Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 sierpnia 202314:50

Lecznica przy Gamowskiej ma nowoczesny szpitalny oddział ratunkowy

Lecznica przy Gamowskiej ma nowoczesny szpitalny oddział ratunkowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- To najważniejsza inwestycja ostatnich lat - podkreślał starosta Grzegorz Swoboda, obok dyrektora Ryszarda Rudnika gospodarz dzisiejszego (28.08.) uroczystego otwarcia. SOR to efekt współdziałania szpitala i władz powiatu.

- Przebudowa z rozbudową budynku szpitala w celu stworzenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy Szpitalu Rejonowym im. dr Józefa Rostka w Raciborzu - to pełna nazwa wartego ponad 12 mln zł projektu. Celem tego przedsięwzięcia jest rozwiązanie problemu zbyt niskiej ilości szpitalnych oddziałów ratunkowych na terenie województwa śląskiego.

- Obecnie Szpitalny Oddział Ratunkowy realizujący zadania na obszarze powiatu raciborskiego zlokalizowany jest w Rybniku i oddalony jest o około 30 km od Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Pomiędzy miastami występuje bardzo dobra komunikacja drogowa, jednak pomimo tego, w godzinach szczytu, występują problemy z dotarciem do pacjenta, co wydłuża okres oczekiwania na pomoc. Dodatkowym utrudnieniem jest transport pacjentów z gmin leżących na południe od Raciborza stąd konieczne jest utworzenia nowej jednostki zgodnie z zapisami wskazanymi w załączniku nr 19 Aktualizacji nr 3/2017 Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla Województwa Śląskiego - wyjaśnia szpital.

- Przedsięwzięcie stanowi kolejny krok w rozbudowie systemu ratownictwa w obiekcie, w którym zlokalizowane zostało lądowisko dla helikopterów, a także realizowany był projekt „Troska o życie – zakup nowoczesnej aparatury i sprzętu medycznego dla nowo tworzonego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Rejonowego w Raciborzu” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska na lata 2007-2013, co w konsekwencji pozwoli na wzmocnienie kluczowych elementów infrastruktury medycznej powiatu jak i całego województwa śląskiego.

Szpitalny oddział ratunkowy to miejsce, w którym ratuje się życie i nagle zagrożone zdrowie człowieka. Pomoc w SOR obejmuje również świadczenia, które wymagają szybkiej diagnostyki i leczenia. W razie potrzeby lekarz kieruje stąd pacjenta na leczenie szpitalne lub zapewnia transport do innej specjalistycznej placówki. SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Na SOR nie idzie się w razie przeziębienia czy niestrawności. Nie jest to też miejsce, do którego przychodzisz po receptę na leki lub skierowanie na badania.

Dla Powiatu Raciborskiego, któremu podlega szpital, SOR na Gamowskiej to jedna z najważniejszych planowanych na przełomie ostatnich lat inwestycji, będąca gwarantem poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. Podkreślali to poza starostą także członkowie zarządu, m.in. wicestarosta Marek Kurpis, etatowa członkini Ewa Lewandowska czy przewodniczący Rady Powiatu Adam Wajda. Obecni przedstawiciele Śląskiego NFZ, Izby Lekarskiej, kadra szpitala, samorządowcy i parlamentarzyści. - SOR to priorytetowa inwestycja. Nie byłoby dzisiejszej uroczystości, gdyby nie decyzje rządu i zabezpieczenie finansowania inwestycji. Gratuluję dopięcia sprawy, bo z realizacją nie było łatwo - podkreślał wiceminister Michał Woś. Miasto, reprezentowane przez prezydenta D. Polowego, też dołożyło swoją cegiełkę - przekazało środki na remont wiaty i posadzki przed wejściem.

Pierwszy etap to prace budowlane polegające na przebudowie oraz dostosowaniu do obowiązujących norm i standardów części pomieszczeń w blokach A, B, C, i H, zlokalizowanych na poziomie niskiego i wysokiego parteru istniejącego budynku wraz z dobudową bloku C1 w celu stworzenia możliwości do realizacji pełnej funkcjonalności obiektu. Chodzi o część szpitala, gdzie znajduje się izba przyjęć z podjazdem dla karetek.

W drugim etapie zrealizowano dostawy nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej, a także zakup specjalistycznej aparatury medycznej dla dwóch stanowisk wstępnej intensywnej terapii a także wyposażenia socjalno-bytowego.

Teraz czas na organizację SOR i kompletowani kadry. Pierwszy pacjent ma się pojawić na początku października.

Finansowanie
8,4 mln zł środki unijne z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
990 tys. z dotacja celowa Powiatu Raciborskiego
1,3 mln zł środki własne Szpitala Rejonowego
800 tys. zł Miasto Racibórz

Autor: g.waw, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202421:08

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO]

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
13
Racibórz:

Zapadlisko odsłoniło piwnice dawnych kamienic. Zostało zabezpieczone przez Wodociągi Raciborskie. Teren ten był do 1945 r. gęsto zabudowany. Nie wiadomo do końca, co kryje się pod płytkami chodnikowymi pamiętającymi jeszcze czasy PRL-u.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności22 lipca 202409:07

Jazzowe klimaty w Zaczarowanym Ogrodzie

Jazzowe klimaty w Zaczarowanym Ogrodzie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Mirosław Kościelniak
Reklama
Aktualności22 lipca 202415:32

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie

Lekarze łatwiej wystawią zwolnienie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.