Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 czerwca 202318:09

Zapomniany wygnaniec i turbopolacy. Nowy film Adriana Szczypińskiego po kinowej premierze

Zapomniany wygnaniec i turbopolacy. Nowy film Adriana Szczypińskiego po kinowej premierze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ulitzka, część 2. Zapomniany wygnaniec - tym razem nie w RCK, ale w kinie Bałtyk pasjonaci lokalnych dziejów mogli zobaczyć najnowszą produkcję Adriana Szczypińskiego. W sieci pojawi się jesienią, po konferencji w Muzeum poświęconej prałatowi ze Starej Wsi.

Adrian Szczypiński ma już na koncie całą serię filmów poświęconych dziejom Raciborza i okolic, ale do byłego proboszcza i polityka ze Starej Wsi podchodzi ze szczególną uwagą. Dostrzegł to obecny na premierze Paweł Newerla, autor licznych publikacji, stały gość filmowych poczynań Szczypińskiego. Dwuczęściowy na razie dokument o prałacie nazwał opus magnum raciborskiego dokumentalisty.

Trudno się z tym nie zgodzić, bo będzie jeszcze część trzecia, ostatnia. Część materiału już jest, część zostanie nagrana podczas wspomnianej jesiennej sesji naukowej. - Będzie największą petardą - zapowiada autor.

Produkcja wychodzi daleko poza wątki biograficzne. W drugiej części było sporo o mniejszości niemieckiej, sentymentach do dawnego Ratibor, postrzeganiu i ocenie tego, co się wydarzało w latach 90., a tytułowego bohatera na chwilę zastąpiła barwna postać powojennego ziomkostwa – dr Herbert Hupka. W trzeciej Szczypiński, wyraźnie zafascynowany małoojczyźnianią perspektywą, chce sięgnąć do tematu przywracania pamięci o Ulitzce (czytaj niepowodzeń związanych z poświęceniem mu obecnego Ronda Solidarności) i podyskutować o górnośląskiej tożsamości.

To podejście wyznacza znacznie szersze tło. Życiorys kontrowersyjnego kapłana będzie stawiał pytania, ale odpowiedzi mogą już wypływać nie tylko z osobistych sentymentalnych odczuć i przeżyć, ale także z polityki, socjologii, ekonomii i historii w całym z całym jej bogactwem nauk pomocniczych. Wyzwanie ambitne, ale wielokrotnie już podejmowane. Co nowego do górnośląskiej dyskusji wniesie trzecia część Ulitzki? Pożyjemy, zobaczymy. Szczypiński ma sporo czasu do namysłu. Film ma się ukazać pod koniec 2024 r.

- Frekwencja nie budziła zachwytu - przyznał sam autor, co chyba nie jest zaskoczeniem. W dobie odsuwania książek na rzecz podcastów czy telewizji linearnej na rzecz Netflixa i innych platform, widz wygodnie rozsiadł się w fotelu przed telewizorem.

- Zawiodłem się na lokalnych turbopolakach, których miałem nadzieję spotkać przed kinem z hymnem na ustach i płonącą kukłą Ulitzki na kiju od szczotki. Najwidoczniej ktoś im obciął włosy razem z jajami, jak kiedyś powiedział Szpula do Kwinty - napisał Szczypiński na swoim FB.

Cóż, prawdę mówiąc niegdysiejsze protesty wobec uhonorowania Herberta Hupki tytułem Zasłużony dla miasta Raciborza oglądało się w filmie z zaciekawieniem, ale z racji tła - przebitek z widokami miasta i twarzami osób, które kiedyś funkcjonowały w przestrzeni publicznej. Warstwa dokumentacyjna to zawsze mocna strona twórczości Szczypińskiego. Oś sporu polsko-niemieckiego wyzwala dziś jednak emocje na zgoła innych polach, omijając raczej małoojczyźniane meandry. Dla turbopolaków Hupka to teraz facet z Wikipedii.

***

Pierwszy film prezentujący życiorys słynnego raciborskiego kapłana i polityka Carla Ulitzki miał premierę 6 lutego 2022 roku. - Opowieść rosła i puchła w oczach, wciąż znajdowałem nowe osoby, które dopowiadały kolejne fragmenty życiorysu Ulitzki oraz tła historycznego, wyjątkowo dramatycznego i skomplikowanego, bo dziejącego się w latach 1939-2000 - mówi Adrian Szczypiński, reżyser filmu.

Druga część zaczyna się dokładnie w miejscu zakończenia części pierwszej, czyli wygnania prałata Ulitzki ze Śląska. Ale w odróżnieniu od części pierwszej, nie jest tylko biografią tytułowego bohatera. - Mówiąc kolokwialnie, Ulitzka umiera w połowie drugiego filmu. Książkowe biografie dr. Guido Hitzego i ks. dr. Konrada Glombika w tym miejscu się kończyły. U mnie jest odwrotnie. Część biograficzna, czyli 1,5 filmu, była zrobiona właściwie z obowiązku, by poznać bohatera i jego dzieło. Natomiast od połowy drugiego filmu zaczyna się to, o co mi chodziło od samego początku, czyli przyjrzenie się metodycznemu, celowemu zapominaniu o historii przez PRL. Historii nie tylko Raciborza, ale i całego Śląska, któremu bezpardonowo wtłaczano polskocentryczną wersję dziejów. A w tej wersji nie było miejsca na takich ludzi jak Carl Ulitzka. Ten stan rzeczy trwa właściwie do dziś, pomimo krótkiego przebudzenia w latach 90. XX wieku. Pokazuję to przebudzenie na kilku bardzo konkretnych wydarzeniach z raciborskiego podwórka – przekonuje autor.

W filmie występują bohaterowie z części pierwszej - dr Guido Hitze, ks. Jan Szywalski, ks. dr Konrad Glombik, ks. dr Piotr Górecki, dr Josef Gonschior, dr Barbara Kalinowska-Wójcik, Paweł Newerla i Antoni Rubin. W części drugiej dołączyli do nich s. dr Elżbieta Cińcio SMI, dr Jerzy Gorzelik, Natalia Klimaschka, Andrzej Markowiak, Piotr Scholz i Grzegorz Wawoczny. Improwizowaną muzykę ponownie stworzył Arkadiusz Popławski, tym razem na fortepianie. Film trwa 104 minuty i powstał we współpracy z Referatem ds. Kultury Górnego Śląska w Ratingen.

Autor: Grzegorz Wawoczny, fot. J. Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 lipca 202421:08

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO]

Zapadł się fragment parkingu na pl. Długosza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
60
Racibórz:

Zapadlisko odsłoniło piwnice dawnych kamienic. Zostało zabezpieczone przez Wodociągi Raciborskie. Teren ten był do 1945 r. gęsto zabudowany. Nie wiadomo do końca, co kryje się pod płytkami chodnikowymi pamiętającymi jeszcze czasy PRL-u.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202414:53

Strażacy wezwani do palącego się znicza

Strażacy wezwani do palącego się znicza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
red., fot. OSP Nędza
Aktualności24 lipca 202412:29

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu

Wystawa plenerowa Zapomniany cmentarz w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Muzeum w Raciborzu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy plenerowej pt. "Zapomniany cmentarz". Wydarzenie będzie miało miejsce na raciborskim Rynku w środę 07.08.2024 o godzinie 15:00.

Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności23 lipca 202408:39

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle

Nocne zwiedzanie na raciborskim zamku z Królewskim Dzwonem Zygmunta w tle - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

19 lipca na Zamku Piastowskim odbyło się kolejne nocne zwiedzanie, które tym razem uświetnił swoją obecnością Witold Szczygieł, dzwonnik z Wawelu. Gość opowiadał o fascynującej pracy wawelskich dzwonników.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 19.07.2024
18 lipca 202417:55

Nasz Racibórz 19.07.2024

Nasz Racibórz 12.07.2024
12 lipca 202409:40

Nasz Racibórz 12.07.2024

Nasz Racibórz 05.07.2024
5 lipca 202408:55

Nasz Racibórz 05.07.2024

Nasz Racibórz 28.06.2024
27 czerwca 202422:45

Nasz Racibórz 28.06.2024

Zobacz wszystkie
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.