Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 kwietnia 202321:34

Mieszkalne Ogrody Racibórz. Ratusz pokazuje pomysł na żwirownie na Ostrogu

Mieszkalne Ogrody Racibórz. Ratusz pokazuje pomysł na żwirownie na Ostrogu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Za prezydentury Jana Osuchowskiego był pomysł na Acapulco. Prezydent Dariusz Polowy ogłosił dziś, 12.04., projekt Mieszkalne Ogrody Racibórz.

Brick Resort - tak miał się nazywać ośrodek wypoczynkowy na Ostrogu przy Rudzkiej. Był inwestor, który na progu obecnej kadencji obiecał wyłożyć miliony, ale prezydent nie wystawił terenu na sprzedaż. Pozostał spór i pytania, co dalej z akwenami przy nowej obwodnicy?

Jak się okazuje, prezydent Dariusz Polowy widzi tu Mieszkalne Ogrody Racibórz. Pomysł ujawnił dziś, 12.04., podczas spotkania, na którym podpisano porozumienie i umowę z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną w sprawie sprzedaży raciborskich terenów inwestycyjnych - pl. Długosza, działek przy Cieszyńskiej, Mikołowskiej oraz Sosnowieckiej. 

Koncept obecnych władz miasta to: zielona strefa miasta, rewitalizacja poprzemysłowych akwenów, rozwiązanie problemu mieszkaniowego, turystycznego i rekreacyjnego oraz wzrost świadomości ekologicznej i cyfrowej mieszkańców. 

Co kryje się za tymi hasłami? - Miasto zyska strefę, w której jego mieszkańcy oraz mieszkańcy regionu będą mogli w atrakcyjny sposób spędzić czas. Planowane osiedle mieszkaniowe to idealna opcja dla młodych ludzi szukających nowoczesnego mieszkania. Mieszkalne Ogrody to miejsce, które będzie stanowiło ciekawą opcję weekendowego wypadu - objaśniał prezydent. 

Mają tu być: wyciąg do nart wodnych, stanowiska wędkarskie, miejsce do morsowania, wypożyczalnia rowerków i kajaków, ścieżki edukacyjne, plac zabaw, siłownia pod chmurką i pole namiotowe.

Od celu, jak dodał prezydent, dzielą nas cztery kroki: 1. rewitalizacja poprzemysłowych terenów i akwenów; 2. budowa zaplecza turystycznego, sportowego i rekreacyjnego, 3. projektowanie ekologicznego i nowoczesnego osiedla mieszkaniowego, 4. budowa pasywnego osiedla mieszkaniowego na 96 mieszkań.

Plan zagospodarowania terenu pokazany dziś, 12.04., podczas spotkania w hotelu Racibor. Nie było wizualizacji

zwirownia1

Historia projektów dla żwirowni na Ostrogu

Pożwirowe wyrobiska, dobrze skomunikowane z centrum, przy nowej obwodnicy, z kilkoma akwenami i dużymi połaciami terenów do plażowania, należą do miasta. Dziś teren dzierżawi Polski Związek Wędkarski. Obowiązuje tu zakaz kąpieli, niestety notorycznie łamany. Miniony rok był najtragiczniejszy w ostatnich dekadach. Już na progu wakacji utonęły tu trzy osoby. Policja wzmocniła patrole, a w łonie samorządu znów wybuchł spór co do przyszłości żwirowni.

Umierająca Polska Ludowa, siłą czynu społecznego i raciborskich zakładów pracy, postanowiła tu w latach 80. zbudować wielki betonowy basen. Kiedy nastała gospodarka wolnorynkowa z byłych przedsiębiorstw państwowych, a wtedy już prywatnych, przestała płynąć darmowa siła robocza, sprzęt i materiały. Władze miasta próbowały jednak dokończyć inwestycję, ale ostatecznie spasowały. Wszystkich przerażały koszty, m.in. uzdatniania wody. Stare betonowe niecki rozebrano przy okazji budowy wschodniej obwodnicy. Zrobił to wykonawca w zamian za miejsce do parkowania pojazdów.

Pierwsza śmiała wizja innego zagospodarowania żwirowni to słynne Acapulco Jana Osuchowskiego. Na przeszkodzie znów stanęły pieniądze - ponad 20 mln zł, jakie trzeba tu było wydać. W latach 2002-2006 była to ogromna kwota, a lista potrzeba miasta ogromna.

Czytaj: Sen o Acapulco. Śmiałe wizje utopione w śmieciach i betonie [FOTO]

Potem, w związku z planami budowy zbiornika Racibórz, miał się tu przenieść właściciel ośrodka Raj w Nieboczowach. Znów skończyło się na planach, ale nie dyskusjach. Temat żwirowni od trzech dekad co jakiś czas wypełnia samorządowe dysputy.

Nie ominęły również te kadencji. Były wiceprezydent Michał Fita widział tu miejsce na wzór Parku Gród w Jaworznie. Jednocześnie na stole leżała oferta przedsiębiorcy z powiatu raciborskiego, który deklarował zakup terenu i adaptację terenu na Brick Resort - kąpielisko, plaże, marina, amfiteatr, boiska i ciąg gastronomiczny.

Czytaj więcej:

Żwirownie na Ostrogu jak Malediwy. To jest możliwe!

Żwirownie wyceniono na 3,2 mln zł. Prezydent przeciw sprzedaży, ale radni dali zgodę

By do zakupu doszło potrzebna jest nie tylko zgoda Rady Miasta, co zresztą nastąpiło, ale formalne działania zmierzające do przetargu ze strony prezydenta, co do dziś nie miało miejsca, mimo że rządząca w Radzie Miasta większość wpisała do tegorocznego budżetu wpływy ze sprzedaży żwirowni.

- Prezydent pomimo wyrażenia przez Radę Miasta Racibórz w dniu 30.09.2020 r. zgody na sprzedaż działek położonych w Raciborzu w rejonie ul. Rudzkiej celem utworzenia ogólnodostępnego kompleksu sportowo -rekreacyjnego wraz z zagospodarowaniem istniejących akwenów nie podjął działań w tym zakresie. Należy podkreślić, że do UM Racibórz na początku 2020 r. wpłynął list intencyjny przedsiębiorcy zainteresowanego zakupem nieruchomości zainwestowaniem w budowę kompleksu sportowo -rekreacyjnego w wysokości 60 mln złotych - to cytat z uzasadnienia komisji rewizyjnej, która negatywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Raciborza za 2021 rok oraz wniosła o nieudzielenie prezydentowi Dariuszowi Polowemu absolutorium.

- Brak realizacji uchwały Nr XXIII/321/2020 Rady Miasta Racibórz z dnia 30.09.2020 r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż prawa własności działek gruntu położonej w Raciborzu w rejonie ul. Rudzkiej – dotyczy działek oznaczonych ewidencyjnie nr 963/883, 907/884, 716/189 i 640/132 k.m. 3 obręb Ostróg. Przedmiotowa nieruchomość o łącznej powierzchni ponad 40 ha, jest w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona w przeważającej części pod tereny sportu i rekreacji oraz stanowi obszar porośnięty zróżnicowaną roślinnością, łącznie z zadrzewieniami oraz w dużej mierze pokryty wodami stojącymi. Oczekiwanym sposobem jej zagospodarowania, jest utworzenie ogólnodostępnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego wraz z zagospodarowaniem istniejących akwenów wodnych. Jednocześnie informuję, że prowadzone było postępowanie w sprawie geodezyjnego wydzielenia fragmentu działki, będącej częścią kompleksu przy ul. Rudzkiej, opisanej ewidencyjnie nr 963/883, z przeznaczeniem na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości sąsiedniej, oznaczonej adresowo ul. Rudzka 74. Postępowanie procedowano z wniosku właściciela przedmiotowej nieruchomości zabudowanej i do czasu formalno-prawnego zakończenia podziału geodezyjnego nieruchomości, nie było możliwości przeznaczenia terenu po byłej żwirowni do sprzedaży. Decyzja w sprawie podziału nieruchomości stała się prawomocna w dniu 31 marca br. Biorąc pod uwagę charakterystykę nieruchomości oraz jej przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego miasta, należy zwrócić uwagę, iż oferta ta jest skierowana do potencjalnego inwestora z konkretnej branży. Popyt na tego typu nieruchomości jest zdecydowanie mniejszy, w odniesieniu do terenów o przeznaczeniu przemysłowym lub mieszkaniowym - to z kolei wyjaśnienie wiceprezydenta Dominika Koniecznego, wyrażone przed głosowaniem nad absolutorium.

Prezydent absolutorium nie dostał, spór pozostał, podobnie jak zarośnięte chaszczami tereny przy Rudzkiej-Grzonki, przy których jeszcze na długo pozostanie zakaz kąpieli, tym bardziej, że miasto pozyskało niedawno ponad 30 mln zł na budowę basenu zewnętrznego przy H2Ostróg.

Autor: red., fot. Rafał Ćwirta, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 czerwca 202314:41

Raciborski bazarek rzeczy używanych [FOTO i WIDEO]

Raciborski bazarek rzeczy używanych [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To pierwsza edycja imprezy, której organizatorka - Joanna Turkiewicz - ma nadzieję, że wrośnie na stałe w raciborski kalendarz.

red.
Aktualności3 czerwca 202314:21

Pietrowicka OSP świętuje 140-lecie [FOTO i WIDEO]

Pietrowicka OSP świętuje 140-lecie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dziś przed południem w intencji strażaków odprawiono Mszę św., po której odbył się krótki apel przed tablicą poświęconą zmarłych druhom.

red.
Aktualności3 czerwca 202315:16

Szampańska zabawa seniorów ze Złotej Jesieni [FOTO i WIDEO]

Szampańska zabawa seniorów ze Złotej Jesieni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Takiej imprezy już dawno przy ul. Grzonki nie było. Powód ważny. 40-lecie Domu Pomocy Społecznej Złota Jesień. Co tu dużo pisać. Zerknijcie na zdjęcia i wideo.

red., fot. w, Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności4 czerwca 202308:39

Muzyczny FUN NAD ODRĄ do samego rana [FOTO i WIDEO]

Muzyczny FUN NAD ODRĄ do samego rana [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. mw, M. Kościelniak
Aktualności3 czerwca 202320:58

Strażacy z Sudoła zdobyli Puchar Prezydenta Raciborza [FOTO i WIDEO]

Strażacy z Sudoła zdobyli Puchar Prezydenta Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ekipa OSP Sudół nie miał dziś, 03.06., sobie równych w zawodach sportowo-pożarniczych w Raciborzu Brzeziu. Była najlepsza po sztafecie i bojówce. MDP zdominowały Markowice.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Aktualności5 czerwca 202310:05

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od piątku do poniedziałkowego poranka strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dwanaście interwencji. Działania prowadzono w Budziskach, Pietrowicach Wielkich, Łubowicach i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Sport4 czerwca 202319:34

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Weekend pełen piłkarskich emocji za nami. Jedni już teraz mogą cieszyć się z tytułów mistrzowskich, inni jeszcze walczą. Znani są już także spadkowicze do niższych lig. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności4 czerwca 202322:03

Nadodrzański finał Dni Raciborza [FOTO]

Nadodrzański finał Dni Raciborza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. M. Kościelniak
Aktualności4 czerwca 202316:30

Tłumy na Dniu Dziecka w klubie jeździeckim Aquabrax [FOTO i WIDEO]

Tłumy na Dniu Dziecka w klubie jeździeckim Aquabrax [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Jazda konna i zawody hobby horse cieszą się coraz większą popularnością wśród najmłodszych. Nic więc dziwnego, że Klub Jeździecki Aqua Brax w Szymocicach przeżywał dziś oblężenie.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport3 czerwca 202314:59

Międzynarodowe święto zapaśnicze w ZSOMS [FOTO i WIDEO]

Międzynarodowe święto zapaśnicze w ZSOMS [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. M. Kościelniak
Aktualności4 czerwca 202311:41

Racibórz TROPHY - mocno obsadzony turniej przy Zamkowej [FOTO]

Racibórz TROPHY - mocno obsadzony turniej przy Zamkowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dziś, 04.06., drugi dzień międzynarodowych piłkarskich zmagań przy Zamkowej.

red.
Reklama
Sport3 czerwca 202321:49

Krzyżanowice litościwe dla Czernicy [FOTO]

Krzyżanowice litościwe dla Czernicy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Trzydzieści siedem punktów i jedenaście miejsc, taka przepaść dzieliła zespoły Krzyżanowic i Zameczku Czernica, które zmierzyły się w sobotnie popołudnie na boisku przy Dworcowej.

(greh)
Sport3 czerwca 202314:31

Dwudniowe piłkarskie zmagania przy Zamkowej [FOTO i WIDEO]

Dwudniowe piłkarskie zmagania przy Zamkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Racibórz Trophy - pierwszą edycję turnieju piłkarskiego z udziałem drużyn polskich i czeskich zorganizowano na stadionie OSiR-u.

red.
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności5 czerwca 202311:54

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO]

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

"Przyszłość jest w naszych rękach. Chwyćmy ster!" - pod tym hasłem Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu zorganizował już po raz drugi ciekawe wydarzenie.

red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.