Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 czerwca 202318:09

Zapomniany wygnaniec i turbopolacy. Nowy film Adriana Szczypińskiego po kinowej premierze

Zapomniany wygnaniec i turbopolacy. Nowy film Adriana Szczypińskiego po kinowej premierze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ulitzka, część 2. Zapomniany wygnaniec - tym razem nie w RCK, ale w kinie Bałtyk pasjonaci lokalnych dziejów mogli zobaczyć najnowszą produkcję Adriana Szczypińskiego. W sieci pojawi się jesienią, po konferencji w Muzeum poświęconej prałatowi ze Starej Wsi.

Adrian Szczypiński ma już na koncie całą serię filmów poświęconych dziejom Raciborza i okolic, ale do byłego proboszcza i polityka ze Starej Wsi podchodzi ze szczególną uwagą. Dostrzegł to obecny na premierze Paweł Newerla, autor licznych publikacji, stały gość filmowych poczynań Szczypińskiego. Dwuczęściowy na razie dokument o prałacie nazwał opus magnum raciborskiego dokumentalisty.

Trudno się z tym nie zgodzić, bo będzie jeszcze część trzecia, ostatnia. Część materiału już jest, część zostanie nagrana podczas wspomnianej jesiennej sesji naukowej. - Będzie największą petardą - zapowiada autor.

Produkcja wychodzi daleko poza wątki biograficzne. W drugiej części było sporo o mniejszości niemieckiej, sentymentach do dawnego Ratibor, postrzeganiu i ocenie tego, co się wydarzało w latach 90., a tytułowego bohatera na chwilę zastąpiła barwna postać powojennego ziomkostwa – dr Herbert Hupka. W trzeciej Szczypiński, wyraźnie zafascynowany małoojczyźnianią perspektywą, chce sięgnąć do tematu przywracania pamięci o Ulitzce (czytaj niepowodzeń związanych z poświęceniem mu obecnego Ronda Solidarności) i podyskutować o górnośląskiej tożsamości.

To podejście wyznacza znacznie szersze tło. Życiorys kontrowersyjnego kapłana będzie stawiał pytania, ale odpowiedzi mogą już wypływać nie tylko z osobistych sentymentalnych odczuć i przeżyć, ale także z polityki, socjologii, ekonomii i historii w całym z całym jej bogactwem nauk pomocniczych. Wyzwanie ambitne, ale wielokrotnie już podejmowane. Co nowego do górnośląskiej dyskusji wniesie trzecia część Ulitzki? Pożyjemy, zobaczymy. Szczypiński ma sporo czasu do namysłu. Film ma się ukazać pod koniec 2024 r.

- Frekwencja nie budziła zachwytu - przyznał sam autor, co chyba nie jest zaskoczeniem. W dobie odsuwania książek na rzecz podcastów czy telewizji linearnej na rzecz Netflixa i innych platform, widz wygodnie rozsiadł się w fotelu przed telewizorem.

- Zawiodłem się na lokalnych turbopolakach, których miałem nadzieję spotkać przed kinem z hymnem na ustach i płonącą kukłą Ulitzki na kiju od szczotki. Najwidoczniej ktoś im obciął włosy razem z jajami, jak kiedyś powiedział Szpula do Kwinty - napisał Szczypiński na swoim FB.

Cóż, prawdę mówiąc niegdysiejsze protesty wobec uhonorowania Herberta Hupki tytułem Zasłużony dla miasta Raciborza oglądało się w filmie z zaciekawieniem, ale z racji tła - przebitek z widokami miasta i twarzami osób, które kiedyś funkcjonowały w przestrzeni publicznej. Warstwa dokumentacyjna to zawsze mocna strona twórczości Szczypińskiego. Oś sporu polsko-niemieckiego wyzwala dziś jednak emocje na zgoła innych polach, omijając raczej małoojczyźniane meandry. Dla turbopolaków Hupka to teraz facet z Wikipedii.

***

Pierwszy film prezentujący życiorys słynnego raciborskiego kapłana i polityka Carla Ulitzki miał premierę 6 lutego 2022 roku. - Opowieść rosła i puchła w oczach, wciąż znajdowałem nowe osoby, które dopowiadały kolejne fragmenty życiorysu Ulitzki oraz tła historycznego, wyjątkowo dramatycznego i skomplikowanego, bo dziejącego się w latach 1939-2000 - mówi Adrian Szczypiński, reżyser filmu.

Druga część zaczyna się dokładnie w miejscu zakończenia części pierwszej, czyli wygnania prałata Ulitzki ze Śląska. Ale w odróżnieniu od części pierwszej, nie jest tylko biografią tytułowego bohatera. - Mówiąc kolokwialnie, Ulitzka umiera w połowie drugiego filmu. Książkowe biografie dr. Guido Hitzego i ks. dr. Konrada Glombika w tym miejscu się kończyły. U mnie jest odwrotnie. Część biograficzna, czyli 1,5 filmu, była zrobiona właściwie z obowiązku, by poznać bohatera i jego dzieło. Natomiast od połowy drugiego filmu zaczyna się to, o co mi chodziło od samego początku, czyli przyjrzenie się metodycznemu, celowemu zapominaniu o historii przez PRL. Historii nie tylko Raciborza, ale i całego Śląska, któremu bezpardonowo wtłaczano polskocentryczną wersję dziejów. A w tej wersji nie było miejsca na takich ludzi jak Carl Ulitzka. Ten stan rzeczy trwa właściwie do dziś, pomimo krótkiego przebudzenia w latach 90. XX wieku. Pokazuję to przebudzenie na kilku bardzo konkretnych wydarzeniach z raciborskiego podwórka – przekonuje autor.

W filmie występują bohaterowie z części pierwszej - dr Guido Hitze, ks. Jan Szywalski, ks. dr Konrad Glombik, ks. dr Piotr Górecki, dr Josef Gonschior, dr Barbara Kalinowska-Wójcik, Paweł Newerla i Antoni Rubin. W części drugiej dołączyli do nich s. dr Elżbieta Cińcio SMI, dr Jerzy Gorzelik, Natalia Klimaschka, Andrzej Markowiak, Piotr Scholz i Grzegorz Wawoczny. Improwizowaną muzykę ponownie stworzył Arkadiusz Popławski, tym razem na fortepianie. Film trwa 104 minuty i powstał we współpracy z Referatem ds. Kultury Górnego Śląska w Ratingen.

Autor: Grzegorz Wawoczny, fot. J. Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202309:27

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO]

Ostatnie pożegnanie śp. biskupa Jana Wieczorka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Piotr Złoczowski
Aktualności24 września 202316:28

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO]

Piknik militarny w Sławikowie. Wiktoria wjechała czołgiem T-55 [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Mundur Polski wczoraj i dziś - pod takim hasłem, przy wsparciu Lasów Państwowych, przy ruinach pałacu w Sławikowie zorganizowano piknik militarny.

g.waw
Reklama
Aktualności25 września 202316:57

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł

Przejście dla pieszych przy kładce nad Odrą, chodnik i ścieżki. Miasto pozyskało 7 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Racibórz:

- W ramach środków przewidzianych w Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg. Miasto Racibórz pozyskało 6,97 mln. zł dofinansowania na zadania mające na celu wyłącznie poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu - informuje magistrat.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Sport24 września 202318:16

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami kolejny weekend z piłkarskimi emocjami. Sezon nabrał już właściwego tempa. Jedni mogli cieszyć się z wygranej, inni musieli zadowolić się remisem lub przełknąć gorycz porażki. Grali również raciborscy siatkarze. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 września 202312:18

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE

Koncert Dobroczynny Ivo Ciszek & VOLTAGE - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Kultura i edukacja24 września 202321:12

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem

Miasto nad rzeką. Pomiędzy Raciborzem a Budapesztem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu przystąpił do realizacji kolejnego już projektu międzynarodowego. Tym razem podjął współpracę z Blanka Teleki Gimnázium w budapesztańskim Zugló.

ZSO nr 1/Małgorzata Sokołowska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 22.09.2023
22 września 202308:23

Nasz Racibórz 22.09.2023

Nasz Racibórz 15.09.2023
15 września 202311:22

Nasz Racibórz 15.09.2023

Nasz Racibórz 08.09.2023
7 września 202320:25

Nasz Racibórz 08.09.2023

Nasz Racibórz 01.09.2023
31 sierpnia 202323:10

Nasz Racibórz 01.09.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.