Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 sierpnia 202310:51

Śnięte ryby, gniazda owadów i fałszywe alarmy. Weekend strażaków

Śnięte ryby, gniazda owadów i fałszywe alarmy. Weekend strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Trzydzieści trzy interwencje odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP w trakcie minionego weekendu. Aż jedenaście z nich dotyczyło usuwania gniazd owadów. Wśród zdarzeń znalazły się także interwencje dotyczące tlenku węgla, pożarów i plam na jezdni. Odnotowano także kilka alarmów fałszywych. Sprawdź szczegóły.

Piątek, 18.08.2023

Piątkowa służba rozpoczęła się od działań w Rudach na rzece Rudzie (godz. 8.37). Jeden zastęp PSP i jeden zastęp OSP odławiały śnięte ryby. Działania te trwały prawie pięć godzin. Z kolei o godzinie 9.00 jeden zastęp PSP wyruszył na patrol rzeki Odry. Prowadzono go na odcinku od zapory czołowej zbiornika Racibórz Dolny do granicy województwa. Podobne patrole prowadzono także w sobotę i niedzielę. Niczego niepokojącego nie ujawniono.

W pierwszy dzień weekendu odnotowano również serię interwencji związanych z usuwaniem gniazd owadów. Interweniowano:

13.01 – Racibórz, ul. Zamkowa
17.34 – Pietrowice Wielkie, ul. 1 Maja
18.00 – Racibórz, ul. Adamczyka
18.09 – Pietrowice Wielkie, ul. 1 Maja
19.10 – Bojanów, ul. Tylna
19.27 – Łubowice, ul. Wolności
19.41 – Tworków, ul. Krzyżanowska
20.24 – Tworków, ul. Zamkowa

O godzinie 17.44 kolejne zastępy wyruszyły na akcję w Rudach. Strażacy OSP okresowo zmieniali się na posterunku. Działania polegały na monitorowaniu rzeki Ruda, sprawdzeniu siatki zaporowej oraz odławianiu ujawnionych śniętych ryb. Interwencja trwała ponad 16 godzin.

Kolejna interwencja miała miejsce o godzinie 18.49 w Amandowie przy ulicy Wiejskiej. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o złamanym konarze drzewa zwisającym nad jezdnią i stwarzającym zagrożenie. Zadysponowani na miejsce strażacy usunęli gałąź.

O godzinie 21.54 do komendy przy Reymonta wpłynęła informacja z monitoringu przeciwpożarowego zainstalowanego w jednym z budynków przy ulicy Wojska Polskiego w Raciborzu. Na miejsce zadysponowano strażaków, którzy po rozpoznaniu nie ujawnili oznak pożaru. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako alarm fałszywy z instalacji wykrywania.

Sobota, 19.08.2023

Sobota rozpoczęła się od interwencji związanej z pomocą zespołowi ratownictwa medycznego. Zgłoszenie o konieczności otwarcia mieszkania przy placu Wolności w Raciborzu wpłynęło do Powiatowego Stanowiska Kierowania o godzinie 7.47. Po dojeździe na miejsce strażacy siłowo otworzyli drzwi i w asyście policji weszli do lokalu, który… okazał się pusty.

O godzinie 9.05 jeden zastęp PSP został skierowany na ulicę Wojska Polskiego w Raciborzu, skąd wpłynęła informacja o plamie substancji ropopochodnej na jezdni. Strażacy zajęli się neutralizacją substancji. Z kolei o godzinie 9.23 wpłynęło kolejne zgłoszenie. Tym razem dotyczyło ono pożaru w budynku byłej transformatorowni przy ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu. Na miejsce skierowano jeden zastęp PSP. Ogień udało się szybko ugasić. Okazało się, że paliły się śmieci składowane w wyżej wymienionym budynku. Prawdopodobną przyczyną mogło być podpalenie.

Podobnie jak w piątek, także i w sobotę nie zabrakło interwencji związanych z usuwaniem gniazd owadów. Zdarzenie takie odnotowano o godzinie 9.24 przy ulicy Księcia Henryka Pobożnego w Raciborzu.

O godzinie 14.30 dwa zastępy PSP oraz zastęp OSP pognały do Krzyżanowic na ulicę Łąkową. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o wyczuwalnym zapachu gazu. Po dojeździe na miejsce strażacy przy użyciu mierników dokonali stosownych pomiarów. Nie stwierdzili zagrożenia, a wyczuwalny zapach mógł być pochodzenia organicznego, na przykład z kompostownika.

Kolejna interwencja po raz kolejny dotyczyła działań prowadzonych w związku ze śniętymi rybami w rzece Rudzie. Rozpoczęła się o godzinie 15.29. Strażackie działania polegały na monitorowaniu rzeki i odławianiu ujawnionych śniętych ryb.

O godzinie 15.56 jeden zastęp PSP został skierowany na ulicę Głowackiego w Raciborzu. Przyczyną interwencji było wejście domowej czujki czadu w stan alarmu. Po dojeździe strażaków na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania i pomiarów potwierdzono niewielkie stężenie tlenku węgla w atmosferze. Mieszkanie przewietrzono. Dokonano również kontroli w pozostałych lokalach. Przypuszczalną przyczyną zdarzenia był niewystarczający ciąg w przewodzie wentylacyjnym i spalinowym. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych.

W sobotę strażacy nie mogli narzekać na brak obowiązków. O godzinie 16.41 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, że w Rudyszwałdzie przy ulicy Wiejskiej doszło do zwarcia w transformatorze znajdującym się na słupie energetycznym. Na miejsce skierowano dwa zastępy ochotników. Ich działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu przyjazdu pogotowia energetycznego.

aaa.[1]fot. Grupa Racibórz 112

Kolejna interwencja miała miejsce o godzinie 17.52. Strażacy po raz kolejny zostali zadysponowani na ulicę Wojska Polskiego w Raciborzu, skąd wpłynęła informacja z monitoringu przeciwpożarowego. Podobnie jak przy poprzedniej interwencji nie stwierdzono oznak pożaru. Zdarzenie zostało więc zakwalifikowane jako alarm fałszywy z instalacji wykrywania.

O godzinie 18.12 odnotowano kolejne zdarzenie. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o nadłamanym konarze drzewa nad drogą w Rudniku przy ulicy Słowackiego. Zadysponowani na miejsce strażacy usunęli gałąź.

Ostatnia sobotnia interwencja miała miejsce o godzinie 18.53. Odnotowano ją przy ulicy Reymonta. Do komendy PSP Racibórz wpłynęła informacja, że rzeką Odrą płynie niezidentyfikowana biała substancja. Na miejsce skierowano dwa zastępy PSP. Strażacy poinformowali jednocześnie inne służby oraz pobrali próbki wody do badań.

Niedziela, 20.08.2023

O godzinie 8.56 zastępy PSP Racibórz zadysponowano na ulicę Grecką w Raciborzu. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło bowiem zgłoszenie o zadymieniu na placu budowy. Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania zagrożenia nie stwierdzono. Alarm został zakwalifikowany jako fałszywy w dobrej wierze.

aaafot. Grupa Racibórz 112

Niedziela również nie oszczędziła interwencji z owadami w roli głównej. Odnotowano dwa takie zdarzenia. Pierwsze z nich o godzinie 9.00 w Grzegorzowicach przy ulicy Odrzańskiej, drugie o 17.04 przy ulicy Letniej w Raciborzu.

O godzinie 15.32 cztery zastępy OSP udały się do Rud, gdzie kontynuowano działania związane z monitorowaniem rzeki Rudy. Podczas interwencji nie stwierdzono obecności śniętych ryb. Prawdopodobnie dziś (21.08) w okolicach południa działania te zostaną zakończone.

Czytaj także

Toyota uderzyła w drzewo w Szymocicach [FOTO] 

350 tys. złotych strat w nocnym pożarze hali przy Gospodarczej 

Autor: red., fot. arch. portalu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 września 202308:02

Sukces programu edukacyjnego Henkla

Sukces programu edukacyjnego Henkla - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Henkel Polska ponownie zawitał z programem Świat Młodych Badaczy do szkół w Raciborzu i okolicznych miejscowościach

materiał partnera
Aktualności27 września 202309:20

Raport 998. Rój na placu zabaw przy SP 13

Raport 998. Rój na placu zabaw przy SP 13 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. poglądowe/arch. portalu
Reklama
Reklama
Aktualności26 września 202317:32

Śląskie silne turystyką. Raciborzanie wśród wyróżnionych

Śląskie silne turystyką. Raciborzanie wśród wyróżnionych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
slaskie.pl/fot. Tomasz Żak / UMWS
Aktualności26 września 202317:14

Święto Dyni u Jordana

Święto Dyni u Jordana - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Aktualności26 września 202308:35

Uczniowie ZSP3 odkryli tajemnice Wrocławia

Uczniowie ZSP3 odkryli tajemnice Wrocławia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.