężkich pojazdów (tzw. wanien) dojeżdżających na składowisko w Raciborzu. Nieoficjalnie dowiedzieli się, że RCR R3 zawarło umowę przynajmniej z pięcioma firmami z Polski. Zachodzi podejrzenie, że jedna z nich zwozi odpady pozwierzęce.

Czytaj o sprawie:

Czy do Raciborza zwożą odpady pozwierzęce? Na Brzeziu dalej śmierdzi

Markowiak do Polowego: przejaw skandalicznej patologii i skrajnej nieodpowiedzialności!

Odór w Raciborzu-Brzeziu. Stanowisko spółki Empol

Śmierdzący problem na Brzeziu. Mieszkańcy mówią o ciężarówkach zwożących tu odpady spoza Raciborza [FOTO i WIDEO]

 

 

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 14.06.2024
16 czerwca 202421:51

Nasz Racibórz 14.06.2024

Nasz Racibórz 07.06.2024
7 czerwca 202409:19

Nasz Racibórz 07.06.2024

Nasz Racibórz 31.05.2024
31 maja 202409:28

Nasz Racibórz 31.05.2024

Nasz Racibórz 24.05.2024
23 maja 202423:06

Nasz Racibórz 24.05.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.