Park zachodni, centrum przesiadkowe i brzeskie centrum informacji. Radni pytali o szczegóły

Na komisji gospodarki przedstawiono listę projektów, na komisji finansów padły pytania o szczegóły.
W poniedziałkowe popołudnie, 28 sierpnia, w sali kolumnowej raciborskiego magistratu odbyło się LII posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Radni poruszyli ważne zagadnienia dla miasta i jego mieszkańców. Dyskutowali również nad uchwałami przygotowanymi na najbliższą sesję Rady Miasta.
Pod obrady komisji jako pierwsza trafiła informacja prezydenta dotycząca aktualnych programów pomocowych i innych źródeł pozyskiwania środków na planowane inwestycje i modernizacje. Jej przedstawieniem zajęła się Justyna Szyndler, inspektor ds. pozyskiwania środków pozabudżetowych. Temat był również omawiany na komisji gospodarki miejskiej. Tam wymieniono zadania. Wczoraj (28.08.) radni dopytywali o szczegóły. Czytaj: Stos projektów. Radni dowiedzieli się, skąd miasto chce pozyskać pieniądze.
Po prezentacji jako pierwsza głos zabrała radna Magdalena Czech-Majer. - Mam pytanie o termomodernizację tych dziewięciu budynków. To tylko termomodernizacja, czy także wymiana źródeł ciepła. Dotyczy to części wspólnych, czy też mieszkań? - dociekała radna. - Dotyczy to zarówno termomodernizacji jak i wymiany źródeł ciepła oraz całkowitego remontu budynków i mieszkań – odparł wiceprezydent Dawid Wacławczyk.
- Czy koncepcja Rodzinnego Ogrodu Rekreacji zachowuje parking do obsługi zarówno kościoła Matki Bożej jak i cmentarza Jeruzalem – dociekał przewodniczący Mirosław Lenk. - My tą koncepcję już prezentowaliśmy, jest też projekt. Możemy zaprezentować to jeszcze raz. Koncepcja Parku Zachodniego, nie jest pomysłem moim, czy pana prezydenta. Powstanie takowej było możliwe dzięki wysłuchaniu mieszkańców, którym bardzo podoba się Park Jordanowski. Wnioskowali o taki w tamtym miejscu miasta. Wydaje mi się, że wniosek mieszkańców jest uzasadniony. Lepiej przejść te kilkaset metrów do jednego wielkiego, porządnego parku, niż mieć małe place zabaw na każdym osiedlu. Co do parkingu, to on zostaje, bo to był wniosek wiceprezydenta Koniecznego – odpowiedział D. Wacławczyk.
- Myślę, że byłoby to dobrym rozwiązanie, szczególnie, że place zabaw prędzej czy później upadają, niezależnie od tego kto nimi zarządza. Na szczęście wiele z nich udało się przywrócić do użytku dzięki Budżetowi Obywatelskiemu – stwierdził przewodniczący komisji.
Mirosław Lenk odniósł się także do projektu budowy centrum przesiadkowego. - Co rozumiemy przez takie centrum? Gdzie by ono się miało znajdować? Czy mają państwo jakąś lokalizację – pytał.
- Mówiąc o centrum w śródmieściu mówimy o dworcu. Centra takie umożliwiają zostawienie swego pojazdu, wypożyczenie roweru, czy możliwość skorzystania z autobusu czy pociągu. Myślimy także o Ostrogu oraz Markowicach. Patrząc jednak na topografię miasta, zaproponowaliśmy takie lokalizacje w perspektywie długofalowej – odparła Justyna Szyndler, inspektor ds. pozyskiwania środków pozabudżetowych.
- Ogólnie jestem za tym, by ruch z miasta, a szczególnie jego centrum wyprowadzać – stwierdził sternik komisji. - Zgadzam się panem radnym, że ruch trzeba wyprowadzać z centrum miasta. W związku z tym pracujemy nad pozyskaniem środków na budowę parkingu wielopoziomowego, który pozwoliłby nam na odzyskanie placu Ofki – powiedział Dawid Wacławczyk.
Radna Irena Białuska zapytała o zadanie o nazwie „Brzeskie Centrum Integracji”. - Panie prezydencie, co kryje się po tą nazwą? - dociekała. - Chodzi o pozyskanie środków na budowę zaplecza na boisku w Brzeziu – odparł wiceprezydent D. Wacławczyk. - Chodzi o szatnie na Brzeziu, ale jest to mądrzej nazwane – powiedział z uśmiechem radny Leon Fiołka.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz