Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 czerwca 202308:23

Tomasz Cofała: Podzielonymi mieszkańcami najłatwiej manipulować

Tomasz Cofała: Podzielonymi mieszkańcami najłatwiej manipulować - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

W debacie nad raportem o stanie miasta mają prawo wziąć udział mieszkańcy Raciborza. Z tej możliwości skorzystał wczoraj, 28.06., na sesji Tomasz Cofała, radny powiatowy z klubu Razem dla Ziemi Raciborskiej, wymieniany jako kandydat na prezydenta w wyborach 2024 r. Poniżej jego wystąpienie.

Panie Przewodniczący, Wysoka Rado, Szanowni Mieszkańcy

Pełnienie funkcji radnego Starostwa Powiatowego w Raciborzu można porównać do akomodacji wzroku; ta symboliczna odległość od spraw Raciborza wyostrza jednak prawidłową ocenę sytuacji w mieście. Ja ją posiadam.

Podzielonymi mieszkańcami najłatwiej manipulować, trzeba tylko znaleźć im wrogów i zaszczepić wzajemną nienawiść, w myśl rzymskiej zasady: dziel i rządź. Dlaczego o tym mówię?

Włodarze Raciborza mają za nic bezpartyjnych radnych i mieszkańców m.in. dzielnicy Brzezie (o tym później) i nastawiają mieszkańców przeciw tym właśnie radnym. Szczególnie Prezydent - Dariusz Polowy niczym górnik strzałowy przoduje w bilbordowych nagonkach. Gdy jednego jest za dużo, to znak, że na pewno czegoś brakuje Panie Prezydencie. Co chce Pan ukryć?

Ustawa o samorządzie gminnym upoważnia mnie, nie tylko udziału w debacie nad raportem o stanie gminy, ale także daje możliwość zabrania głosu przez mieszkańca. Dziś z tego prawa korzystam, bowiem zaproszenie na dzisiejszą debatę otrzymałem właśnie od Włodarzy miasta. Tak!, zaprosili mnie swoją lekceważącą wobec mieszkańców postawą, pychą, niezrozumiałym wydawaniem publicznych pieniędzy na własną promocję i ukrywaniem przed mieszkańcami ważnych spraw dotyczących miasta oraz mieszkańców. Jaki mamy efekt? transparenty trzymane przez mieszkańców na sesji miejskiej.

- 2022 rok wielokrotnie mieszkańcy i radni zastanawiali się, dlaczego na miejskich bilbordach widać na pierwszym planie postać prezydenta a dopiero później samo wydarzenie? Cicha kampania wyborcza? O takich sztuczkach rozmywania kampanii rozpisują się od dawna ogólnokrajowe portale. Czy można zatem postawić tezę, że obecny tu prezydent promuje się przed kolejnymi wyborami za publiczne pieniądze? Niech każdy sobie odpowie z osobna na to pytanie.

- Obecnie wydatki na kampanie z wykorzystaniem wizerunku Dariusza Polowego realizowane są z działu 750 Administracja Publiczna, rozdział 75095 Pozostała działalność, paragraf 430 Zakup usług pozostałych. Taki proceder opisały raciborskie media.

- deklarowana przez UM w 2022 roku kwota 40 tyś. za wydruk bilbordów, plakatów i ulotek przedstawiających D. Polowego to nie wszystko. Pan Polowy nie poinformował o tym, że w rejestrze umów za 2022 roku znajdują się inne kwoty. Bo przecież wydrukowany baner musi na czymś wisieć a wcześniej miasto nie posiadało banerów na gminnych terenach. Jestem gołosłowny? Zerknijmy na rejestr umów.

- CRU-0520/22 Umowa w sprawie opracowania dokumentacji projektowej oraz wykonania i montażu tablic informacyjnych typu billboard kwota 60 270 zł – wydział GN
- CRU-0880/22 Wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej wolnostojących tablic informacyjnych typu billboard - ul. Markowicka, 1-go Maja, Łąkowa, Matejki. Wrzesień 2022 kwota 2 500,00 - wydział WGN

Ale to nie wszystko, kto z Państwa radnych oraz mieszkańców widział wizerunek Dariusza Polowego na wiatach przystankowych? Nikt? To proszę.
- umowa CRU-0862/22 na dostawę wiaty przystankowej - 2022-09-05 -2022-11-30 kwota 71 999,90 - wydział DM (zwracam się do nestora raciborskiego samorządu, to nie 3 lub 5 tyś na promocję, ale jak już policzyłem kwota ok. 103 tyś zł).

Ja już rozumiem Panie Prezydencie - >prowadzenie polityki bez reklamy jest jak puszczanie oka do dziewczyny po ciemku. Nikt poza nami nie wie, co robimy. Mało nam wszystkim promocji? to proszę następne umowy:
- CRU-0010/22 Marketing internetowy w serwisie Instagram styczeń 2022 kwota 9000 zł do czerwca + 9000 do grudnia - wydział PKT W Starostwie Powiatowym w Raciborzu taką promocję robi pracownik zatrudniony na etacie. (tu mała dygresja, w Starostwie Powiatowym zarządzanym przez bezpartyjny Zarząd RDZR z koalicjantem PO były już w tej kadencji 4 podwyżki wynagrodzenia dla pracowników, a to nie ostatnie słowo….
Panie Prezydencie 18000 zł na Instagram? Naprawdę? wie Pan, ile posiłków za tą kwotę można dofinansować dzieciom, które przychodzą bez pełnego śniadania do szkoły lub owoców w przedszkolach? Boję się pomyśleć, ile Pan będzie chciał zaplanować na filmiki na TikToku w następnym budżecie.

- CRU-0021/22 Umowa usługa i porady w zakresie public relations styczeń 2022 kwota 12 915 zł - wydział ED
- CRU-1112/22 Umowa działania organizacyjne, reklamowe i promocyjne 2022-10-19 2022-10-31 28 290,00 zł wydział ED (szanowni Radni, ile dokładacie do miejskiej oświaty? O takich wydatkach myśleliście przesuwając środki?)

Wracając do słynnego już rozdziału 75075, czyli Promocji jednostek samorządu „Promocja pozostałe zadania” planowano 150 tyś - ile wydano? 244 440,49 zł -> więcej o 94 440,49 zł. PKT
- 75095 Pozostała działalność Prezydenta Miasta Racibórz, planowano 70 tyś zł, wydano 123 971,37 zł., więcej o 53 971,37 zł

Panie Prezydencie, czy hołduje Pan powiedzeniu, że wiele rzeczy małych stało się wielkimi tylko dzięki odpowiedniej reklamie? Przecież, zaprzestać reklamy, by oszczędzić pieniądze, to jak zepsuć zegar, by zatrzymać czas…. Tylko czy aby na pewno jest to odpowiednie w samorządzie …. Najpierw powinni być mieszkańcy, dzieci, osoby starsze, działania wstrzymujące wyludnianie się miasta a później Pana wizerunek na wiacie lub Instagram za 18 tysięcy.

Zmieniając temat

Szanowni Mieszkańcy, Szanowni Radni, czy macie wiedzę, że w nowych mieszkaniach na ul. Łąkowej czynsz dla przeciętnej rodziny w 3 pokojowym mieszkaniu wynosi 1640 zł bez kosztów energii i mediów? to daje kwotę około 2 tyś. zł miesięcznie.

Mieszkańcy ubolewają nad tym, że podwyżki w 2022 roku były częstsze niż w innych spółdzielniach. A dodatek mieszkaniowy nie obejmie rodziny, w której opiekunowie pracują. Należy zwolnić się z pracy, żeby dostać dodatek? W innej spółdzielni takie samo mieszkanie z czynszem i mediami to kwota ok. 950 zł.

Ja nie neguję potrzeby promocji Miasta Raciborza i zapewne część wydatków jest zasadna, ale w odczuciu mieszkańców publiczne pieniądze nigdy nie powinny być wydawane na bilbordy, plakaty i ulotki z wizerunkiem Dariusza Polowego.

W części drugiej sprawa składowiska odpadów.

Panie Prezydencie, małe dzieci nie dają spać, a odpady i śmieci – nie dają żyć. Mówię tutaj o mieszkańcach dzielnicy Brzezie. Mieszkańcy nie chcą gór śmieci w swojej dzielnicy! Uważam i kieruję do Państwa prośbę o zwołanie sesji nadzwyczajnej dedykowanej właśnie temu tematowi. Musimy to wyjaśnić, tego domagają się mieszkańcy. Proszę wyjść do ludzi w dzielnicy Brzezie. Polecam to Panu Panie Prezydencie! Czy Pan jeszcze kontroluje co się dzieje w mieście?

Szanowni Radni, Szanowni Mieszkańcy

„Koń, jaki jest, każdy widzi” jak mawiał Benedykt Chmielowski. Gdybym mógł dzisiaj głosować razem z Wami w tej wspaniałej Sali uchwały z punktu 15 podpunkt 3) i pkt. 17 porządku obrad, mój głos byłby zbieżny z uchwałą nr 1/2023 Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Racibórz z dnia 7 czerwca 2023 r. Poparłbym wnioski o nieudzielenie absolutorium Prezydentowi Miasta Racibórz za 2022 r.

Tu znajdziesz RAPORT O STANIE MIASTA przygotowany przez D. Polowego

Autor: źródło: wystąpienie na sesji Rady Miasta, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202309:27

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO]

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Piotr Złoczowski
Aktualności24 września 202316:28

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO]

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mundur Polski wczoraj i dziś - pod takim hasłem, przy wsparciu Lasów Państwowych, przy ruinach pałacu w Sławikowie zorganizowano piknik militarny.

g.waw
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202318:16

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami kolejny weekend z piłkarskimi emocjami. Sezon nabrał już właściwego tempa. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli zadowolić się remisem lub przełknąć gorycz porażki. Grali również raciborscy siatkarze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202312:18

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Kultura i edukacja24 września 202321:12

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przystąpił do realizacji kolejnego już projektu międzynarodowego. Tym razem podjął współpracę z Blanka Teleki Gimnázium w budapesztańskim Zugló.

ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.