Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 maja 202314:25

Proces w sprawie zabójstwa M. Kędzierskiego dobiega końca. Prokurator żąda dożywocia!

Proces w sprawie zabójstwa M. Kędzierskiego dobiega końca. Prokurator żąda dożywocia! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Proces Radosława Ś. z Raciborza, oskarżonego o zabójstwo w maju 2021 r. asp. M. Kędzierskiego i próbę zabójstwa dwóch innych policjantów, dobiega końca. Dziś w Sądzie Okręgowym w Rybniku odczytano mowy końcowe.

Prokurator okręgowa Joanna Smorczewska za zabójstwo Michała Kędzierskiego zażądała dla Radosława Ś. dożywocia, podnosząc, że jego wina w kontekście materiału dowodowego nie budzi wątpliwości, podobnie jak to, że przyjechał do Raciborza w konkretnym celu. Chciał zabić! Miał broń, przebrał się za policjanta, szukał ofiary. - Bez żadnego konkretnego motywu zaatakował funkcjonariuszy policji, którzy podjęli wobec niego interwencję. Działał agresywnie i bezwzględnie - dodała. Dopuścił się więc przestępstw wielkiej wagi, cechujących się ogromnym stopniem społecznej szkodliwości.

Śmierć raciborskiego policjanta nie była jednak bezsensowna. - Nawet jeśli stał zginął przypadkowo, uratował życie tym, którzy mieli być ofiarami - uznała prokurator Smorczewska. Domagała się również, by sąd pozbawił Ś. praw publicznych na 10 lat. - Jest osobą bezwzględną, pozbawioną uczuć wyższych, która nie patrzy na dobro innych, i nie ma większych szans na jego resocjalizację - padło w sądzie.

Oskarżonego nie było dziś w Rybniku. Łączył się on-line z aresztu w Tarnowie. W sądzie stawili się natomiast jego rodzice, zajmując miejsca obok obrońcy. Ś. Przekazał sądowi swoje stanowisko na piśmie, ale tylko do wiadomości składu orzekającego. Nie zostało odczytane na sali rozpraw.

Obrońca, mec. Michał Legierski, mówił o sprawiedliwym wyroku, choć nie tak surowym jak żąda prokuratura, wnioskując też o uniewinnienie co do próby zabójstwa dwóch pozostałych funkcjonariuszy, za które prokurator chce po 25 lat kary pozbawienia wolności. Przekonywał, że oskarżony nie miał takiego zamiaru. Przyznał, że Ś. skrzywdził wiele osób, ale wykazał poczucie winy. - Proszę, aby sąd dostrzegł u oskarżonego pewne elementy człowieczeństwa i dał mu szanse na powrót do społeczeństwa - podsumował adwokat.

Wyrok ma być ogłoszony 7 czerwca. Proces ruszył w lipcu zeszłego roku. 

O co dokładnie został oskarżony Radosław Ś.?

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach, przypomnijmy, skierowała akt oskarżenia przeciwko Radosławowi Ś. o czyny kwalifikowane z art. art. 148 § 3 k.k.; art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 148 § 3 k.k.; art. 263 § 2 k.k.; art. 178 a § 1 k.k.; art. 63 ust. 3 w zw. z art. 63 ust. 1 i art. 53 ust. 2 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 12 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k. W dniu 6 lipca 2022 roku przed Sądem Okręgowym w Rybniku rozpoczął się przewód sądowy.

Postępowanie przygotowawcze zostało zainicjowane zdarzeniem z dnia 4 maja 2021 roku. Około godz. 8.00 dwaj funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu w osobach: mł. asp. Michał K. i sierż. Bogusław W., przeprowadzali interwencję wobec podejrzanego Radosława Ś. Wspierali ich dwaj inni policjanci z Zespołu Patrolowo – Interwencyjnego KPP w Raciborzu. Interwencja miała miejsce w Raciborzu przy ul. Chełmońskiego, a została podjęta w związku z nietypowym zachowaniem nieznanego wówczas jeszcze funkcjonariuszom Policji mężczyzny, który w przebraniu policjanta, w sposób wskazujący na to, że znajduje się pod wypływem alkoholu, poruszał się po mieście pojazdem marki Renault Scenic, a także zaczepiał nieznajome osoby.

Jak się później okazało mężczyzną tym był Radosław Ś. Podczas próby wylegitymowania mężczyzny, odwrócił się on gwałtownie z wyciągniętą w kierunku Michała K. bronią i co najmniej dwukrotnie strzelił do niego z bliskiej odległości. Nadto oddał strzały w kierunku dwóch pozostałych interweniujących funkcjonariuszy. W wyniku doznanych obrażeń mł. asp. Michał K. zmarł na miejscu zdarzenia. Sprawca został zatrzymany.

Radosławowi Ś. przedstawiono zarzut, że w dniu 4 maja 2021 roku w Raciborzu przy ul. Chełmońskiego, działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia funkcjonariusza publicznego mł. asp. Michała K., podczas pełnienia przez niego obowiązków służbowych związanych z ochroną bezpieczeństwa ludzi oraz ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego, podczas podejmowanej wobec niego interwencji i próby wylegitymowania, oddał bezpośrednio w jego kierunku, z bliskiej odległości, co najmniej dwa strzały z broni palnej, powodując liczne obrażenia postrzałowe wewnętrzne, które to spowodowały skutek w postaci śmierci pokrzywdzonego, tj. o czyn z art. 148 § 3 k.k. Jednocześnie zarzucono mu usiłowanie zabójstwa dwóch pozostałych funkcjonariuszy, tj. Bogusława W. oraz Marcina B.

Jak ustalono, w chwili zdarzenia sprawca posiadał broń palną w postaci pistoletu Glock 17 oraz pistoletu maszynowego Scorpion wraz z amunicją do niej w ilości nie mniejszej niż 66 sztuk.

4 maja 2021 roku w miejscu zamieszkania Radosława Ś. w Siemoni przeprowadzono przeszukanie. W trakcie wykonywanych czynności procesowych w jednym z pokoi znajdującym się na piętrze budynku, ujawniono plantację marihuany. Na podłodze znajdowały się liczne worki wypełnione ziemią oraz śmieciami, puste doniczki, doniczki z ziemią oraz niedopałki papierosów, które jak wynika z opinii biegłego z zakresu badań DNA, należały do Radosława Ś. W głębi pomieszczenia znajdował się namiot koloru czarnego, a w nim wszelkie niezbędne sprzęty służące do uprawy marihuany. Wewnątrz namiotu znajdowały się doniczki z roślinami w postaci konopi w ilości 129 krzewów. Sporządzona przez Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach ekspertyza kryminalistyczna z zakresu badań chemicznych, dotycząca zabezpieczonych krzewów i ściętych roślin ujawniła, iż krzewy ujawnione w dniu oględzin w doniczkach, jak również rośliny ścięte, znajdujące się w zabezpieczonych pojemnikach oraz na podłodze pomieszczenia, gdzie były uprawiane, to ziele konopi innych niż włókniste.

W toku śledztwa zasięgnięto opinii dotyczącej stanu zdrowia psychicznego Radosława Ś. i jego poczytalności. Na podstawie przeprowadzonego badania, poprzedzonego analizą dostępnych materiałów z akt sprawy, biegli stwierdzili, że nie miał zniesionej, ani w znacznym stopniu ograniczonej zdolności do rozpoznawania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem.

Radosław Ś. był w przeszłości karany m.in. za przestępstwa z ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii. Za zarzucane mu czyny grozi mu kara dożywotniego pozbawienia wolności.

Czytaj także: To nie byłem ja! Wstąpił we mnie diabeł. Ruszył proces w sprawie zabójstwa asp. Michała Kędzierskiego

Autor: red., fot. B. Kubica-Kasperzec/Dziennik Zachodni, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202318:18

Brzeska procesja w intencji rolników i ogrodników [FOTO i WIDEO]

Brzeska procesja w intencji rolników i ogrodników [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Konno, w bryczce i pieszo - parafianie z Raciborza-Brzezia wzięli dziś, 27.05., udział w dorocznej procesji na św. Urbana.

red.
Aktualności26 maja 202310:06

Raport 998. Kot na parapecie, kolizje i pożary. Czwartek strażaków

Raport 998. Kot na parapecie, kolizje i pożary. Czwartek strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dziewięć zdarzeń. Działania prowadzono w Babicach, Pawłowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Kultura i edukacja26 maja 202309:17

Dotknij Ligi Mistrzów w Bibliotece. Dariusz Szpakowski w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Dotknij Ligi Mistrzów w Bibliotece. Dariusz Szpakowski w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Biblioteka Racibórz, fot. MiPBP, M. Kościelniak
Aktualności27 maja 202313:38

Gaming, breaking i hip-hop. Trwa festiwal na zamku [FOTO i WIDEO]

Gaming, breaking i hip-hop. Trwa festiwal na zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Do jutra popołudnia na zamku w Raciborzu potrwa czwarta edycja Festiwalu Gamingowego. Przygotowano szereg atrakcji, a w krótkim spacerze wideo omawia je współorganizator Maciek Musioł.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 maja 202311:14

Polsko-czeskie pielgrzymowanie na tworkowski Urbanek [FOTO i WIDEO]

Polsko-czeskie pielgrzymowanie na tworkowski Urbanek [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Tworków, Bolesław, Owsiszcze i czeska Hać – wierni tych czterech wspólnot pielgrzymowali dziś, w Zielone Świątki, na Urbanek.

red.
Reklama
Reklama
Sport27 maja 202321:49

Osiem goli w Chałupkach. Pawłów z kompletem punktów [FOTO]

Osiem goli w Chałupkach. Pawłów z kompletem punktów [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotnie popołudnie na boisku w Chałupkach miejscowy Kolejarz podejmował LKS Pawłów. Sytuacja obu ekip w tabeli A klasy zdawała się sugerować, że faworytem były Chałupki. Przebieg spotkania, w którym nie brakowało ciekawych akcji, strzałów, bramkarskich parad oraz kilku kontrowersji pokazał, że niżej notowany nie zawsze musi być na przegranej pozycji.

(greh)
Reklama
Aktualności27 maja 202318:09

Przez pola bryczką i wierzchem. Procesja na św. Urbana w Kobyli [FOTO i WIDEO]

Przez pola bryczką i wierzchem. Procesja na św. Urbana w Kobyli [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Tradycyjnie jak co roku dziś, 27 maja, w Kobyli w gminie Kornowac odbyła się procesja ku czci świętego Urbana z błogosławieństwem pól. Święty Urban jest patronem rolników, jak mawiają patronem od gradobicia i ognia.

red.
Aktualności27 maja 202313:56

Raciborski Bieg Bez Barier. Nie wynik jest tu najważniejszy [FOTO i WIDEO]

Raciborski Bieg Bez Barier. Nie wynik jest tu najważniejszy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wydarzenie zapoczątkowane przez śp. Jurka Wiśniewskiego okazuje się nadzwyczaj żywotne.

red., fot. w, Jan Ptak
Sport27 maja 202313:47

Zosia Paul i Mikołaj Miczek najlepsi podczas zawodów Umiem Pływać [FOTO i WIDEO]

Zosia Paul i Mikołaj Miczek najlepsi podczas zawodów Umiem Pływać [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Trzecią edycję pływackiej imprezy, organizowanej przez ratusz, SP 15 oraz MKS SMS Victoria Racibórz, można było śledzić dziś, 27.05., w H2Ostróg.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 maja 202316:57

Nowy basen w Tworkowie z lotu ptaka [FOTO]

Nowy basen w Tworkowie z lotu ptaka [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
fot. Michał Staniczek
Aktualności27 maja 202313:30

Kornowac - gmina na rowerowe rajzy i miejsce do kąpieli słonecznych [FOTO i WIDEO]

Kornowac - gmina na rowerowe rajzy i miejsce do kąpieli słonecznych [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Blisko stu cyklistów wzięło dziś, 27.05., udział w polsko-czeskim rajdzie po gminie Kornowac. Jednym z przystanków była wieża widokowa w Pogrzebieniu, gdzie powstanie miejsce do zażywania kąpieli słonecznych.

red.
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.