Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności29 marca 202308:20

Do ZNP docierają sygnały o niezadowoleniu w raciborskich przedszkolach

Do ZNP docierają sygnały o niezadowoleniu w raciborskich przedszkolach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Związek Nauczycielstwa Polskiego w Raciborzu od dawna zgłasza sygnały, które wypływają bezpośrednio od nauczycieli zatrudnionych w raciborskich przedszkolach dotyczących braku przerwy w okresie wakacji letnich - czytamy w interpelacji radnego Michała Kuligi.

- Obecnie zachowana ciągłość funkcjonowania przedszkoli w trybie całorocznym wprowadza wiele utrudnień dyrektorom raciborskich placówek jak i samym pracownikom. Dyrektorzy mają problem z cyklicznym przeprowadzeniem bieżących prac naprawczo-remontowych w przedszkolach. Takie prace muszą być wykonywane przy otwartej placówce, precyzując – dostępnej dla dzieci, co budzi wątpliwość co do zasad bezpieczeństwa w tych placówkach. Poza tym gruntowne wykonywanie czynności związanych z utrzymaniem czystości – pranie dywanów, zabawek, czy innych przedmiotów stymulujących rozwój dziecka, nie może odbywać się przy otwartej placówce, ze względu na wykonywanie wymienionych prac przez pracowników, którzy jednocześnie muszą wykonywać prace przy obsłudze dzieci – podawanie obiadu, sprzątanie po posiłkach, czy bieżącym sprzątaniu sal, holów, korytarzy w przedszkolach - pisze radny.

- Kolejną sprawą są urlopy, które pomimo harmonogramu urlopowego nie zawsze mogą być wybrane w zaplanowanym czasie przez pracownika, co spowodowane jest np. chorobami pracowników. Często nauczyciele w trakcie wakacji mają problem z wybraniem 4 tygodniowego urlopu w ciągu, który pozwoliłby im zregenerować siły i odpocząć przed nowym rokiem szkolnym. Nakładające się urlopy i chorobowe pracowników w trakcie wakacji oraz podczas roku szkolnego generują dodatkowo niepotrzebne koszty związane z nadgodzinami, a także powodują, że na czas nieobecności nauczyciela (wychowawcy grupy) ktoś spoza tej grupy musi go zastąpić - dodaje radny.

- Kolejnym problemem jest planowanie żywienia. Pomimo zadeklarowanej liczby dzieci na okres wakacyjny, często wiele dzieci nie przychodzi do przedszkola w wyniku niezaplanowanych wyjazdów wakacyjnych, co skutkuje generowaniem kosztów związanych z żywieniem, co za tym idzie jego marnowaniem - przekonuje.

- Wiele dzieci rodziców nie pracujących korzysta z opieki przedszkola przez cały okres dwóch miesięcy wakacji, tylko i wyłącznie w godzinach bezpłatnych, bezzasadnie nadużywając opieki przedszkolnej. Mając na uwadze powyższe nie dajemy możliwości dziecku podstawowego prawa do odpoczynku i przebywania w środowisku rodzinnym przynajmniej w okresie wakacyjnym. W gminach ościennych: tj. Rudnik, Nędza, Kuźnia Raciborska, Krzyżanowice nadal są praktykowane rotacyjne przerwy wakacyjne placówek przedszkolnych, stąd pytanie czym kieruje się organ prowadzący tj. Urząd Miasta, że taka praktyka przestała funkcjonować w naszym mieście? Poza tym, co wydaje się bardziej przekonujące – wstrzymanie pracy przedszkoli na okres 1 miesiąca pozwoli zaoszczędzić gminie pewne środki finansowe. Nie spowoduje to ograniczenia dostępu do opieki nad dziećmi, bo te dzieci mogą przez maksymalnie1 miesiąc przenieść się do innego wcześniej wyznaczonego przedszkola, a to nie wpłynie niekorzystnie na ich socjalizację. Ponadto trzeba także zwrócić uwagę, że w okresie wakacyjnym obecnie przyjmowane są wszystkie dzieci, a nie tylko obojga pracujących rodziców. Proszę o wprowadzenie zmian w arkuszu organizacyjnym przedszkoli na obecny rok szkolny i uwzględnienie czynników ekonomicznych wynikających z łączenia opieki nad dziećmi w okresie wakacyjnym - zakończył radny Kuliga.

- Odpowiadając na Pana pismo z dnia 08.03.2023 r. w sprawie przerwy w okresie wakacji letnich, uprzejmie informuję, że zgodnie z 12 ust. 1 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. poz. 502 z późn. zm.) przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny. Rozporządzenie stwierdza, że organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola na wniosek rady pedagogicznej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny nauczania, wychowania i opieki, potrzeb, zainteresowań i uzdolnień dzieci, rodzaju niepełnosprawności dzieci oraz oczekiwań rodziców. Za wyżej wymienione zadania osobą odpowiedzialną jest bezpośrednio dyrektor przedszkola.

W organizacji przedszkoli nie były i nie są zatem przewidziane ferie zimowe i letnie. Przedszkola zaliczane są do tzw. placówek nieferyjnych. Oznacza to, że rok szkolny zaczyna się 1 września i kończy się 31 sierpnia. Lata 2019-2021 i czas pandemii spowodowały zwiększone zapotrzebowanie na opiekę nad dziećmi przez cały okres wakacyjny zgłaszane przez rodziców, mieszkańców miasta. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom podjąłem decyzję o całorocznym funkcjonowaniu raciborskich przedszkoli. Była to decyzja podyktowana troską i dobrem najmłodszych oraz potrzebą mieszkańców dotyczącą zapewnienia opieki nad dziećmi w okresie wakacyjnym.

Moją rolą jest zaspokajanie bieżących potrzeb społeczeństwa i jak można zaobserwować liczba dzieci w przedszkolach w okresie wakacyjnym z roku na rok się zwiększa, co utwierdza mnie w przekonaniu, że była to dobra i ważna dla rodziców decyzja. Dotychczasowa analiza urlopów nauczycieli przedszkoli nie wykazała żadnych trudności w możliwości planowania letniego wypoczynku przez nauczycieli pracujących w placówkach, ani przeprowadzania dodatkowych prac naprawczo remontowych przez cały rok szkolny.

Biorąc jednak pod uwagę Pańskie uwagi zlecę kontrolę w przedszkolach pod kontem realizacji planów urlopowych zgodnie z obowiązującym prawem wynikającym z Karty Nauczyciela, gdyż najważniejsze jest dobro zarówno dzieci, rodziców, ale również pracowników placówek oświatowych - odpowiedział prezydent Dariusz Polowy.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202310:06

Raport 998. Kot na parapecie, kolizje i pożary. Czwartek strażaków

Raport 998. Kot na parapecie, kolizje i pożary. Czwartek strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie czwartkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dziewięć zdarzeń. Działania prowadzono w Babicach, Pawłowie i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red.
Aktualności27 maja 202318:18

Brzeska procesja w intencji rolników i ogrodników [FOTO i WIDEO]

Brzeska procesja w intencji rolników i ogrodników [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Konno, w bryczce i pieszo - parafianie z Raciborza-Brzezia wzięli dziś, 27.05., udział w dorocznej procesji na św. Urbana.

red.
Reklama
Kultura i edukacja26 maja 202309:17

Dotknij Ligi Mistrzów w Bibliotece. Dariusz Szpakowski w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Dotknij Ligi Mistrzów w Bibliotece. Dariusz Szpakowski w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Biblioteka Racibórz, fot. MiPBP, M. Kościelniak
Aktualności27 maja 202313:38

Gaming, breaking i hip-hop. Trwa festiwal na zamku [FOTO i WIDEO]

Gaming, breaking i hip-hop. Trwa festiwal na zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Do jutra popołudnia na zamku w Raciborzu potrwa czwarta edycja Festiwalu Gamingowego. Przygotowano szereg atrakcji, a w krótkim spacerze wideo omawia je współorganizator Maciek Musioł.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 maja 202311:14

Polsko-czeskie pielgrzymowanie na tworkowski Urbanek [FOTO i WIDEO]

Polsko-czeskie pielgrzymowanie na tworkowski Urbanek [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Tworków, Bolesław, Owsiszcze i czeska Hać – wierni tych czterech wspólnot pielgrzymowali dziś, w Zielone Świątki, na Urbanek.

red.
Reklama
Reklama
Sport27 maja 202321:49

Osiem goli w Chałupkach. Pawłów z kompletem punktów [FOTO]

Osiem goli w Chałupkach. Pawłów z kompletem punktów [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

W sobotnie popołudnie na boisku w Chałupkach miejscowy Kolejarz podejmował LKS Pawłów. Sytuacja obu ekip w tabeli A klasy zdawała się sugerować, że faworytem były Chałupki. Przebieg spotkania, w którym nie brakowało ciekawych akcji, strzałów, bramkarskich parad oraz kilku kontrowersji pokazał, że niżej notowany nie zawsze musi być na przegranej pozycji.

(greh)
Reklama
Aktualności27 maja 202318:09

Przez pola bryczką i wierzchem. Procesja na św. Urbana w Kobyli [FOTO i WIDEO]

Przez pola bryczką i wierzchem. Procesja na św. Urbana w Kobyli [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Tradycyjnie jak co roku dziś, 27 maja, w Kobyli w gminie Kornowac odbyła się procesja ku czci świętego Urbana z błogosławieństwem pól. Święty Urban jest patronem rolników, jak mawiają patronem od gradobicia i ognia.

red.
Aktualności27 maja 202313:56

Raciborski Bieg Bez Barier. Nie wynik jest tu najważniejszy [FOTO i WIDEO]

Raciborski Bieg Bez Barier. Nie wynik jest tu najważniejszy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wydarzenie zapoczątkowane przez śp. Jurka Wiśniewskiego okazuje się nadzwyczaj żywotne.

red., fot. w, Jan Ptak
Sport27 maja 202313:47

Zosia Paul i Mikołaj Miczek najlepsi podczas zawodów Umiem Pływać [FOTO i WIDEO]

Zosia Paul i Mikołaj Miczek najlepsi podczas zawodów Umiem Pływać [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Trzecią edycję pływackiej imprezy, organizowanej przez ratusz, SP 15 oraz MKS SMS Victoria Racibórz, można było śledzić dziś, 27.05., w H2Ostróg.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202313:30

Kornowac - gmina na rowerowe rajzy i miejsce do kąpieli słonecznych [FOTO i WIDEO]

Kornowac - gmina na rowerowe rajzy i miejsce do kąpieli słonecznych [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kornowac:

Blisko stu cyklistów wzięło dziś, 27.05., udział w polsko-czeskim rajdzie po gminie Kornowac. Jednym z przystanków była wieża widokowa w Pogrzebieniu, gdzie powstanie miejsce do zażywania kąpieli słonecznych.

red.
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport26 maja 202306:27

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama
Aktualności28 maja 202307:22

Sobotni hip-hop na piastowskim zamku

Sobotni hip-hop na piastowskim zamku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Mirosław Kościelniak, Zamek Piastowski
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.