Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 lipca 202315:57

Będzie studium wykonalności dla zbiornika Kotlarnia. Podpisano umowę z wykonawcą dokumentu

Będzie studium wykonalności dla zbiornika Kotlarnia. Podpisano umowę z wykonawcą dokumentu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Realizacja inwestycji budowy zbiornika Kotlarnia na rzece Bierawce nabiera tempa. W czwartek, 27 lipca br. Wody Polskie w Gliwicach zawarły umowę na opracowanie studium wykonalności dla tego przedsięwzięcia, ważnego z punktu widzenia gminy Kuźnia Raciborska i powiatu raciborskiego.

Dokument, który powstanie jeszcze w tym roku będzie zawierać m.in. charakterystykę projektu, analizę potrzeb środowiska społeczno-gospodarczego, definicję celów projektu, analizę wykonalności, opis techniczny zadania, analizę finansową, w tym analizę trwałości finansowej, analizę kosztów i korzyści, ryzyka oraz harmonogram rzeczowo-finansowy. Najistotniejsza w przygotowanym opracowaniu będzie jednak analiza opcji, czyli przedstawienie wariantów dla zbiornika i rozwiązań inwestycyjnych, dedykowanych każdej z opcji.

Na podstawie tej wnikliwej analizy wybrany zostanie optymalny wariant, zgodnie z którym powstanie zbiornik. Dla preferowanego wariantu będą postępowały dalsze prace nad realizacją inwestycji. Opcje przygotowane przez wykonawcę studium Wody Polskie w Gliwicach przedstawią partnerom porozumienia, jakie w sprawie budowy zbiornika Kotlarnia zawarto w lutym bieżącego roku. W sprawie możliwego wariantu wypowiedzą się przedstawiciele spółki Kopalnia Piasku Kotlarnia S.A., Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Gminy Bierawa, Miasta Kuźnia Raciborska oraz Miasta Rybnika.

Zbiornik powstanie na terenie górniczym kopalni „Kotlarnia”. Zostanie wybudowany w miejscu dawnego wyrobiska piasku, stanowiąc zarazem formę rekultywacji terenów pogórniczych. Głównym celem realizowanej inwestycji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego poprzez odciążenie zlewni rzeki Bierawki oraz wzrost retencji w czasie niedoborów wody. Z uwagi na tę właśnie bardzo ważną funkcję zbiornika, inwestycja w wyniku której powstanie rezerwuar została uwzględniona w projekcie Ustawy o rewitalizacji rzeki Odry.

Czytaj także: W Kuźni Raciborskiej podpisano porozumienie na rzecz budowy zbiornika Kotlarnia

- Umowa, którą dziś podpisujemy jest kolejnym krokiem w kierunku rozpoczęcia prac budowlanych i tym samym powstania zbiornika Kotlarnia. Opracowanie, które zleciliśmy będzie punktem wyjścia do dalszych prac, w tym późniejszego przygotowania dokumentacji przetargowej wyboru wykonawcy robót budowalnych – twierdzi Mirosław Kurz, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i dodaje: - Zbiornik Kotlarnia powstanie jako wielofunkcyjny, mokry. Korzyści z jego funkcjonowania odniosą mieszkańcy, zyskując większe bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i przestrzeń rekreacyjną. Skorzysta jednak również ekosystem. Woda zgromadzona w zbiorniku wspomoże retencję, poprawią się warunki glebowe, co dodatnio wpłynie na drzewostan. Ponadto w czasie niżówek hydrologicznych, kiedy stan wody w korycie Bierawki będzie niski możliwe będzie zasilenie rzeki wodami zmagazynowanymi w zbiorniku.

Opracowanie studium wykonalności pozwoli na dokonanie aktualnej analizy możliwych do zastosowania wariantów realizacyjnych i określenie najkorzystniejszego pod względem ekonomicznym i technicznym wariantu realizacji zbiornika. Kosztem 220 170,00 zł (brutto) przygotowanie dokumentacji Wody Polskie w Gliwicach zleciły spółce Multiconsult Polska sp. z o.o. Okres realizacji umowy to 150 dni od dnia jej zawarcia.

Zgodnie z założeniami powierzchnia zbiornika Kotlarnia będzie wynosiła około 900 ha. Planowana pojemność to około 40 mln m3, a rezerwa powodziowa to 24 mln m3. Zadanie uwzględnione zostało m.in. w dokumentach strategicznych takich jak Plany Przeciwdziałania Skutkom Suszy, Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym oraz wspomnianym powyżej projekcie Ustawy o rewitalizacja Odry. Obecnie jego koszt szacowany jest na ok 180 mln zł.

Autor: Wody Polskie - RZGW Gliwice, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 lipca 202421:08

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO]

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
60
Racibórz:

Zapadlisko odsłoniło piwnice dawnych kamienic. Zostało zabezpieczone przez Wodociągi Raciborskie. Teren ten był do 1945 r. gęsto zabudowany. Nie wiadomo do końca, co kryje się pod płytkami chodnikowymi pamiętającymi jeszcze czasy PRL-u.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 lipca 202412:29

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Muzeum w Raciborzu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Zapomniany cmentarz". Wydarzenie będzie miało miejsce na raciborskim Rynku w środę 07.08.2024 o godzinie 15:00.

Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.