Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 sierpnia 202316:04

Odór w Raciborzu-Brzeziu. Stanowisko spółki Empol

Odór w Raciborzu-Brzeziu. Stanowisko spółki Empol - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Biorąc pod uwagę ilość kontroli instalacji MBP wszczynanych z tytułu zgłoszeń o występowaniu uciążliwości odorowych domniemać można, iż organ nie jest w stanie z większą dokładnością zlokalizować źródła występowania nieprzyjemnych zapachów, jednak z góry zakłada, iż jest to teren instalacji eksploatowanej przez Spółkę EMPOL. Mając na uwadze informacje przedstawione podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16.08.2023 r. w hotelu Racibor, społeczność lokalna nie jest w pełni przekonana, że jedynym źródłem emisji odorantów jest teren instalacji MBP Spółki EMPOL - czytamy w przesłanym redakcji oświadczeniu.

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „EMPOL” Sp. z o.o. z siedzibą w Tylmanowej, w związku z opublikowanym w dniu 18.08.2023 r. na portalu www.naszraciborz.pl artykułem pt.: „Prezydent obiecuje, że nie będzie śmierdzieć”, oświadcza, iż pierwsze pismo dotyczące propozycji hermetyzacji instalacji MBP zlokalizowanej w Raciborzu przy ul. Rybnickiej 125 mającej na celu ograniczenie emisji substancji złowonnych zostało skierowane do Prezydenta Miasta Raciborza w marcu br. W odpowiedzi Spółka otrzymała informację, że przedstawione zamierzenia inwestycyjne wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Ponadto wskazano także, że planowane usprawnienia stanowią istotną zmianę zakresu zawartej umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, a wyrażenie na nie zgody nie ma podstaw prawnych.

W piśmie z dnia 07.07.2023 r., będącym odpowiedzią na zalecenia pokontrolne przedstawiane w protokołach z kontroli instalacji MBP, Spółka ponownie przedstawiła koncepcję modernizacji instalacji. W związku z brakiem odpowiedzi, w korespondencji z dnia 03.08.2023 r. zwróciła się o możliwie niezwłoczne ustosunkowanie się do poprzedniego pisma, umożliwiając tym samym podjęcie stosownych działań. Do chwili obecnej do Spółki nie wpłynęła wiadomość zwrotna z Urzędu Miasta Raciborza.

W związku z powyższym, bez jednoznacznej zgody Urzędu Miasta Raciborza Spółka nie ma możliwości realizacji zaplanowanej hermetyzacji instalacji. Biorąc pod uwagę ilość kontroli instalacji MBP wszczynanych z tytułu zgłoszeń o występowaniu uciążliwości odorowych domniemać można, iż organ nie jest w stanie z większą dokładnością zlokalizować źródła występowania nieprzyjemnych zapachów, jednak z góry zakłada, iż jest to teren instalacji eksploatowanej przez Spółkę EMPOL. Mając na uwadze informacje przedstawione podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16.08.2023 r. w hotelu Racibor, społeczność lokalna nie jest w pełni przekonana, że jedynym źródłem emisji odorantów jest teren instalacji MBP Spółki EMPOL.

Wartym wskazania jest fakt, że zgodnie z zapisami umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, Partner Publiczny, tj. Urząd Miasta Racibórz, po zakończeniu okresu na jaki została zawarta otrzyma instalację wraz z całym wyposażeniem za kwotę niewyobrażalnie niższą od jej faktycznej wartości. Obowiązujące przepisy prawne nie obligują do hermetyzacji zakładu w stopniu większym niż dotychczas, tym samym poniesienia dodatkowych kosztów inwestycyjnych, jednak wychodząc naprzeciw lokalnej społeczności oraz mając na uwadze wszystkie zgłoszenia dotyczące uciążliwości i zalecenia pokontrolne z nimi związane, Spółka gotowa jest do podjęcia działań mających na celu ograniczenie emisji substancji złowonnych. Wszystkie wprowadzone usprawnienia, w tym urządzenia, po upływie terminu obowiązywania umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, staną się własnością Urzędu Miasta Raciborza.

Autor: materiał nadesłany, fot. Robert Ambroziewicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Aktualności29 września 202309:24

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. (greh), Grupa Racibórz 112
Reklama
Kultura i edukacja29 września 202309:19

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
naukawpolsce.pl, fot. za zgodą prof. Andrzej Wiśniewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.