Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności23 sierpnia 202313:10

Czy do Raciborza zwożą odpady pozwierzęce? Na Brzeziu dalej śmierdzi

Czy do Raciborza zwożą odpady pozwierzęce? Na Brzeziu dalej śmierdzi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Mieszkańcy Brzezia, Obory i sąsiedniej Kobyli wciąż uskarżają się na smród ze składowiska przy Kobylskiej. Zaobserwowali wjeżdżający tu samochód z bytkowskiej firmy zajmującej się ubojem i sprzedażą półtusz.

Kolejna konferencja mieszkańców Brzezia, Obory i Kobyli oraz prośba do mediów, by wsparły ich w walce o powrót do normalności. Dziś, przed siedzibą Raciborskiego Centrum Recyklingu R3 Racibórz Sp. z o.o., spółką kontrolowaną przez miasto, a bezpośrednio prezydenta Dariusza Polowego, dziękowali za wsparcie po pierwszej konferencji (czytaj: Śmierdzący problem na Brzeziu. Mieszkańcy mówią o ciężarówkach zwożących tu odpady spoza Raciborza), które zaowocowało szybką reakcją głowy miasta i wspieranego przez niego kandydata PiS na posła, wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego. Prezydent obiecał, że uciążliwości znikną (czytaj: Prezydent obiecuje, że nie będzie śmierdziało).

Kłopot w tym, że zdaniem mieszkańców informacje, jakie płyną z Batorego dotyczą tylko jednej nogi problemu. – Jest druga, która, niestety, też śmierdzi – mówił Radosław Łazarczyk, mieszkaniec Brzezia, prezes Radia Vanessa. Urząd i RCR R3 zwalają na Empol, prowadzący na Brzeziu regionalną instalację przetwarzania odpadów komunalnych, a w opinii mieszkańców źródłem smrodu są też odpady, jakie zwozi do Raciborza przynajmniej pięć firm z Polski. - Zwożenie odpadów spoza Raciborza to złamanie umowy społecznej sprzed ponad 30 lat - podkreśla Roman Majnusz.

Narzekania na Empol trwają od lat. Problem jednak nasilił się w kwietniu tego roku, odkąd zaczęły pojawiać się ciężarówki, tzw. wanny, z różnych rejonów Polski. Na pytanie, czy RCR R3 podpisał umowy na śmieci spoza Raciborza mieszkańcy nie otrzymali dotąd odpowiedzi. Powtórzyli je dziś przed mediami. Trafią ponownie do Urzędu Miasta. Czytaj: Odór w Raciborzu-Brzeziu. Stanowisko spółki Empol

Również na redakcyjne pytanie w tej kwestii z 16 sierpnia, jak dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi od prezesa Jana Makowskiego.

W sprawę zaangażowała się posłanka Gabriela Lenartowicz (PO), członkini sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Zapowiedziała kontrole poselskie i wyraziła zdziwienie nagłym zaangażowaniem wiceministra spraw zagranicznych, skoro wiadomo, które organy są kompetentne w tej sprawie. Jej zdaniem łamane jest obywatelskie prawo do informacji, a wiceminister może co najwyżej udzielić informacji w sprawie odpadów, jakie do Polski trafiają z Niemiec.

Mieszkańcy chcą, by tematowi poświęcono jedną z najbliższych bądź nadzwyczajną sesję Rady Miasta. Są zaskoczeni, że nie wspierają ich mieszkający na Brzeziu i to blisko składowiska wiceprezydent Dominik Konieczny oraz radny Leon Fiołka.

Autor: g.waw, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
41
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 września 202308:02

Sukces programu edukacyjnego Henkla

Sukces programu edukacyjnego Henkla - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Henkel Polska ponownie zawitał z programem Świat Młodych Badaczy do szkół w Raciborzu i okolicznych miejscowościach

materiał partnera
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.