Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 sierpnia 202310:01

Raport 998. Zerwany dach w Bieńkowicach. Powalone drzewa na drogach [FOTO]

Raport 998. Zerwany dach w Bieńkowicach. Powalone drzewa na drogach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Wiele pracy przysporzyła strażakom z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP burza, która nawiedziła powiat raciborski po godzinie 14 w czwartek, 17 sierpnia. Odnotowano dziewiętnaście interwencji, z tego piętnaście w bezpośrednim związku ze wspomnianym zjawiskiem atmosferycznym.

Najpoważniejsze w skutkach zdarzenie odnotowano o godzinie 14.39 w Bieńkowicach przy ulicy Pomnikowej. Silny wiatr doprowadził do zerwania dachu z budynku gospodarczego. Konstrukcja spadła na zaparkowany w pobliżu samochód. Na miejsce skierowano dwa zastępy PSP oraz dwa zastępy OSP. Strażackie działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu mediów, usunięciu zerwanego dachu celem wyprowadzenia pojazdu w bezpieczne miejsce oraz zabezpieczeniu budynku przed opadami atmosferycznymi przy pomocy plandeki. Wartość strat materialnych w tym zdarzeniu oszacowano na kwotę 100 tys. złotych.

Czwartkowa burza doprowadziła także do połamania konarów drzew w kilku miejscach na terenie powiatu. Działania w związku z gałęziami stwarzającymi zagrożenie bądź blokującymi przejazd drogą prowadzono w następujących lokalizacjach:

14.32 – Nowa Wioska, 1 zastęp OSP
14.50 – Rudnik ul. Kozielska, drzewo przewrócone na jezdnię i pojazd, straty 1500 zł, 1 zastęp OSP
14.51 – Racibórz, ul. Nad Potokiem, drzewo na drodze 1 zastęp OSP
14.53 – Owsiszcze, ul. Opawska, drzewo na jezdni, 1 zastęp OSP
14.56 – Owsiszcze, ul. Wydale, konar na jezdni, 1 zastęp OSP
15.02 – Bolesław, ul. Tworkowska, drzewo na jezdni, 1 zastęp OSP
15.26 – Rudnik, ul. Cisza, drzewo na jezdni, 1 zastęp OSP
15.49 – Owsiszcze, ul. Wydale, nadłamane konary drzew stwarzające zagrożenie, 1 zastęp PSP, 1 zastęp OSP
16.29 – Czerwięcice, drzewo na drodze, 1 zastęp OSP
17.45 – Gamów, ul. Mickiewicza, konar na jezdni, 1 zastęp OSP
19.15 – Bojanów, ul. Borucka, oberwana rynna spustowa na budynku, 1 zastęp OSP

W wyniku czwartkowego zjawiska atmosferycznego doszło także do innych zdarzeń. O godzinie 14.25 Powiatowe Stanowisko Kierowania odebrało zgłoszenie o pożarze trawy w pobliży transformatora przy ulicy Bogumińskiej. Do wzniecenia ognia doszło najprawdopodobniej wskutek uderzenia pioruna w urządzenie elektryczne. Na miejsce skierowano jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP. Dzięki silnym opadom deszczu ogień zgasł jeszcze przed przybyciem służb na miejsce. Strażackie działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia do czasu przybycia pogotowia energetycznego.

Z kolei o godzinie 14.35 jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP zostały zadysponowane do zerwanej linii energetycznej w Bieńkowicach przy ulicy Pomnikowej. Strażackie działania na miejscu zdarzenia polegały na sprawdzeniu obecności napięcia w przewodach oraz zabezpieczeniu terenu do czasu przyjazdu ekipy energetyki.

Czwartkowa burza doprowadziła także do przerw w dostawie energii elektrycznej do kilku miejscowości powiatu raciborskiego. Jak udało nam się ustalić z brakiem prądu zmagali się mieszkańcy wybranych ulic w Raciborzu. Brak prądu dotyczył także: Borucina, Bojanowa, Wojnowic, Pietraszyna, Rudnika, Strzybnika, Babic, Rudy Kozielskiej, Rud, Bolesławia i Krzanowic. W tej ostatniej miejscowości konieczne okazało się zadysponowanie strażaków. O godzinie 16.29 do komendy PSP Racibórz wpłynęło zgłoszenie o konieczności zasilenia koncentratora tlenu. Na miejsce skierowano jeden zastęp OSP, który zajął się dostarczeniem prądu do urządzenia. W tym celu wykorzystano agregat prądotwórczy.

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali także kilka interwencji nie związanych ze zjawiskami atmosferycznymi. Już o godzinie 7.47 trzy zastępy PSP wyruszyły do Rud, gdzie prowadzone były działania związane ze zbieraniem śniętych ryb w rzece Rudzie. Wyłowiono około 50 kg padłych ryb.

O godzinie 9.25 rozpoczęto codzienny patrol rzeki Odry. Prowadzono go na odcinku od zapory czołowej zbiornika Racibórz Dolny aż do granicy województwa. Nie ujawniono niczego niepokojącego.

Kolejne zdarzenie odnotowano o godzinie 10.07 przy ulicy Piwnej w Raciborzu. Jeden zastęp PSP został skierowany do pomocy w transporcie pacjenta do karetki pogotowia. Strażaków wezwano na prośbę zespołu ratownictwa medycznego.

O godzinie 10.49 jeden zastęp PSP i jeden zastęp OSP zostały skierowane do Sławikowa na ulicę Strażacką. Działania strażaków polegały na poprawie poluzowanej obróbki blacharskiej na dachu remizy.

Autor: red., fot. KP PSP Racibórz, Czytelnik, OSP Tworków, OSP Owsiszcze, grupa Racibórz 112, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202309:27

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO]

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Piotr Złoczowski
Aktualności24 września 202316:28

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO]

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mundur Polski wczoraj i dziś - pod takim hasłem, przy wsparciu Lasów Państwowych, przy ruinach pałacu w Sławikowie zorganizowano piknik militarny.

g.waw
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202318:16

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami kolejny weekend z piłkarskimi emocjami. Sezon nabrał już właściwego tempa. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli zadowolić się remisem lub przełknąć gorycz porażki. Grali również raciborscy siatkarze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202312:18

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Kultura i edukacja24 września 202321:12

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przystąpił do realizacji kolejnego już projektu międzynarodowego. Tym razem podjął współpracę z Blanka Teleki Gimnázium w budapesztańskim Zugló.

ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.