Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 czerwca 202300:04

Mocny akcent na zakończenie koncertów umuzykalniających

Mocny akcent na zakończenie koncertów umuzykalniających - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ależ to był mocny muzyczny akcent na zakończenie KONCERTÓW UMUZYKALNIAJACYCH w tym roku szkolnym! Dla naszej młodej, ale już wprawionej w słuchaniu i odbieraniu muzyki publiczności wystąpił kwintet dęty składający się muzyków katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego. Taką niespodziankę przygotował dla nich prowadzący te koncerty już 41 rok- Franciszek Borysowicz.

Muzycy pojawiali się jeden po drugim: najpierw trąbki, potem puzon, następnie waltornia i na koniec tuba, dołączając się po kolei do wykonania utworu z filmu „Harry Potter i czara ognia”- czyli „Hogwart’s march” kompozycji Patricka Doyle’a. Występ kwintetu stanowił ukoronowanie tegorocznych koncertów umuzykalniających, podczas których dzieci poznawały instrumenty dęte blaszane. Większość muzyków z kwintetu było znanych naszym młodym melomanom, ze względu na ich udział w poszczególnych koncertach w tym roku.

Pierwszy z koncertów uroczyście otworzył wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk, który sam uczęszczał niegdyś na koncerty pana Borysowicza, podkreślił, że tego typu wydarzenia budują przyszłego odbiorcę koncertów muzyki poważnej i kultury wysokiej. Drugi koncert otworzyła dyrektor RCK Joanna Maksym-Benczew, która również jest wychowanką Franciszka Borysowicza i która wyraziła radość z faktu, iż w pięknej sali Raciborskiego Centrum Kultury młodzi melomani mogą obcować z muzyką.

Kolejnym utworem, który wybrzmiał podczas koncertu było słynne „Święto trębacza”, czyli „Bugler’s Holiday” współczesnego amerykańskiego kompozytora, szwedzkiego pochodzenia Leroy’a Anderson’a. Anderson jest nie tylko kompozytorem, ale gra również na kontrabasie i na organach. Następnie zaprezentowane zostały dwa fragmenty muzyczne z filmu „Alladyn” autorstwa słynnego kompozytora muzyki filmowej Alana Menkena. Młodzi melomani od razu rozpoznali kolejny utwór, tym razem W.A. Mozarta- czyli serenadę „Eine kleine Nachtmusik”, którą Mozart skomponował, by umilić czas biesiadnikom wiedeńskim. Podczas tego utworu uczennica jednej ze szkół mogła podyrygować kwintetem.

Kwintet brawurowo wykonał słynny utwór gospelowy, standard jazzowy „Just a closer walk with Thee”, czyli „Iść blisko Ciebie”, podczas którego mogliśmy poczuć się jak w Nowym Orleanie.

Następnie zagrano równie znany utwór „Puttin’on the Ritz” amerykańskiego kompozytora Irwing’a Berlina, który stał się motywem filmu z 1930 roku o tym samym tytule spopularyzowany przez wykonanie Freda Astaire’a. A tytuł w języku slangowym znaczy „to put on the Ritz”, czyli „ubierać się modnie, elegancko”, jak w hotelu Ritz. Na koniec młodzi melomani usłyszeli „Piekielny galop” z operetki „Orfeusz w piekle” autorstwa francuskiego kompozytora Jacques’a Offenbacha. Operetkę wystawiano, od daty jej premiery w 1858, aż 288 razy.

Występ kwintetu dętego był niecodziennym wydarzeniem na scenie koncertów umuzykalniających, gdyż najczęściej gościły one solistów z towarzyszeniem fortepianu. Wystąpili: Bartosz Jałowiecki- trąbka, Mateusz Zimik- trąbka, Łukasz Ogaza- waltornia, Szymon Rypa- puzon, Jakub Faliński- trąbka. Muzycy tworzą kwintet akademicki, choć każdy z nich gra w różnych formacjach muzycznych.

To były już ostatnie koncerty umuzykalniające dla uczniów raciborskich szkół podstawowych klas 1-3 w tym roku szkolnym, stąd na koniec nie mogło zabraknąć kwiatów dla muzyków, prowadzących i zaproszonych gości, a także pamiątkowego zdjęcia na scenie.

Autor: RCK, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 września 202309:24

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu

Raport 998. Pożar mieszkania przy Ogrodowej. Jedna osoba w szpitalu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. (greh), Grupa Racibórz 112
Aktualności28 września 202312:54

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala

Aby rodzina mogła być razem. Łóżka dla rodziców trafiły do raciborskiego szpitala - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Fundacja Ronalda McDonalda przekazała dziś, 28.09., sześć łóżek dla oddziału pediatrycznego w Szpitalu Rejonowym w Raciborzu. Przekazane łóżka służyć będą poprawie wypoczynku rodziców czuwających przy dziecku w czasie jego hospitalizacji.

(greh)
Reklama
Kultura i edukacja29 września 202309:19

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
naukawpolsce.pl, fot. za zgodą prof. Andrzej Wiśniewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.