Sytuacja na Odrze. Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ wydał kolejne rekomendacje

Upały, które właśnie pojawiły się w Polsce, powodują gwałtowny wzrost temperatury wody w rzekach, kanałach i zbiornikach. W wielu miejscach przekracza ona 20 °C i osiąga 26 °C. Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska wydał najnowsze zalecenia, wskazując konkretne działania zaradcze, jakie obecnie pomogą ograniczyć rozwój i toksyczne zakwity „złotej algi”.
- Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ obecnie rekomenduje czasowe zamykanie starorzeczy, a także zamontowanie na ich dopływach specjalnych zapór z biostabilizatorem. Ma to pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się mikroskopijnego glonu i uchronić ryby przed masowym śnięciem. Ponadto rekomendowane jest czasowe wstrzymanie śluzowań na obiektach, gdzie stały monitoring GIOŚ wskaże zwiększoną liczebność „złotej algi”.
Zgodnie z przyjętą procedurą GIOŚ powiadamia służby o zagrożeniu zakwitem inwazyjnego glonu w ciągu 1 godziny. Podmiotom, które są użytkownikami wód, zalecane jest stałe monitorowanie sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej, bieżące śledzenie parametrów wody oraz aktywne zarządzanie zrzutami, w tym ich ograniczanie w sytuacji wystąpienia niskich stanów wody. Konkretne wytyczne w tym zakresie zostały wysłane do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ zaleca pilne wdrożenie rekomendacji - podano w komunikacie.
Na bieżąco, każdego ranka, straży z komendy w Raciborzu patrolują Odrę na wysokości powiatu raciborskiego.



![Rodzice dzieci z Bielskiej zaniepokojeni planami władz miasta [LIST DO REDAKCJI] Rodzice dzieci z Bielskiej zaniepokojeni planami władz miasta [LIST DO REDAKCJI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17631320081000038930-.jpg)


![Nowy wóz bojowy dla OSP Owsiszcze już na miejscu [FOTO i WIDEO] Nowy wóz bojowy dla OSP Owsiszcze już na miejscu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17630594033fb72f2c-c28e-41bf-8080-1ff5c5bc772b-.jpg)












































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany