Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 czerwca 202308:51

Michał Fita. Mieszkańcy zadają pytanie, czy Racibórz jest już wielki?

Michał Fita. Mieszkańcy zadają pytanie, czy Racibórz jest już wielki? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Były wiceprezydent i lider grupy raciborskich radnych po raz drugi wystąpił na sesji absolutoryjnej, krytykują prezydenta Dariusza Polowego. Wystąpienie Michała Fity poniżej.

Szanowny Panie Prezydencie, Szanowna Rado,

Mieszkańcy coraz częściej zadają pytanie: Czy Racibórz jest już wielki? Według raportu o stanie miasta z roku na rok jest nas coraz mniej. Na koniec roku 2018 w Raciborzu żyły 54482 osoby. W 2022 miasto liczyło 47 527. W ciągu całej kadencji ubyło 6955 osób, tj. prawie 13% (dokładniej 12,7%).

Przeglądając raport o stanie miasta nie znajduję w nim wielu sztandarowych haseł, które składały się na słynną “dziesiątkę Polowego”. Przeanalizujmy zatem jak sprawdza się zadeklarowany przez Pana “nowy, aktywny model zarządzania miastem” w praktyce i jak zgodnie z obietnicami wygląda realizacja 10 Polowego na tzw. ostatniej prostej:

1) Punkt pierwszy Geopolitycznie i lokalnie
- Na jakim etapie jest dzisiaj przekształcanie Zbiornika Racibórz w zbiornik mokry?

- Jak idzie nam budowa portu na Odrze?

- Czy temat kanału Odra-Dunaj jest realizowany?

- Co zrobił Pan w celu maksymalnej intensyfikacji działań dla szybkiego powstania drogi Racibórz Pszczyna? Miasto Rybnik, na przykład, pozyskało 165 mln. zł i obecnie pracuje nad ostatnim odcinkiem tej drogi. A na jakim etapie są obecnie prace nad przebiegiem tej drogi w Raciborzu?

- Za skuteczne przyspieszenie budowy obwodnicy Raciborza możemy dzisiaj podziękować m.in. Michałowi Wosiowi, ponieważ to on, gdy był jeszcze Członkiem Zarządu Województwa Śląskiego doprowadził do budowy odcinka zaprojektowanego jeszcze przez Pańskich poprzedników. A co Panowie zrobili przez ostatnie 5 lat w tym temacie?

- Kolejny temat rozwoju geopolitycznego to linia kolejowa północ-południe i połączenia Racibórz-Głubczyce. Doskonale pamiętam kto zainicjował działania w tym temacie i kto pilotował sprawę (podobnie zresztą jak remont dworca PKP). Przedwczoraj jako jeden z inicjatorów, miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji prasowej w sprawie rewitalizacji tego odcinka, na który mieszkańcy czekali aż 23 lata. W tym miejscu pragnę podziękować Panu za zadeklarowanie wkładu własnego do powyższej inwestycji. Zapewne podziękowałbym także za szereg działań zmierzających do osiągnięcia celu, ale niestety takich działań z Pana strony nie dostrzegam.

Punkt drugi Demografia Pro
- Co z działkami dla młodych za 15% wartości? Ile przygotowano? Ile sprzedano w tej przejrzystej i uczciwej procedurze?

Punkt Trzeci Komunikacja Pro
- Pisał Pan w swojej dziesiątce o współdziałaniu PK i PKS… Tymczasem widać wyraźnie, że współpraca na linii miasto - powiat pozostawia wiele do życzenia, jak więc wierzyć w efektywnie współdziałanie przedsiębiorstw podległych? Co z taksówkami miejskimi na sms? Czy to działa?

- Wreszcie sztandarowe DARMOWE PRZEJAZDY komunikacją publiczną. Kiedyś otrzymałem mema wyłapanego z Pańskiej wypowiedzi, że owszem darmowe przejazdy będą, ale dla dzieci i tylko na ferie. Czy to wszystko czego Raciborzanie mogą oczekiwać? Jak wpłynęło to na deklarowane ograniczenie ilości pojazdów i emisji spalin?

- Na jakim etapie jest planowane usprawnienie płynności ruchu drogowego? Rondo przy mechaniku to znowu sukces Michała Wosia, zjazd na Brzezie przy Auchan (podobnie jak cały remont DW 935) również. W pańskiej dziesiątce uwzględnione było jeszcze rondo przy Słowackiego / Ogrodowej, Opawskiej i Bogumińskiej oraz przy mleczarni. Zdążyłem jeszcze osobiście w GDDKiA wpisać w ich plan inwestycji światła na tym ostatnim skrzyżowaniu, ale później chyba zabrakło woli kontynuacji tego prostego rozwiązania.

- Czy za pańskich rządów Raciborzanie rzeczywiście sprawnie przemieszczają się po mieście?

Punkt czwarty Mieszkańcy Pro
- Zapytam jakie postępy poczynił Pan w reorganizacji Ośrodka Pomocy Społecznej, aby znieść w nim istniejące bariery architektoniczne? Owszem wybudowano windę zewnętrzną przy Urzędzie Miasta, ale też nie mam zamiaru przemilczeć faktu, że osobiście konsultowałem z PFRON lokalizację windy w tym miejscu. Niemniej jednak dobrze, że jest.

- Rzuciło mi się w oczy hasło: Przegląd i rozwój infrastruktury sportowej a w nim zadaszenie i rewitalizacja lodowiska miejskiego. Myślę, że tego tematu już wszyscy mają dość, a zadaszonego lodowiska jak nie było tak nie ma. W efekcie powstanie pół lodowiska za kwotę, za którą kilka lat temu mielibyśmy pełnowymiarowy zadaszony obiekt.

- Jak się ma kupiony kilka lat temu i do tej pory chyba tylko raz wykorzystany sprzęt lekkoatletyczny naszego stadionu? Ile imprez zorganizowaliście w tym obszarze? Czy promowanie aktywności fizycznej ogranicza się jedynie do powołania nowej spółki miejskiej? Ile imprez biegowych pozostało w mieście?
Co z innymi dyscyplinami sportu i klubami, które są notorycznie pomijane?

- Jak wygląda współpraca z samorządem powiatowym i ściąganie do Raciborza młodych lekarzy i pielęgniarek, które miały zasilać nasz szpital? Co z preferencyjnymi mieszkaniami dla nich? Z tego co pamiętam, nawet w kwestii budowy parkingu przy szpitalu czy rozpoczętym niedawno remoncie ulicy Kolejowej zwlekał Pan ze współpracą.

- Jaką współpracę podjął Pan z sąsiednimi gminami w celu zagospodarowania terenu wokół zbiornika Racibórz. Gdzie są kajaki. żagle, strefa ciszy, strefa motorowodna i inne obiecane atrakcje?

Punkt Piąty Biznes Pro
- Ile nowych działek inwestycyjnych powstało?

- Gdzie deklarowane partnerskie i poważne podejście do przedsiębiorców i indywidualne podejście do inwestorów? Zrezygnował Pan z oferty prywatnego przedsiębiorcy, który chciał zainwestować 60 mln w ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy na terenie dawnej cegielni.

A co ze Strefą gospodarczą? Czy się rozwija? Jak to wygląda w praktyce? Czy biznes się tam rozwija? Jak wygląda współpraca z władzami Rybnika w kwestii otwarcia na rynki innych
miast w celu wykorzystania potencjału rolnego Raciborza?

- Czy realizowany jest program Młodzi w Raciborzu?

Punkt szósty Centrum Pro
- O Plac Długosza nie pytam. Dużo się mówiło… Dużo się obiecało, a jak jest każdy
widzi.

- Pięknie wspiera Pan remont Dworca PKP udostępniając teren gminny pod tymczasową poczekalnię. Tylko czy naprawdę ma Pan ludzi za głupców wywieszając przy tej okazji swoją kolejną fotografię i licząc na to, że będą kojarzyli budowę nowego dworca z Panem? To następna sprawa, pod którą Pan się podpina, choć niewiele ma z nią wspólnego.

Punkt siódmy Profesjonalny Racibórz
Co stało się z obietnicą zwiększenia budżetu obywatelskiego? Na dziś nie tylko się nie zwiększył, ale wręcz częstokroć nie jest realizowany. Po raz kolejny pytam. Co z Zielonymi Płucami Ostroga? Co z łącznikiem pomiędzy ul. Górną a Opawską?

Punkty 8 i 9 dotyczą śmieci, czystego powietrza…

Czy w temacie ekologii zmieniło się coś poza wymianą prezesa i zmianą nazwy spółki gospodarującej odpadami? Mieszkańcy Brzezia skarżą się na uporczywy smród. I tu można przerzucać się odpowiedzialnością, czy to wina spółki miejskiej czy firmy zewnętrznej. Chcę jednak dopytać jaka jest obecnie kondycja kwatery śmieciowej? Na jak długo jeszcze wystarczy w niej miejsca do gromadzenia odpadów?

- Mamy zaktualizowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, którego realizacja ma nastąpić do końca 2030 roku, A jak wygląda realizacja postanowień uchwały antysmogowej, województwa śląskiego? W 2022 roku zlikwidowano piece węglowe w 75 lokalach. Mieszkańcy pytają wprost KIEDY RACIBÓRZ BĘDZIE WOLNY OD ZANIECZYSZCZEŃ Z KOPCIUCHÓW? Czy sam plan to wszystko na co stać miasto Racibórz?

Kiedyś działała komisja do spraw czystego powietrza. Spotykała się, dyskutowała? Jakie są dzisiaj owoce tych spotkań?

- Co z termomodernizacją zasobów komunalnych i doposażeniem mieszkań komunalnych w łazienki?

- Mógłbym tak dalej i dalej wymieniać i pytać, ale nawet już nie oczekuję odpowiedzi, bo i tak Pan jej nie udzieli. Doświadczenie uczy, że nawet radni nie mogą się doczekać od Pana odpowiedzi. To tylko niektóre z przytoczonych punktów dziesiątki Polowego. Wyraźnie widać, że skupia się Pan na rzeczach mało istotnych, a kluczowe pytania zawsze zostają bez odpowiedzi lub udzielana jest odpowiedź wymijająca. Pana konferencje prasowe oprócz tych zwalniających i obrażających ludzi opierają się na słowach: Byłem, przywitałem, wręczyłem, zapraszam.

Ostatnio nawet bilbordu z Pańską podobizną doczekał się TARG STAROCI… Naprawdę?! To są najważniejsze tematy dla miasta??? Plakaty, bilbordy, ulotki, aż strach otworzyć lodówkę.

I na koniec jeszcze kwestia polityki personalnej. Nie pamiętam czy wcześniej w urzędzie miasta miało miejsce tyle zwolnień. Jak miasto funkcjonuje bez skarbnika, z sekretarzem, który de facto nie pełni tej funkcji? Wielu fachowców odeszło. Media wczoraj doniosły, że jedną sprawę karną Pan już przegrał, co najlepiej świadczy o tym jak traktuje Pan ludzi i czy jest Pan osobą godną zaufania.

Największe inwestycje, które dzieją się w mieście np. takie jak remont dworca, budowa obwodnicy, ronda czy przebudowa i remont niektórych ulic to wpisane do budżetu przez Radę Miasta zadania, to nie Pana zasługa, nie są to nawet działania zainicjowane przez Pana, Pan się tylko pod nie podpina i promuje jako osobisty sukces.

Dyskutujemy teraz nad raportem o stanie miasta, a efektem tych rozmów ma być udzielenie Panu wotum zaufania. Mam nadzieję, że mieszkańcy widzą co dzieje się w mieście, jak współpracuje Pan z Radą, czy liczy się Pan ze zdaniem mieszkańców, ile Pan obiecał, a ile na prawdę zrealizował. Ze wszystkiego rozliczą Pana mieszkańcy. “Prezydent wśród ludzi”, “Polowy dialog”, “otwarty urząd dla mieszkańców”, “dość bylejakości i bubli”, “da się”, “traktowanie mieszkańców jak szanowanych klientów administracji a nie jej petentów” oto Pana hasła. Dla mnie jako mieszkańca Raciborza już dawno stracił Pan wiarygodność. Na plakatach zawsze wszystko ładnie wygląda, ale rzeczywistość jest niestety zupełnie inna.

Reklama reklamą. Na chwilę obecną cały Racibórz oklejony jest Pana wizerunkiem, ulotki z Pana podobizną dostarczane są w każdym rachunku za wodę do tego jeszcze gazetka, portal a to nie Pan, ale Racibórz jest najważniejszy. Racibórz i jego mieszkańcy.

Tu znajdziesz RAPORT O STANIE MIASTA przygotowany przez D. Polowego

Autor: źródło: wystąpienie na sesji Rady Miasta, fot. arch. portalu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności12 lipca 202411:16

Wyniki naborów do szkół ponadpodstawowych. Reforma ograniczyła narybek

Wyniki naborów do szkół ponadpodstawowych. Reforma ograniczyła narybek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
red., fot. poglądowe, arch. portalu/Qbik
Reklama
Aktualności11 lipca 202408:34

Wakacyjny rejs po Odrze. Dlaczego nie!

Wakacyjny rejs po Odrze. Dlaczego nie! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
red., fot. Marina
Aktualności13 lipca 202417:39

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach

Ratownicy odnaleźli ostatniego górnika - poszkodowanego w czwartkowym wstrząsie w KWK Rydułtowy. 32-latek przeżył w ekstremalnych warunkach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

32-letni sztygar oddziału elektrycznego znalazł się w przestrzeni 1150 m pod ziemią, w której mógł oddychać. Ma urazy ręki i klatki piersiowej.

źródło PGG, fot. ŚlUW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności13 lipca 202409:37

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli

Zmiany w świadczeniach dla nauczycieli - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS w województwie śląskim
Aktualności12 lipca 202411:01

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej?

Zamiast wbicia pierwszej łopaty jest dyskusja. Co dalej ze Społeczną Inicjatywą Mieszkaniową w Kuźni Raciborskiej? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Kuźnia Raciborska:

Rok temu politycy Zjednoczonej Prawicy odwiedzili Kuźnię Raciborską, obiecując znaczące wsparcie finansowe dla powiatu raciborskiego w wysokości miliarda złotych oraz budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM) przy ulicy Bema. Program miał na celu budowę sześciu czterokondygnacyjnych bloków z 120 mieszkaniami, które miały być oddane do użytku w nowoczesnej, pasywnej technologii.

opr. waw
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności13 lipca 202418:14

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki

OSP Bolesław ma już 90 lat. Msza św. i apel na jubileusz jednostki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotę OSP Bolesław obchodziła swój 90. jubileusz. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 14.00 Mszą świętą w miejscowym kościele, odprawioną w intencji zmarłych i żyjących druhów.

red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Nasz Racibórz 21.06.2024
20 czerwca 202420:17

Nasz Racibórz 21.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.