Mundurowi i WOPR na zaporze

To już kolejna akcja raciborskich dzielnicowych podczas tegorocznych wakacji, gdzie wspólnie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kontrolowali zbiorniki wodne i baseny na terenie powiatu raciborskiego. Szczególnie teraz w okresie wakacyjnym, mundurowi częściej patrolują tereny wokół zbiorników wodnych w ramach akcji Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą.
- W trosce o życie i zdrowie dzieci, młodzieży jak również osób dorosłych w ubiegłym tygodniu raciborscy policjanci wspólnie z ratownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przeprowadzili kontrolę akwenów na terenie powiatu raciborskiego. Wszystko z tego powodu, iż dzieci i młodzież bardzo często latem dużo czasu spędzają nad wodą, szczególnie teraz podczas upałów. Niestety, zdarza się, że wybierając zabawę na świeżym powietrzu, wchodzą do wody wbrew zakazom umieszczonym na znakach i wbrew zdrowemu rozsądkowi. Raciborscy dzielnicowi wspierani przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, w ramach działań Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą, dbając o bezpieczeństwo najmłodszych i wszystkich mieszkańców, regularnie patrolują teren wokół zbiorników wodnych i basenów na terenie całego powiatu raciborskiego, sprawdzając, czy nie przebywają tam dzieci bez nadzoru dorosłych czy też młodzież. Oprócz dzieci z uroków ciepłej aury i wody chętnie korzystają także wędkarze. Mundurowi sprawdzają warunki w jakich łowią ryby, przypominając o zakazie kąpieli w miejscach zabronionych oraz o zachowaniu środków ostrożności podczas pobytu nad wodą. Wspólne patrole raciborskich dzielnicowych oraz ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego będą powtarzane podczas wakacji w trosce o bezpieczeństwo dzieci i dorosłych - podała komenda.
Pamiętajmy:
Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
- Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
- Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
- Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło. Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu. Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm. Te kilka prostych zasad pomoże nam poczuć się bezpiecznym. Zadbajmy o to, żeby czas wypoczynku był dla nas czasem radosnym i wiązał się tylko z dobrymi wspomnieniami.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz