Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 maja 202309:38

Noc Muzeów w Sądzie Rejonowym w Raciborzu już 19 maja

Noc Muzeów w Sądzie Rejonowym w Raciborzu już 19 maja - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Po ogromnym sukcesie zeszłorocznej pierwszej edycji wydarzenia (w galerii zdjęcia), już 19 maja 2023 r. Sąd Rejonowy w Raciborzu po raz drugi weźmie udział w Nocy Muzeów – inicjatywie organizowanej od lat w wielu polskich miastach i instytucjach.

Wstęp na teren wydarzenia – budynek i teren przylegający do budynku przy ul. Wojska Polskiego 24 - możliwy będzie w dniu 19 maja 2023 r. w godzinach od 18:00 do 22:00. Na wejście nie będą wymagane zapisy. Ideą wydarzenia jest umożliwienie zapoznania się jak największej liczby osób z pracą Sądu oraz instytucji i ośrodków prowadzonych przez współorganizatorów. Na ten dzień przygotowanych zostało wiele atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak również dzieci i młodzieży.

Wydarzenie będzie kolejną okazją do poznania historii i zobaczenia przepięknych wnętrz odrestaurowanego budynku Raciborskiego Pałacu Sprawiedliwości. Jest to kontynuacja powstałych z inicjatywy Prezes Sądu Marzeny Korzonek i Wiceministra Sprawiedliwości Michała Wosia Dnia Otwartych, podczas których można zwiedzać budynek przy ul. Wojska Polskiego.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć imponującą reprezentacyjną salę rozpraw, „tajemniczą klatką schodową”, cele dla podsądnych czy przyjazny pokój przesłuchań z znajdującym się wewnątrz lustrem weneckim! Będzie możliwość swobodnego skorzystania z przygotowanych atrakcji i stoisk współorganizatorów lub zwiedzania Sądu z przewodnikiem. Na głównej sali rozpraw będzie możliwość zobaczenia urzędowych strojów sędziego, radcy prawnego czy adwokata oraz tradycyjnego wyposażenia sali rozpraw. Będzie można zobaczyć archiwalne dokumenty sądowe oraz historyczny sprzęt biurowy i elementy wyposażenia budynku.

Na mniejszej sali rozpraw nr 101 na I piętrze będzie wyświetlany film o historii budynku przy ul. Wojska Polskiego 24, przygotowany przez twórcę filmowego Adriana Szczypińskiego z okazji oddania budynku do użytku po remoncie.

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu współorganizatorów dostępnych będzie wiele innych atrakcji.

Nowością w tym roku będzie udział w wydarzeniu Prokuratury Rejonowej w Raciborzu, znajdującej się na II piętrze budynku Sądu przy ul. Wojska Polskiego 24, gdzie zostanie zaaranżowane miejsce zbrodni- będzie można dowiedzieć się jaka jest rola prokuratora w trakcie oględzin miejsca zdarzenia i jak się je przeprowadza. Na stanowisku będzie również technik kryminalistyki, który zaprezentuje walizkę kryminalistyczną i wykonywanie odcisków linii papilarnych. Na stanowisku będzie można zapoznać się z historią Prokuratury w Polsce oraz pracą Prokuratury Rejonowej w Raciborzu, a także zobaczyć togę prokuratorską. Obok stanowiska Prokuratury na II piętrze Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu przedstawią stanowisko profilaktyczne, w ramach którego zaprezentowane zostanie indywidualne wyposażenie Policjanta i broń, będzie można się dowiedzieć o pracy Wydziału Prewencji KPP w Raciborzu. Na parkingu pomiędzy sądami chętni zobaczą policyjny radiowóz oraz motocykl, będące na wyposażeniu raciborskiej Policji.

Kolejną nowością będzie stoisko promocyjno-rekrutacyjne Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, gdzie w sali nr 14 na parterze zostanie zaprezentowany sprzęt ochrony osobistej, a na parkingu sądowym będzie można oglądać oznakowany pojazd służbowy.

Przedstawiciele Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Raciborzu na parkingu pomiędzy budynkami sądów zaprezentują samochód konwojowy służący do przewozu więźniów. Na sali rozpraw nr 001 na parterze budynku będzie dostępne stanowisko rekrutacyjno-informacyjne Służby Więziennej, na którym będzie można zobaczyć środki ochrony osobistej funkcjonariuszy służby więziennej, środki przymusu bezpośredniego oraz broń. W godzinach 18.30, 19.45, 21.00 Noc Muzeów obejmie również budynek więzienia przy ul. Eichendorffa, gdzie władze Zakładu Karnego umożliwią zwiedzanie części Zakładu Karnego, z wystawą sprzętu wyposażenia środków ochrony osobistej, broni oraz prac manualno-plastycznych osadzonych. Wejście do Zakładu Karnego będzie możliwe dla trzech 20-osobowych grup w wieku powyżej 16 lat, na zapisy dokonywane w dniu wydarzenia dla osób, które odwiedzą Noc Muzeów w Sądzie. Konieczne będzie podanie imienia, nazwiska i numeru dowodu osobistego.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu podobnie jak w poprzednim roku zaprezentuje stoisko z książkami związanymi z tematyką kryminalno-sądową, jak również umożliwi dorosłymi i dzieciom rozwiązanie krzyżówek i udział w quizach tematycznych – zarówno analogowych, jak i cyfrowych.

Ministerstwo Sprawiedliwości również wystawi stoisko promocyjne, na którym będą dostępne gadżety promocyjne oraz wydana w lutym 2022 roku broszura o historii i remoncie budynku dawnego Sądu Krajowego ufundowana ponownie na tę okazję przez Wiceministra Sprawiedliwości Michała Wosia.

Podczas Nocy Muzeów, obecni będą również kuratorzy sądowi i wolontariusze, którzy zaprezentują nowoczesne wyposażenie Ośrodka Kuratorskiego działającego przy Sądzie Rejonowym w Raciborzu, przedstawią zainteresowanym zasady jego działania i opowiedzą o swojej pracy. W tym miejscu będzie znajdowała się strefa dla dzieci i młodzieży- będzie możliwość zagrania w piłkarzyki, które znajdują się w Ośrodku, skorzystania z malowania twarzy i zmywalnych tatuaży. Dla najmłodszych zaplanowany został mały poczęstunek i popcorn.

Niezależnie od możliwości zwiedzania zakładu karnego, aż do godziny 22:00 będą dostępne wnętrza i atrakcje Sądu. Serdecznie zapraszamy na to jedyne w roku, niepowtarzalne wydarzenie, zachęcając do odwiedzania w tym dniu zarówno Muzeum, jak i Sądu!

Współorganizatorami wydarzenia, które odbędzie się na terenie budynku Sądu Rejonowego w Raciborzu przy ul. Wojska Polskiego 24, oprócz Sądu Rejonowego w Raciborzu i Ośrodka Kuratorskiego działającego przy tym Sądzie będą: Ministerstwo Sprawiedliwości, Zakład Karny w Raciborzu, Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu, a także- po raz pierwszy Prokuratura Rejonowa w Raciborzu oraz Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu. Dzięki temu, mieszkańcy będą mogli skorzystać, obok inicjatywy organizowanej również w Muzeum w Raciborzu, z szerokiej oferty Nocy Muzeów.

noc_muzew-plakatn

 

Autor: mat. nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności1 czerwca 202309:44

Ile zarabia się w miejskich spółkach w Raciborzu [ŚREDNIE WYNAGRODZENIA]

Ile zarabia się w miejskich spółkach w Raciborzu [ŚREDNIE WYNAGRODZENIA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
29
red., fot. arch. portalu, UM, pixabay/Fz
Reklama
Aktualności31 maja 202309:39

Raport 998. Ciężarówka wjechała w tył toyoty [FOTO]

Raport 998. Ciężarówka wjechała w tył toyoty [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Pięć interwencji odnotowali strażacy z PSP Racibórz oraz okolicznych jednostek OSP w trakcie wtorkowej służby. Działania prowadzono w Rudniku oraz w Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red., fot. KP PSP Racibórz
Aktualności1 czerwca 202308:56

Gdzie jest prezydent? D. Polowy wolał Dzień Dziecka od sesji Rady Miasta

Gdzie jest prezydent? D. Polowy wolał Dzień Dziecka od sesji Rady Miasta - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
34
fot. oficjalny profil D. Wacławczyka, wiceprezydenta Raciborza, arch. redakcji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie31 maja 202311:52

Nie ulegajcie pokusie etatu. Dzień Przedsiębiorczości w raciborskiej uczelni [FOTO i WIDEO]

Nie ulegajcie pokusie etatu. Dzień Przedsiębiorczości w raciborskiej uczelni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już po raz drugi we współpracy z magistratem Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu zorganizowała Dzień Przedsiębiorczości. W wydarzeniu wzięli udział zarówno studenci jak i uczniowie raciborskich szkół średnich.

red.
Reklama
Aktualności1 czerwca 202308:14

Festyn rodzinny i turniej piłkarski. Moc atrakcji w Nędzy

Festyn rodzinny i turniej piłkarski. Moc atrakcji w Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. arch. portalu
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Reklama
Aktualności31 maja 202318:04

Piłkarska akcja czytelnicza w Markowicach

Piłkarska akcja czytelnicza w Markowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.